Header Menu

Skip to content
  • O SERWISIE
  • PARTNERZY
  • KONTAKT

Menu

Skip to content
  • Strona główna
  • NEWSY
  • RANKINGI
  • iOS
  • ANDROID

Sieć WWW kończy dzisiaj równo 29 lat

Dokładnie 12 marca 1989 roku Tim Berners-Lee złożył pierwszy wniosek do CERN-u o opracowanie nowego sposobu łączenia i udostępniania informacji przez Internet – to początek WWW (World Wide Web lub w skrócie W3).

Historyczne logo sieci WWW (autor Robert Cailliau)

Historyczne logo sieci WWW (autor Robert Cailliau)

Dzisiaj mija już 29. rok istnienia sieci WWW (z ang. World Wide Web). To właśnie 12 marca 1980 roku Tim Berners-Lee, uznawany za ojca WWW, złożył pierwszy wniosek do CERN-u proponując system, który ostatecznie stał się World Wide Web. Pierwsza propozycja była bardzo ogólnikowa i zakładała zbadanie szczegółów i wykonalności takiego systemu.

Dopiero 12 listopada 1990 roku zaproponował rozwiązanie, które znacznie bardziej szczegółowo opisywało faktyczne wdrożenie World Wide Web. Tak więc, dzisiejsza data może być uznana za „poczęcie” lub narodziny WWW, choć niektórzy przyjmują za właściwą dopiero tę druga datę. Według mnie liczy się jednak powstanie idei.

Po raz pierwszy w historii ponad połowa populacji na świecie korzysta z dobrodziejstw Internetu, a publiczny dostęp do sieci stale się rozwija.

Ceneo.pl


Zobacz także: Co w ciągu 60 sekund robiliśmy w cyfrowym świecie w 2017 roku?

Nowe problemy pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat – „przepaść cyfrowa” pomiędzy osobami mającymi dostęp i tymi bez dostępu staje się coraz bardziej widoczna. Ludzie, którzy są całkowicie offline, są odcięci od największego źródła informacji na świecie i nie mają takich możliwości, z których regularnie korzystają miliony użytkowników.

Tim Berners-Lee - twórca pierwszej strony internetowej

Tim Berners-Lee

Może się wydawać, że osiągnięcie pełnej globalnej łączności powinno być możliwe w ciągu następnej dekady, ale wymagane są poważne inwestycje, aby podłączyć do sieci całą populację. Szacuje się, że ostatni miliard ludzi nie otrzyma odpowiedniego dostępu do internetu aż do 2042 r.

Pierwsza propozycja WWW z 12 marca 1989 roku

Pierwsza propozycja WWW z 12 marca 1989 roku

W 2016 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że ​​dostęp do internetu jest prawem człowieka, podobnie jak woda pitna i schronienie stanowią podstawowe potrzeby, ale jednym z głównych problemów do przezwyciężenia są koszty. Mobilny dostęp do internetu jest jedyną opcją dla wielu krajów rozwijających się. Dane komórkowe mogą tam kosztować więcej niż 20 proc. miesięcznego dochodu za zaledwie 1 GB transferu. Alliance for Affordable Internet wyznaczył cel, aby obniżyć go do mniej niż 2 proc. dochodu gospodarstwa domowego.

Sieć przeszła różne fazy rozwoju od wyglądu po adaptacje sieci, które wciąż się zmieniają.Nawet sposób w jaki przeglądamy strony internetowe, drastycznie zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat.

Powstanie technologii 5G, która umożliwi jeszcze szybszą łączność miliardom nowych urządzeń, jest jednym z kolejnych kroków, które na zawsze zmienią sieć internetową, jaką obecnie znamy. To, co zajęłoby nam w internecie kilka dni w latach 90., zajmuje teraz kilka sekund. Przyszłe możliwości sieci będą nadal rosły w miarę udostępniania technologii. Będziemy mogli udostępniać i wymieniać jeszcze więcej informacji jednym kliknięciem przycisku. Jedynym ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

źródła: Wikipedia, TechSpot, This Day in Tech History

  • O autorze
  • Ostatnie wpisy
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj

