Niesamowity wzrost Apple’a w XXI wieku

Sprawdź, jak w ciągu 20 lat rozwijało się portfolio Apple’a a wraz z nim wartość i przychody firmy.

Gdybyś tylko uwierzył w tego mężczyznę w okularach w swetrze z golfem w 2007 roku – uwierzył, że rzeczywiście trzyma w rękach rewolucyjne urządzenie i zainwestował 1000 dolarów w jego firmę, dziś czekałbyś na niezły zwrot. Gdybyś postawił na Apple’a i Steve’a Jobsa jeszcze wcześniej, powiedzmy, kiedy firma zaskoczyła świat pierwszym iPodem w październiku 2001 roku, Twoja inwestycja, wzrosłaby do teraz do ponad pół miliona dolarów, napędzana przez jedną z najbardziej niezwykłych historii wzrostu XXI wieku.

Kiedy Apple wprowadziło iPoda w 2001 roku, przychody firmy wynosiły niewiele ponad 5 miliardów dolarów, prawie w całości przez dział odpowiedzialny za komputery Mac. iPod odniósł ogromny sukces, a w 2006 roku wyprzedził nawet Maca jako największe źródło dochodów Apple’a.

W końcu pojawił się iPhone, wyznaczając początek końca dla iPoda i początek nowej ery dla firmy Apple. Od czasu wprowadzenia go na rynek w 2007 roku, iPhone wygenerował ponad 1,5 biliona dolarów (sic!) sprzedaży, niemal w pojedynkę, czyniąc Apple najbardziej dochodową i najcenniejszą firmą wszech czasów. W ostatnim zakończonym roku podatkowym przychody Apple’a wyniosły 365 miliardów dolarów, a roczny zysk wydaje się, że po raz pierwszy w tym roku przekroczy 100 miliardów dolarów.

Poniższa animowana infografika pokazuje, jak postępował niezwykły wzrost firmy Apple w XXI wieku, uwzględniając pojawiające się nowe produkty:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Apple