Zadbaj o dostępność swojego serwisu i aplikacji mobilnej

We wtorek 16 czerwca 2015 r. odbyła się 2. edycja konferencji „Dostępność POLSKA 2015 – Nieświadome wykluczenie cyfrowe”, poświęcona zagadnieniu dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością.

banner konferencji Dostępność Polska 2015 - nieświadome wykluczenie cyfrowe

Podczas konferencji odbywającej się w gmachu warszawskiego Millennium Plaza wzięło udział ponad 100 uczestników: przedstawicieli sektora publicznego, organizacji pozarządowych i świata biznesu. Ja również byłem na tej konferencji i przyznam (to nie wstyd), że pomimo wieloletniego doświadczenia w tworzeniu serwisów internetowych nie miałem pojęcia o niektórych aspektach wdrażania rozwiązań zapewniających dostępność serwisów internetowych na przykład dla osób głuchoniemych.

2. edycja konferencji Dostępność POLSKA 2015 – Nieświadome wykluczenie cyfrowe

Druga edycja konferencji „Dostępność Polska”, pod patronatem Rady Ministrów RP, poświęcona była zjawisku nieświadomego wykluczenia cyfrowego. Konferencja adresowana była do osób odpowiedzialnych za tworzenie i administrowanie serwisami internetowymi i  stanowiła okazję do upowszechnienia dobrych praktyk w zakresie dostępności treści internetowych dla osób z niepełnosprawnością.Konferencję

Tegoroczne wydarzenie było dla mnie niezwykle ciekawym doświadczeniem, bowiem organizatorzy zadbali o to, aby ważne kwestie dostępności przedstawiły osoby, które dotknięte są niepełnosprawnością. Trzej panowie dotknięci jednym z rodzajów niepełnosprawności: Mikołaj Rotnicki, Sławomir Łuczywek i Michał Woźniak w sposób bardzo wyjątkowy i poruszający zaprezentowali problem dostępności i wykluczenia w sieci z perspektywy użytkowników ze specjalnymi potrzebami.

Dzięki panu Sławomirowi dowiedziałem się, że osoby niesłyszące niekoniecznie muszą zrozumieć napisany przez nas tekst, bo PJM (Polski Język Migowy) nie jest językiem polskim.

Zdjęcie z uczestnikami konferencji Dostępność 2015 (sala i prowadzący wystąpienie)
Pełna sala uczestników konferencji Dostępność 2015

Pamiętajcie o osobach niepełnosprawnych w internecie

Zgodnie z rozporządzeniem Rady  Ministrów ws. Krajowych Ram Interoperacyjności, od 1 czerwca 2015 r. wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych w Polsce mają obowiązek spełniać wymogi standardu WCAG 2.0, zbioru wytycznych gwarantujących pełną dostępność stron.

Trzy proste podstawowe zasady dostępności według jednego z prelegentów, eksperta od dostępności Jakuba Dębskiego:

 • zrozumiała i prosta zawartość
 • łatwość użycia i dostępu bez względu na rodzaj urządzenia (komputer, smartfon czy tablet)
 • spełnienie standardów WCAG 2.0

Nawet jeśli nie jesteście odpowiedzialni za serwisy administracji publicznej warto zadbać o dostępność swoich stron internetowych i aplikacji. Oprócz tego, że pomagacie osobom, które mają utrudniony dostęp do treści internetowych, jest to obopólna korzyść! Warto pamiętać o tym już na etapie planowania nowego serwisu, dzięki temu nie poniesiecie dodatkowych kosztów z dostosowaniem serwisu dopiero po wdrożeniu.

Osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności w Polsce to liczna grupa około 5 mln osób! Dzięki temu, że spełniacie 3 zasady dostępności, osoby niepełnosprawne mają ułatwiony dostęp do Waszych treści i usług, a Wy lepszą pozycję w Google’u i więcej wejść na swoje serwisy (to ok. 10% populacji).

Już teraz zachęcamy Was do tego, aby przy tworzeniu treści postawić się na miejscu osoby niewidomej, niesłyszącej lub z ograniczoną motoryką i pamiętania o tak prostych zasadach jak (uwaga to nie są wszystkie zasady, które sprawią, że Wasz serwis będzie dostępny dla niepełnosprawnych!):

 • rzetelne i zrozumiałe teksty alternatywne dla zamieszczanych w serwisach grafik, zdjęć (dobry opis co przedstawia zdjęcie)
 • wysoki kontrast tekstu do tła
 • napisy i audiotranskrypcja do zamieszczanych materiałów wideo
 • prawidłowe używanie nagłówków H1, H2 (…) HX
 • możliwość nawigacji w serwisie za pomocą klawiatury (skróty klawiszowe)

Poniżej kilka przydatnych linków związanych z dostępnością, zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron i skorzystania z zaproponowanych narzedzi:

 • Podręczny przewodnik audytora dostępności – czyli jak samemu przeprowadzić audyt dostepności serwisu internetowego
 • Wytyczne WCAG 2.0 w języku polskim (Wytyczne dla dostępności treści internetowych WCAG 2.0 – Web Content Accessibility Guidelines)
 • iAccessibility
 • Aplikacja mobilna Tłumacz Migam na Androida
 • Aplikacja Logios badająca cechy stylistyczne tekstu
 • Serwis WWW bez barier (via Integracja)

Wszystkich, którzy nie byli w tym roku, zachęcamy do zapoznania się z podlinkowanymi zasadami, no i udziału w kolejnych edycjach ! My na pewno będziemy.

źródło: Integracja – Konferencja Dostępność Polska, zdjęcie z konferencji pochodzi z serwisu Integracja