Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Hyper Poland zbiera na budowę prototypu Hyperloop Pod

Polscy inżynierowie, pod kierownictwem prof. Piechny, zbierają środki na wykonanie prototypu pojazdu Hyperloop Pod do 2. etapu konkursu SpaceX.

Konkurs Hyperloop Pod Competition organizowany jest przez firmę SpaceX pod patronatem jej założyciela Elona Muska. Do udziału w konkursie zaproszone zostały uczelnie techniczne i firmy inżynierskie z całego świata. Polski zespół Hyper Poland wywodzący się ze startupu Carbor Workshop,  Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocłąwskiej oraz firm projektowych zbiera fundusze na zbudowanie prototypu do ostatniego 2. etapu konkursu. Obecnie w projekt zaangażowało się  25 osób wśród których są specjaliści z wielu dziedzin a kierowniczy mu prof. Janusz Piechna. Zespół jest w stanie nie tylko przygotować projekt do konkursu, ale także podjąć temat budowy Hyperloop’a w Polsce.

Na początek jednak chcą wykonać prototyp w skali 1:24. Następnym krokiem będzie przygotowanie krótkiego toru testowego oraz małej wersji Hyperloop’a w wersji cargo.

Konkurs Hyperloop Pod Competition  podzielony jest na 3 etapy:

  1. Projekt Wstępny (zakwalifikowało się 1200 drużyn z całego świata)
  2. Projekt Szczegółowy (300 drużyn, w tym 2 z Polski)
  3. Wykonanie Prototypu (wyniki eliminacji na początku lutego 2016 r.) 

Co to  jest Hyperloop Pod?

Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu będący połączeniem pociągu i samolotu. Umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 min z prędkością bliską prędkości dźwięku, no dobrze ponad 1000 km/h. Wyglądem przypomina kapsułę poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 km, dzięki temu znacząco redukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.

Szkic pojazdu Hyperloop Pod zaprojektowanego przez Hyper Poland

Cel: Podróż z prędkością dźwięku – akcja crowdfundingowa Hyper Poland na Odpal Projekt

Zespół zbiera  pieniądze na budowę prototypu nowego środka transportu  w serwisie crowdfundigowym Odpal Projekt. Dzięki wsparciu zespół może dołączyć do grona liderów innowacji i pokazać potęgę polskiej myśli technicznej.

Jednak, aby tego dokonać, muszą zbudować prototyp Hyperloop Pod do zademonstrowania technologii w Teksasie a wcześniej przeprowadzenia pierwszych testów. Na początek ma to być model w skali 1:24 wydrukowany na drukarce 3D. Duży koszt wynika ze skomplikowania projektu. Wydruk będzie składał się z wielu bardzo precyzyjnych elementów, które muszą być wykonane z dużą dokładnością.

W zależności od zebranej kwoty model będzie mniej lub bardziej zaawansowany.

Kosztorys projektu:

Progi:

W zamian za wsparcie projektu zostały przygotowane wyjątkowe nagrody, które można otrzymać wspierając projekt odpowiednią kwotą. Każdy kto wesprze projekt oprócz poniższych nagród rzeczowych otrzyma zaproszenie na prezentację prototypu.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie akcji na Odpal Projekt: W 35 min z Gdańska do Krakowa

Akcja crowdfundingowa rozpoczęła się wczoraj i zebrano 6740 zł, czyli 17% pierwszej potrzebnej kwoty. Akcja potrwa jeszcze 30 dni. Zachęcamy do wsparcia, oprócz nagród rzeczowych będziecie mieć satysfakcję, że wsparliście słuszny cel!

Zespół projektowy Hyper Poland

Ten projekt zostanie zrealizowany niezależnie od osiągnięcia celu finansowego. Po zakończeniu projektu (fundusze zbierane są do 14.02.2016) projektodawca będzie kontaktował się w sprawie odbioru nagrody.

My również wsparliśmy projekt i życzymy powodzenia i sukcesów, najpierw w budowie prototypu, a później kto wie? może prawdziwego Hyperloop Pod w Polsce!

źródło: Odpa Projekt – W 35 min z Gdańska do Krakowa

Exit mobile version