Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Zadbaj o dostępność swojego serwisu i aplikacji mobilnej

We wtorek 16 czerwca 2015 r. odbyła się 2. edycja konferencji „Dostępność POLSKA 2015 – Nieświadome wykluczenie cyfrowe”, poświęcona zagadnieniu dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością.

Podczas konferencji odbywającej się w gmachu warszawskiego Millennium Plaza wzięło udział ponad 100 uczestników: przedstawicieli sektora publicznego, organizacji pozarządowych i świata biznesu. Ja również byłem na tej konferencji i przyznam (to nie wstyd), że pomimo wieloletniego doświadczenia w tworzeniu serwisów internetowych nie miałem pojęcia o niektórych aspektach wdrażania rozwiązań zapewniających dostępność serwisów internetowych na przykład dla osób głuchoniemych.

2. edycja konferencji Dostępność POLSKA 2015 – Nieświadome wykluczenie cyfrowe

Druga edycja konferencji „Dostępność Polska”, pod patronatem Rady Ministrów RP, poświęcona była zjawisku nieświadomego wykluczenia cyfrowego. Konferencja adresowana była do osób odpowiedzialnych za tworzenie i administrowanie serwisami internetowymi i  stanowiła okazję do upowszechnienia dobrych praktyk w zakresie dostępności treści internetowych dla osób z niepełnosprawnością.Konferencję

Tegoroczne wydarzenie było dla mnie niezwykle ciekawym doświadczeniem, bowiem organizatorzy zadbali o to, aby ważne kwestie dostępności przedstawiły osoby, które dotknięte są niepełnosprawnością. Trzej panowie dotknięci jednym z rodzajów niepełnosprawności: Mikołaj Rotnicki, Sławomir Łuczywek i Michał Woźniak w sposób bardzo wyjątkowy i poruszający zaprezentowali problem dostępności i wykluczenia w sieci z perspektywy użytkowników ze specjalnymi potrzebami.

Dzięki panu Sławomirowi dowiedziałem się, że osoby niesłyszące niekoniecznie muszą zrozumieć napisany przez nas tekst, bo PJM (Polski Język Migowy) nie jest językiem polskim.

Pełna sala uczestników konferencji Dostępność 2015

Pamiętajcie o osobach niepełnosprawnych w internecie

Zgodnie z rozporządzeniem Rady  Ministrów ws. Krajowych Ram Interoperacyjności, od 1 czerwca 2015 r. wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych w Polsce mają obowiązek spełniać wymogi standardu WCAG 2.0, zbioru wytycznych gwarantujących pełną dostępność stron.

Trzy proste podstawowe zasady dostępności według jednego z prelegentów, eksperta od dostępności Jakuba Dębskiego:

Nawet jeśli nie jesteście odpowiedzialni za serwisy administracji publicznej warto zadbać o dostępność swoich stron internetowych i aplikacji. Oprócz tego, że pomagacie osobom, które mają utrudniony dostęp do treści internetowych, jest to obopólna korzyść! Warto pamiętać o tym już na etapie planowania nowego serwisu, dzięki temu nie poniesiecie dodatkowych kosztów z dostosowaniem serwisu dopiero po wdrożeniu.

Osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności w Polsce to liczna grupa około 5 mln osób! Dzięki temu, że spełniacie 3 zasady dostępności, osoby niepełnosprawne mają ułatwiony dostęp do Waszych treści i usług, a Wy lepszą pozycję w Google’u i więcej wejść na swoje serwisy (to ok. 10% populacji).

Już teraz zachęcamy Was do tego, aby przy tworzeniu treści postawić się na miejscu osoby niewidomej, niesłyszącej lub z ograniczoną motoryką i pamiętania o tak prostych zasadach jak (uwaga to nie są wszystkie zasady, które sprawią, że Wasz serwis będzie dostępny dla niepełnosprawnych!):

Poniżej kilka przydatnych linków związanych z dostępnością, zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron i skorzystania z zaproponowanych narzedzi:

Wszystkich, którzy nie byli w tym roku, zachęcamy do zapoznania się z podlinkowanymi zasadami, no i udziału w kolejnych edycjach ! My na pewno będziemy.

źródło: Integracja – Konferencja Dostępność Polska, zdjęcie z konferencji pochodzi z serwisu Integracja

Exit mobile version