Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

„Uzależnienie od gier” oficjalnie wpisane na listę chorób psychicznych WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała „uzależnienie od gier” do oficjalnej klasyfikacji chorób natury psychicznej (ICD-11) – czym się objawia i jak jest diagnozowana?

Uzależnienie od gier na liście chorób psychicznych WHO (ICD-11)

Szczerze mówiąc, „uzależnienie od gier” brzmi jak określenie używane przez zirytowanych rodziców do swoich pociech, które nie mogą się oderwać od gier wideo i gier mobilnych. Jednak po długich konsultacjach, termin ten uzyskał swoje miejsce w Międzynarowej Klasyfikacji Chorób (IDC-11) opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

ICD jest podstawą identyfikacji trendów zdrowotnych i statystyk na całym świecie i zawiera około 55 000 unikalnych kodów dotyczących urazów, chorób i przyczyn śmierci. Zapewnia wspólną terminologię, która umożliwia pracownikom służby zdrowia udostępnianie informacji dotyczących zdrowia na całym świecie.

Oczywiście, zaburzenie zwane „uzależnieniem od gier” zostało skrytykowane przez wiele stron, w tym pracowników służby zdrowia, którzy określają je jako zbyt szerokie i subiektywne. Potencjalne zdiagnozowanie tego zaburzenia znacznie różni się od osobowości i rodzaju gier, od których pacjent jest uzależniony.

Przeczytaj także: Uzależnienie od smartfona niszczy świat…

W tym tygodniu podano jak diagnozuje się nowo powstałe zaburzenie, według 3 kluczowych symptomów:

  1. Ograniczona kontrola nad grą (np. początek zaburzenia, częstotliwość, intensywność, czas trwania, zakończenie, kontekst).
  2. Zwiększenie priorytetu dla gier do tego stopnia, że ​​gry mają pierwszeństwo przed innymi życiowymi interesami i codziennymi działaniami.
  3. Kontynuowanie lub eskalowanie gier, pomimo wystąpienia negatywnych konsekwencji.

Słyszę już wewnętrzne głosy wielu moich przyjaciół, którzy właśnie rozpoznają te „dziwne” objawy u siebie i powtarzają „phi, mam nad tym kontrolę”…

Efekty określone powyżej mają wspólną płaszczyznę z innymi podobnymi czynnościami uzależniającymi określonymi przez WHO, w tym związanymi z hazardem: „Zaburzenia związane z zachowaniami uzależniającymi są rozpoznawalnymi i klinicznie znaczącymi zespołami związanymi z dystresją lub zakłóceniem funkcji osobistych, które rozwijają się w wyniku powtarzających się zachowań wynagradzających, innych niż stosowanie substancji wytwarzających uzależnienia”, pisze WHO. „Zaburzenia związane z uzależnieniem od hazardu obejmują zaburzenia hazardu i zaburzenia gry, które mogą dotyczyć zarówno zachowań online, jak i offline”.

Pełną definicję Gaming Disorder (kod 6C51) znajdziesz na: 6C51 Gaming disorder.

Zaburzenia związane z grami charakteryzują się ciągłym lub powtarzającym się zachowaniem w grach („gry cyfrowe” lub „gry wideo”), które mogą być dostępne online (tj. przez Internet) lub offline, objawiające się: 1) ograniczoną kontrolą nad grami ( np. początek, częstotliwość, intensywność, czas trwania, zakończenie, kontekst); 2) zwiększenie priorytetu gier w zakresie, w jakim gra ma pierwszeństwo przed innymi interesami życiowymi i codziennymi działaniami; oraz 3) kontynuacja lub eskalacja gier pomimo wystąpienia negatywnych konsekwencji. Wzór zachowania jest wystarczająco ostry, aby spowodować poważne upośledzenie w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, edukacyjnym, zawodowym lub w innych ważnych obszarach funkcjonowania. Wzorzec zachowania w grach może być ciągły lub epizodyczny i powtarzający się. Zachowanie w grach są zwykle widoczne przez okres co najmniej 12 miesięcy w celu przypisania diagnozy, chociaż wymagany czas trwania może zostać skrócony, jeśli wszystkie wymagania diagnostyczne są spełnione, a objawy są poważne.

Pomimo tego, co może wydawać się symptomami uniwersalnymi, organizacja szybko zauważa, że ​​rozpowszechnienie zaburzeń w grach, zgodnie z definicją WHO, jest w rzeczywistości „bardzo niskie”. Członek WHO dr Vladimir Poznyak powiedział dla CNN, że miliony graczy na całym świecie, nawet jeśli chodzi o intensywną grę, nigdy nie kwalifikują się jako ludzie cierpiący na zaburzenia związane z uzależnieniem od gier.

No cóż, może nie jest tak źle i nie ma się czego obawiać? Oby!

źródło: TechCrunch via WHO – WHO releases new International Classification of Diseases (ICD 11)

Exit mobile version