Eurowizja 2025: gdzie oglądać, jak i kiedy głosować?

O tym, kto przejdzie do finału Eurowizji 2025, który odbędzie się 17 maja, zdecydują widzowie. Głosy będzie można oddawać za pomocą wiadomości SMS.

Eurovision Song Contest Basel 2025 (Bazylea, Szwajcaria)

W 2025 roku w szwajcarskiej Bazylei odbędzie się już 69. Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku Polskę reprezentuje Justyna Steczkowska z utworem zatytułowanym „Gaja”. Półfinały zaplanowano na 13 i 15 maja 2025 roku (wtorek i czwartek) odpowiednio , a finał na 17 maja 2025 roku (w sobotę). Widzowie z Europy i innych części świata będą mogli śledzić występy reprezentantów i głosować na swoich faworytów. Jak działa system głosowania i jaką rolę odgrywają w nim widzowie?

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Głosuj na piosenki Eurowizji w oficjalnej aplikacji

Półfinały Eurowizji 2025 odbędą się we wtorek, 13 maja oraz czwartek 15 maja 2025 roku. To właśnie wtedy wyłonieni zostana reprezentanci państw, którzy zakwalifikują się do finału. Widzowie mogą oddawać głosy tylko w tym dniu, w którym występuje reprezentant ich kraju. Warto pamiętać, że nie można głosować na kandydata z własnego kraju.

Dla osób z krajów niebiorących udziału w konkursie również przewidziano możliwość głosowania. Ich głosy traktowane są na równi z tymi oddanymi przez widzów z państw uczestniczących.

O awansie do finału decyduje głosowanie publiczności. Punkty przyznawane są dziesięciu najczęściej wybieranym piosenkom – od 1 do 8 punktów za miejsca od dziesiątego do trzeciego, 10 punktów za drugie miejsce i 12 punktów dla najpopularniejszego utworu.

Finał Eurowizji i system punktacji – jak to działa?

W sobotę 17 maja 2025 roku 26 wykonawców zmierzy się w ostatecznej rywalizacji: dziesięcioro z każdego półfinału, ubiegłoroczny zwycięzca (Szwajcaria) oraz przedstawiciele Wielkiej Piątki, czyli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii.

W wielkim finale głosy oddają widzowie z państw uczestniczących oraz tzw. reszty świata. Do wyników publiczności doliczane są punkty przyznawane przez profesjonalne jury z każdego kraju. Komisje te przydzielają punkty w ten sam sposób: od 1 do 8 dla miejsc 10–3, 10 punktów za drugie miejsce i 12 dla najlepszego wykonania.

Podczas finału wyniki głosowania jurorów przekazywane są przez rzeczników poszczególnych krajów. Później prowadzący ogłaszają wyniki głosowania widzów. Kraj, który uzyska najwięcej punktów, zostaje zwycięzcą i organizuje konkurs w kolejnym roku. Ola Budka z Radia 357 poda w finale punktację polskiego jury.

Głosowanie z krajów spoza Eurowizji

Publiczność z państw nieuczestniczących w konkursie, tzw. Rest of the World (reszta świata), również ma możliwość wsparcia swoich faworytów – zarówno podczas półfinałów, jak i finału.

Ekrany z oficjalnej aplikacji mobilnej Eurovision Song Contest (2025 rok)
Oficjalna aplikacja mobilna Eurovision Song Contest (2025 rok)

Można to zrobić przez oficjalną aplikację mobilną Eurowizji – Eurovision Song Contest lub przez stronę internetową www.esc.vote. Wszystkie oddane w ten sposób głosy są sumowane i traktowane na równi z głosami z krajów uczestniczących w konkursie.

Jak głosować na Justynę Steczkowską?

Reprezentantką Polski jest Justyna Steczkowska, która wystąpi z utworem „Gaja”. Aby zagłosować na artystkę w półfinale, należy wysłać SMS z numerem 2. Jeżeli awansuje do finału, jej nowy numer startowy zostanie ogłoszony w piątek 16 maja 2025 roku.

Eurowizja 2025 w Bazylei: Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja”
Eurowizja 2025 w Bazylei: Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja”

W półfinale 13 maja 2025 roku będzie można głosować z 17 krajów, m.in. z Estonii, Portugalii, Ukrainy, Belgii, Chorwacji, Norwegii, Hiszpanii, Włoch, a także z „reszty świata”. Jeśli Justyna znajdzie się w finale, głosy będzie można oddawać ze wszystkich państw uczestniczących oraz spoza Eurowizji.

Gdzie i kiedy oglądać Eurowizję 2025?

Transmisję wydarzenia będzie można śledzić w TVP1. Półfinały zostaną wyemitowane 13 i 15 maja 2025 roku o godzinie 21:00, a finał – 17 maja 2025 roku, także o godzinie 21:00. Wydarzenie można również oglądać online w internecie w serwisie TVP VOD.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska