Nowa pozycja zatytułowana „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu”, to aż 100 historii i projektów wykonanych przez 25 ilustratorów z okazji stulecia polskiego wzornictwa przemysłowego.
W październiku ukazała się nowa książka Ewy Solarz, Agnieszki Kowalskiej i Agaty Szydłowskiej zatytułowana „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu” i wydana przez Wydawnictwo WYtwórnia. Jest to piękne wydanie stu lat historii polskiego wzornictwa przemysłowego i nie tylko. Autorki z pomocą dwudziestu pięciu świetnych ilustratorów przedstawiły 100 niezwykłych historii i ilustracji, które przeprowadzą Was od 1918 roku do 2017 roku przez najistotniejsze polskie projekty. Wszystkie miały ogromny wpływ na wzornictwo i odcisnęły się w historii naszego kraju.
Przeczytaj również: Nowa książka „Historia LEGO” Jensa Andersena już 9 listopada
Autorki książki napisały 100 fascynujących historii o: projektantach, potrzebach, marzeniach, możliwościach, ograniczeniach. Opowiadają nie tylko o konkretnych projektach. Objaśniają też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
W książce przeszłość łączy się z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych jest przez 25 polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia.
Większość z zaproszonych grafików ilustruje i projektuje książki, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.
100 ilustracji i projektów na przestrzeni 100 lat (1918-2017)
Młodszy czytelnik odkryje jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły czytelnik odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce relaksy, zapach sklepu Pewex, prywatki z gramofonem bambino i wycieczki na rowerze Wigry. Wszyscy dowiemy się, co ciekawego proponują współcześni polscy dizajnerzy.
Wśród prezentowanych projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.
Wśród ilustratorów znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska.
Dostępna jest też angielska wersja językowa tej książki „The ABCs of Polish Design” w tłumaczeniu Agnes Monod-Gayraud. Książce towarzyszy wystawa „Elementarz polskiego dizajnu”, której kuratorką jest Ewa Solarz. Wystawa miała swoją premierę 30 czerwca 2017 podczas Gdynia Design Days i w tej chwili podróżuje po krajach Europy.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: informacja o książce Wydawnictwa WYtwórnia