Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Jaką antenę wybrać do odbioru telewizji w DVB-T2?

Sprawdź, jaka antena pozwoli Ci na prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2?

Tegoroczna zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC oraz rezygnacja z wykorzystania przez telewizję pasma 700 Mhz czyli tzw. „refarming”, w większości przypadków nie będą wymagały wymiany anteny odbiorczej telewizora. Może się jednak okazać, że niezbędna będzie modernizacja systemu antenowego, bo zmianie ulegają częstotliwości, moce oraz kierunki nadawania sygnałów telewizyjnych. Dlatego też warto zapoznać się z możliwościami odbioru sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej (w skrócie NTC).

Czym się kierować przy wyborze anteny do odbioru NTC?

Obecnie prawie cała ludność Polski jest w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej. System działania telewizji naziemnej polega na nadawaniu cyfrowego sygnału telewizyjnego poprzez sieć nadajników rozsiewczych o różnych mocach i kanałach (częstotliwościach) nadawczych.

Żeby uzyskać prawidłowy odbiór należy na stronie Emitel – Emimaps znaleźć najbliższy nadajnik i wybrać w domu miejsce z dobrą widocznością radiową (tj. antena odbiorcza powinna być skierowana w stronę anteny nadawczej nadajnika, tak aby bez wielkich przeszkód obie anteny się „widziały”). Dobór anteny i osprzętu antenowego wymaga podstawowej wiedzy technicznej, dlatego najlepiej skontaktować się z lokalnym instalatorem. Można również podejrzeć jakie anteny stosują sąsiedzi lub porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie z antenami.

Jakie są typy telewizyjnych anten odbiorczych?

Wszystkie kierunkowe anteny, w zależności od zysku energetycznego wynikającego z ilości elementów i zakresu częstotliwości występują w wersji aktywnej, tj. z różnymi wzmacniaczami, filtrami do eliminacji zakłóceń i są w stanie odbierać sygnały telewizyjne nawet do 80 km.

Odległość od nadajnika to nie jedyny czynnik, na podstawie którego należy dokonać zakupu anteny. W bardzo rzadkich przypadkach wymagane są wąskopasmowe, kierunkowe anteny o różnych ilościach elementów łączone poprzez tzw. zwrotnice antenowe, wzmacniacze, w jeden system odbiorczy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając antenę do odbiory kanałów w standardzie DVB-T2

Jeśli mieszkasz w gęstej zabudowie lub sygnały trzeba odebrać z różnych kierunków, to warto powierzyć wykonanie instalacji antenowej specjalistom, aby mieć pewność, że wszystko będzie działało jak należy. Jeśli jednak wolisz zrobić to sam, postaraj się  pracować według naszych porad i instrukcji dołączonych do zakupionych urządzeń.

Przed zakupem anteny warto zaczerpnąć informacji czym się kierować, aby zakup nie okazał się nietrafiony:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło tekstu: telewizjanaziemna.pl
źródło grafiki: Technologia zdjęcie utworzone przez wirestock – pl.freepik.com

Exit mobile version