Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Częstochowa pokazuje, że miasto może mieć dobre logo

Miasto Częstochowa zaprezentowało swój nowy logotyp oraz inne elementy identyfikacji wizualnej, które są estetyczne i doskonałe w swojej prostocie.

Projekt nowego logo miasta Częstochowa oparto na grze słów i stosunkowo prostym graficznym zabiegu.

Wystarczył podział na dwa słowa „często” i „chowa” – wytworzona gra znaczeń jest kluczowym elementem całego pomysłu

W nowym miejskim logo nazwę miasta podzielono na dwa wyrazy: „CZĘSTO” i „CHOWA”. Prosty graficzny zabieg polegający na ukryciu/przecięciu drugiego wyrazu buduje znaczenia: Częstochowa ukrywa coś, co zdecydowanie warto odkryć.

Autorzy projektu usunęli też różne obiekty z tradycyjnych zdjęć promocyjnych, w ten sposób zachęcając do odkrywania miasta. Na tym pomyśle zbudowany jest kalendarz miejski na przyszły rok, folder z serią nowych, pamiątkowych pocztówek, a także pakiet promocyjnych gadżetów. W przyszłym roku w planach miasta jest także kampania zewnętrzna oparta na nowych elementach wizualnej identyfikacji miasta.

Przeczytaj także: 100 lat polskiego dizajnu w ilustrowanym elementarzu

Część nowej promocyjnej strategii skupia się na dosłownym potraktowaniu zwrotu „często chowa” i przetłumaczeniu go na różne języki obce. Częstochowa jako miasto przyjazne i otwarte zaprasza – również gości zagranicznych – do zabawy z literalnie odczytaną nazwą.

Autorem koncepcji promocyjnej miasta oraz projektu logo i oprawy wizualnej jest Adam Markowski z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, natomiast konsultantem procesu przygotowania i wdrożenia koncepcji był Andrzej-Ludwik Włoszczyński, autor książki „Po co Ci logo?”, współautor książki „Wizerunek miasta. Co, jak, dlaczego”.

Miejskie atrakcje najlepiej zobaczyć na własne oczy, dlatego część wizerunkowej kampanii opiera się na usunięciu różnych obiektów z  tradycyjnych zdjęć promocyjnych.

Druga część kampanii skupia się na dosłownym potraktowaniu zwrotu „często chowa”, gdzie podmiot i dopełnienie pozostaje w domyśle („Miasto często chowa swoje skarby”), i przetłumaczeniu go na języki obce. Częstochowa jako miasto otwarte zaprasza zagranicznych gości do zabawy z literalnie odczytaną nazwą (w jęz. angielskim – „often hides”). Egzotyka niektórych przekładów to forma zachęty do poznania częstochowskich zabytków, rzeźb i ciekawych miejsc przez turystów z najdalszych stron świata.

Kampania wizerunkowa  ma wzmocnić rozumienie samego logo jako znaku, który zastąpi jakiekolwiek hasła czy slogany. Podsumowując, pomysł na skupienie przekazu narzuciła gra słowna wynikająca bezpośrednio z nazwy.

Co przedstawia logo Częstochowy?

W logo nie ma bezpośrednich odniesień do herbu miejskiego, który wkrótce będzie poddany korekcie heraldycznej i wykorzystany przy tworzeniu innych znaków graficznych identyfikujących Urząd Miasta i jednostki mu podległe.

Logo wykorzystuje barwy z flagi miejskiej (biały, żółty i niebieski), które widoczne są w kolorowych realizacjach jako końcówka litery Ę. Sam znak diakrytyczny (tzw. ogonek) przypomina wskaźnik skierowany do góry, symbolizując w pozytywny sposób wzrost i rozwój. Z kolei ucięty od góry zwrot „chowa” to punkt wyjścia do gry skojarzeniowej oraz całej kampanii promocyjnej miasta.

Nawiązanie do flagi miasta w nowym logo Częstochowy

Więcej o nowym logo oraz elementy identyfikacji wizualnej znajdziesz na stronie: nowelogo.czestochowa.pl

źródło: czestochowa.pl

Exit mobile version