Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Co to jest PaLM 2 od Google’a?

W ostatniej dekadzie nie zabrakło ogromnych przełomów w dziedzinie sztucznej inteligencji, a Google miało w nich spory udział.

Rewolucyjne prace nad modelami podstawowymi stały się punktem wyjścia dla całej branży i podstawą produktów opartych na AI używanych codziennie przez miliardy ludzi. Wciąż pracujemy nad odpowiedzialnym rozwijaniem tych technologii i widzimy ogromny potencjał zastosowania ich w sektorze opieki zdrowotnej i pracy twórczej.  Podczas ostatnich 10 lat pracy nad sztuczną inteligencją firma Google odkryła, ile można osiągnąć dzięki skalowaniu sieci neuronowych. Tak naprawdę inżynierowie firmy widzieli już spektakularne możliwości takich sieci w większych zbiorach danych. Jednak przekonali się także, że nie zawsze wszystko to, co jest większe, jest także lepsze, oraz że kreatywność badawcza to klucz do tworzenia świetnych modeli.

Dzięki zdobytej wiedzy w zakresie tworzenia i trenowania modeli wiedzą już, jak otworzyć furtkę do multimodalności, jak ważne są informacje zwrotne od człowieka w całym procesie, a także jak jeszcze skuteczniej budować nowe modele. Są to niezwykle istotne elementy składowe, które pozwolą rozwijać najnowocześniejszą technologię AI, która może przynieść ludziom realne korzyści w ich codziennym życiu. 

Bazując na swojej poprzedniej pracy, stworzono PaLM 2 – najnowocześniejszy model językowy nowej generacji, który przedstawiono podczas konferencji I/O 2023. Charakteryzuje się ulepszonymi umiejętnościami tworzenia i rozumienia treści w wielu językach, rozumowania oraz generowania kodu. 

Tworzenie i rozumienie treści w wielu językach: model PaLM 2 jest trenowany na wielojęzycznym zbiorze danych obejmującym ponad 100 języków. Znacznie zwiększyło to jego możliwość interpretowania, tłumaczenia i generowania bardziej złożonego tekstu (w tym frazeologizmów, wierszy czy zagadek) w różnych językach oraz rozwiązywania trudnych zadań. Co więcej, PaLM 2 zdaje także zaawansowane egzaminy językowe na poziomie eksperckim. 

Rozumowanie: szeroko zakrojony zbiór danych wykorzystywany w modelu PaLM 2 obejmuje artykuły naukowe oraz strony internetowe, które zawierają wyrażenia matematyczne. Dzięki temu model wykazuje przełomowe umiejętności w zakresie wnioskowania logicznego, rozumowania zdroworozsądkowego i matematycznego. 

Generowanie kodu: do trenowania modelu PaLM 2 wykorzystaliśmy ogromną ilość publicznie dostępnych zbiorów kodów źródłowych, dzięki czemu świetnie sobie radzi z zadaniami z zakresu kodowania w popularnych językach programowania, jak Python czy JavaScript, a także jest w stanie wygenerować specjalistyczny kod w innych językach, jak na przykład Prolog, Fortran czy Verilog. 

Wszechstronna rodzina modeli 

Model PaLM 2 nie tylko więcej potrafi, ale jest też szybszy, bardziej wydajny niż poprzednie modele i jest dostępny w różnych rozmiarach, co ułatwi jego szerokie zastosowanie. Planujemy udostępnić PaLM 2 w 4 rozmiarach (w kolejności od najmniejszego do największego): Gecko, Otter, Bison i Unicorn. Gecko jest niezwykle lekki, co czyni go idealnym rozwiązaniem na urządzenia mobilne, a także wystarczająco szybki, aby wykorzystać go w interaktywnych aplikacjach na urządzeniu (nawet takich, z których można korzystać bez połączenia z siecią). Wszechstronność oznacza, że model PaLM 2 można dostosować tak, aby znalazł zastosowanie w różnego rodzaju produktach i tym samym pomagał większej liczbie ludzi. 

PaLM 2 wspomaga pracę 25 usług i funkcji Google 

Podczas konferencji I/O Google ogłosiło, że wiele zespołów w Google wykorzystuje już model PaLM 2 w codziennej pracy oraz że 25 kolejnych usług i funkcji jest zasilanych tym modelem językowym. Oznacza to, że już w tej chwili najnowsze zaawansowane możliwości AI są dostępne w produktach firmy i mogą z nich korzystać użytkownicy – klienci, programiści i różnej wielkości firmy z całego świata. Oto kilka przykładów: 

Rozwój przyszłości sztucznej inteligencji 

PaLM 2 pokazuje wpływ wysoce wydajnych modeli o różnych rozmiarach i szybkościach na nasze życie oraz udowadnia, że wszechstronne modele sztucznej inteligencji przynoszą realne korzyści.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Blog | autor tekstu: Zoubin Ghahramani, wiceprezydent, Google DeepMind

Exit mobile version