Ostatnie wpisy od Łukasz Majchrzyk (zobacz wszystkie)

  • Z aplikacją IKO na Androida zapłacisz teraz za parkowanie - 7 grudnia 2019
  • NASK opublikował raport „Rynek nazw domeny .pl” za 3 kw. 2019 r. - 7 grudnia 2019
  • Spadaj w dół tajemniczego grobowca w grze „Tombshaft” - 6 grudnia 2019
Opublikowane przez: Łukasz Majchrzyk // HISTORIA TECHNOLOGII, INTERNET MOBILNY, MOBILE, NEWSY, TECHNOLOGIA, WYDARZENIA // 5G, CERN, edukacja, historia, historia internetu, internet, logo, nauka, sieć, strony internetowe, Tim Berners-Lee, WWW // 12 marca 2018

Post navigation

← Bądź jak Tony Hawk dzięki aplikacji RIDERS dla skaterów Apple kupiło Texture – usługę oferującą dostęp do e-prasy →

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

  • Z aplikacją IKO na Androida zapłacisz teraz za parkowanie
  • NASK opublikował raport „Rynek nazw domeny .pl” za 3 kw. 2019 r.
  • Spadaj w dół tajemniczego grobowca w grze „Tombshaft”
  • Butelki Coca-Coli z OLEDowymi mieczami świetlnymi Rey i Kylo Rena
  • Zarabiaj za chodzenie z polską aplikacją „Boomerun”

JAKI WYBRAĆ INTERNET DOMOWY?

Jaki wybrać internet domowy? (porównanie ofert i wyszukiwarka)

Reklama

Black Friday w UPC

Tagi

aktualizacja aplikacja mobilna Apple App Store bezpieczeństwo ciekawostki edukacja Facebook film finanse Google gra mobilna historia internet iPad iPhone komunikacja konferencja marketing media społecznościowe mobilny system operacyjny nauka Netflix podróże Polska promocja reklama rozrywka Samsung serial smartfon smartfony social media statystyki streaming technologia telewizja telewizja internetowa trailer TV uaktualnienie update VOD zapowiedź zwiastun

Jaki wybrać internet mobilny?

Jaki wybrać internet mobilny na kartę?

Obserwuj nas:

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • RSS

KATEGORIE

ARCHIWUM

mobiRANK.pl

W serwisie mobiRANK.pl przeczytasz najnowsze informacje i wszystko co związane jest z:
aplikacje mobilne na iOS-a i Androida • tablety • smartfony • smartwatche • IoT • internet mobilny • rankingi aplikacji • infografiki • wydarzenia ze świata mobile'a • internet • nowe technologie • telefonia komórkowa • wearables • rankingi • porównania • opinie • recenzje • wirtualna rzeczywistość (VR) • mobile w liczbach

Najpopularniejsze wpisy

  • Internet mobilny na kartę - porównanie
  • Sprawdź swoje podsumowanie 2019 roku i dekady w Spotify
  • Jak włączyć WiFi Calling i VoLTE na iOS-ie i Androidzie?
  • „Mikołajkowy Bonus 50% więcej!” w Plusie na kartę
  • Jaki wybrać internet mobilny? (zestawienie)
  • Promocje doładowań telefonów na kartę
  • Internet stacjonarny do domu - ranking operatorów
  • Wkrótce wystartuje ZEN – polski fintech z ofertą finansową dla firm
  • Jak odzyskać skasowane wiadomości SMS na iPhone'ie?
  • Jak sprawdzić czy musisz wymienić baterię iPhone'a?

Footer Menu

© 2019 mobiRANK.pl | Polityka prywatności
Mapa strony
Ta strona korzysta z ciasteczek, które zapisywane są na Twoim urządzeniu zgodnie z ustawieniami przeglądarki (m.in. w celach statystycznych i profilowania). Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie na zasadach określonych w naszej polityce prywatności. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie cookiesów, usuń lub wyłącz je w swojej przeglądarce: sprawdź jak wyłączyć i usunąć ciasteczka na swoim urządzeniu.AKCEPTUJĘDowiedz się więcej