Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Dzięki tej stronie poserfujesz w Internecie jak w 1990 roku

Z okazji 30-lecia World Wide Web CERN przygotował specjalną stronę WWW, na której przejrzysz strony w symulatorze przeglądarki z 1990 roku. Pamiętacie podwójne kliknięcie na hiperłącze?!

Historyczne logo sieci WWW (autor Robert Cailliau)

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu uważamy za pewnik – łatwo zapomnieć, że surfowanie po internecie było kiedyś dość przyziemne i zawiłe. Ale dla tych, którzy tęsknią za odrobiną technicznej nostalgii – lub tych, którzy nie potrafią wyobrazić sobie światowania trzydziestolecia, CERN odbudował oryginalną przeglądarkę WorldWideWeb z 1990 roku, którą można otworzyć w zwykłej przeglądarki z 2019 roku.

Projekt świętuje 30-lecie rozwoju WorldWideWeb i jest to świetny sposób na poznanie skromnych początków technologii, na której dzisiaj tak bardzo polegamy.

W grudniu 1990 r. aplikacja o nazwie WorldWideWeb została opracowana na maszynie NeXT w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) na obrzeżach Genewy. WorldWideWeb jest pierwowzorem tego, co dziś uważamy lub znamy za „sieć internetową”.

W lutym 2019 r., z okazji 30-lecia rozwoju WorldWideWeb, grupa deweloperów i projektantów zebrała się w CERN-ie, aby odbudować oryginalną przeglądarkę we współczesnej przeglądarce, umożliwiając użytkownikom na całym świecie doświadczenia raczej skromnego przeglądania stron WWW – tak jak to robiono 30 lat temu.

Przeczytaj także: Sieć WWW kończy dzisiaj równo 29 lat

WorldWideWeb HyperText – history browser 1990 (CERN)

Gotowy do przeglądania World Wide Web przy użyciu WorldWideWeb? Oto jak to zrobić:

I pamiętaj, że musisz dwukrotnie kliknąć na linki, aby je otworzyć! Tak jak to było kiedyś!

Tak wyglądałby serwis mobiRANK.pl w 1990 roku

Wielu użytkowników zgłasza błąd „503 Service Unavailable”, gdy próbowali uruchomić tę przeglądarkę, co jest związane z dużym zainteresowaniem projektem. Mi się udało i powyżej zamieściłem screen z serwisu mobiRANK.pl – tak by wyglądał w 1990 roku.

źródło: CERN via Engadget

Exit mobile version