Ten 6000-letni bursztynowy „żelkowy miś” Słupcio mógł być amuletem z epoki kamienia łupanego!

- Nazwa: Słupcio
- Co to jest: figurka niedźwiedzia wyrzeźbiona z bursztynu
- Skąd pochodzi: Słupsk, północna Polska
- Kiedy powstała: między 9600 a 4100 r. p.n.e.
Ten wyjątkowy rzeźbiony bursztynowy niedźwiedź został odkryty w północnej Polsce przez robotników kopiących torf w 1887 roku. Starożytny myśliwy prawdopodobnie nosił go jako amulet ochronny, ponieważ niedźwiedź był najpotężniejszym i najniebezpieczniejszym zwierzęciem żyjącym na tym obszarze w epoce kamienia łupanego.
„Słupcio” — lub „mały człowieczek ze Słupska” po polsku — to imię nadane bursztynowemu niedźwiedziowi w 2013 roku, kiedy polski przedszkolak wygrał konkurs na nazwę artefaktu. (Szczęśliwy zwycięzca zgarnął również misia.)
Rzeźbiony niedźwiedź jest eksponowany w Muzeum Narodowym w Szczecinie, około 136 mil (220 kilometrów) na południowy zachód od miejsca jego pierwotnego znalezienia, i stał się czymś w rodzaju lokalnego symbolu, gdzie jego kopie są szeroko dostępne jako pamiątki.
Figurka ma 4 cale (10,2 centymetra) długości i 1,65 cala (4,2 cm) wysokości i może pochodzić z okresu mezolitu w Europie (12.000 do 5.000 lat temu). W tym czasie ludzie byli głównie myśliwymi-zbieraczami, więc dowody archeologiczne ich osadnictwa są rzadkie. Ale na obszarze Pomorza na południowym brzegu Morza Bałtyckiego archeolodzy znaleźli stanowiska z epoki kamienia łupanego z artefaktami, takimi jak ceramika, narzędzia i broń, a także przedmioty wykonane z bursztynu, który wyrzuciło na brzeg. Ten rodzaj bursztynu pochodzi z osadów morskich.
Nogi Słupcia to w zasadzie tylko wybrzuszenia i nie może on sam stać, ale głowa niedźwiedzia jest wyraźnie wyrzeźbiona, aby pokazać jego uszy, usta, nozdrza i oczy. W środku tułowia figurki znajduje się otwór, który przechodzi przez cały bursztyn, prawdopodobnie używany przez starożytnego myśliwego do przewlekania paska do wieszania lub noszenia małego osobnika.
Pod koniec II wojny światowej Słupcio został wywieziony z Polski przez Niemców wraz z wieloma innymi starożytnymi artefaktami, a bursztynowy niedźwiedź trafił do Muzeum w Stralsundzie, gdzie w 2009 roku wrócił do Szczecina. Podczas pobytu w Niemczech Słupcio został zbadany przez ekspertów, którzy nazwali go „Bernsteinbär” (niedźwiedź bursztynowy) i ustalili, że cała rzeźba jest starożytna.
Ponieważ jednak Słupcio był przypadkowym znaleziskiem sprzed ponad wieku, eksperci są podzieleni co do tego, kiedy został faktycznie wykonany.
W badaniu z 2023 roku kilku bursztynowych figurek niedźwiedzi z obszaru Morza Bałtyckiego naukowcy doszli do wniosku, że datowanie tych przedmiotów jest bardziej prawdopodobne na górny paleolit, czyli okres od 50.000 do 12.000 lat temu. Bursztynowe niedźwiedzie mogą być kolejnym dowodem paleolitycznej tradycji przedstawiania zwierząt na malowidłach jaskiniowych i przedmiotach przenośnych, a także pokazują, że ludzie przenieśli swoje polowania z reniferów na otwartej tundrze na łosie i niedźwiedzie w lesie.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego na nekropolii w Sakkarze pochowano tak wielu starożytnych Egipcjan?
Rzeźbienie niedźwiedzi w bursztynie — naturalnym materiale, który wygląda jak kamień, pływa w wodzie morskiej, jest przezroczysty po wypolerowaniu i wydziela przyjemny zapach po spaleniu — mogło być postrzegane jako nadawanie materiałowi magii, dzięki czemu Słupcio stał się potężnym amuletem epoki kamienia łupanego.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Live Science