Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

„Raport Polskie Taksówki 2016” – czyli wszystko o taksówkach w Polsce

Sprawdź, ile wynosi średnia cena za kurs w danym mieście, jak zamawiamy i kiedy taksówki i wiele innych danych na temat polskiego rynku taksówkowego.

Firma taksówkowa iTaxi opublikowała największy raport o polskim rynku TAXI „Raport Polskie Taksówki 2016”, jaki dotychczas powstał. Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji, między innymi na temat:

Raport jest efektem analizy niezliczonej ilości przejazdów taksówkami na terenie ponad 150 polskich miast. Dane agregowane były od 2013 roku, a największy zasięg w kraju pozwolił iTaxi na przygotowanie najbardziej szczegó- łowego, najbardziej obszernego i zarazem najciekawszego raportu o rynku taxi w Polsce.

Wspomniane analizy zostały uzupełnione badaniem ankietowym, przeprowadzonym w sierpniu 2016 r. na grupie ponad 800 użytkowników aplikacji mobilnej iTaxi. Wyniki badania, analiza zachowania użytkowników na platformie iTaxi oraz w samej sieci pozwoliły na przygotowanie rozdziału „Pasażer i Taxi”, który wraz z innymi poświęconymi kierowcom i kursom, zapewnia w pełni kompleksowe zestawienie na temat polskiej branży taksówkowej.

Poniżej znajdziecie najciekawsze dane z raportu, w tym związane z mobilnym zamawianiem taksówek.

Sprawdź także: Uber Movement – serwis ze statystykami ruchu

Średnie ceny za kurs taksówkami w Polsce

Jedną z wielu zalet zamawiania taksówki np. przez aplikację iTaxi jest możliwość wyboru ceny za kilometr. Przewoxnik nie narzuca kierowcom stawki, a ich maksymalne wartości reguluje dane miasto, dzięki czemu pasażer z jednej strony ma wybór, a z drugiej strony poczucie bezpieczeństwa. Najtańsza średnia cena za kurs jest w Kaliszu (15,38 zł) a najdroższa w Katowicach (33,66 zł). Średnia krajowa wynosi ok. 29,95 zł. Dla Warszawy cena wynosi 32,45 zł.

Średnie dystanse kursów taksówkami

W Trójmieście i Warszawie kierowcy pokonują średnio ponad 11 kilometrów na kurs. Można zauważyć prawidłowość, że im większe miasto, tym większy dystans, ale są wyjątki od tej reguły. W takich miastach jak Raszyn, Chorzów, Zabierzów, czy Tychy również odnotowano średnią długość kursu wynoszącą więcej niż 8 kilometrów.

Średnie czasy trwania kursu

Na długość kursu wpływa mnóstwo czynników: odległości, infrastruktura miasta, a także tak nielubiane przez wszystkich korki. Gdzie droga przyjazdu na miejsce trwa obecnie najdłużej?

Nie będzie zaskoczeniem jeśli powiemy, że w Warszawie, bo aż 19 minut, za to najkrótszym czasem przejazdu może poszczycić się Oświęcim z wynikiem średnio 8 minut!

Średni czas trwania kursu taksówka w polskich miastach (2016)

Sposoby zamawiania taksówek w Polsce

W jaki sposób Polacy najczęściej zamawiają taksówki? Co ciekawe najczęściej zamawiamy taksówki przez aplikację mobilną, a najrzadziej przez SMS-a i stronę internetową. Oto szczegółowe dane:

Jak najczęściej płacimy za taksówki?

Najpopularniejsze formy płatności za przejazd taksówką w Polsce to:

Formy płatności za taksówki w Polsce

Kiedy najczęściej zamawiamy taksówkę?

Ciekawe dane dotyczą sytuacji, w których najczęściej korzystamy z taksówek:

Co jest najważniejsze dla pasażera TAXi?

Oto najważniejsze kwestie związane z zamawianiem przez nas taksówek:

Płeć i wiek pasażerów Taxi

Ciekawe, że pasażerami taksówek są w większości mężczyźni (78,7%), kobiety stanowią jedynie 21,3%. Rozkład wiekowy natomiast przedstawia się następująco:

Wiek taksówek w Polsce

Jakie cechy ma samochód idealny? Dla każdego to sformułowanie oznacza co innego, kolekcjonerzy lubią stare samochody „z duszą”, a miłośnicy nowych technologii (także w motoryzacji) są zachwyceni, mogąc przejechać się którymś z najnowszych modeli. Poniżej można zobaczyć rozkład wieku taksówek w iTaxi:

Jezeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat rynku taksówkowego w Polsce, na podstawie danych przewoźnika iTaxi zobacz pełny raport, na stronie internetowej iTaxi.pl.

źródło: Raport Polskie Taksówki 2016

Exit mobile version