W nowej animacji T-Mobile podpowiada, co zrobić ze starym telefonem?

Średnio co czwarty Polak ma aż 2 smartfony, z których nie korzysta. Może mu się kiedyś przydadzą, a może po prostu nie wie, co z nimi zrobić?

T-Mobile zabierze Twój zużyty telefon w podróż do zrównoważonego rozwoju

Na pewno nie wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci! T-Mobile wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego i edukuje na temat prawidłowego recyklingu telefonów – co pokazuje w najnowszej animacji. Rozpoczynająca się wiosna to dobra okazja, by podjąć ekologiczne praktyki. T-Mobile działa na rzecz środowiska, nie bacząc na porę roku, bo to istotny element ich strategii ESG.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak trendy eko wpływają na rynek elektroniki użytkowej?

Jednak by wywrzeć realny wpływ, potrzebna jest pomoc klientów. Dlatego nieustannie zwiększa świadomość na tematy takie jak: gospodarka obiegu zamkniętego, cyrkularność i recykling elektrośmieci. Właśnie w takim celu powstała najnowsza animacja, w której operator porusza zagadnienia dotyczące prawidłowej utylizacji sprzętu, odzyskiwania surowców oraz ich dalszego przetwarzania.

Dokąd trafiają stare telefony?

Oddajesz stary telefon do recyklingu w T-Mobile i… co dalej? Wbrew pozorom to nie koniec jego historii – to dopiero początek jego podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. W nowej animacji operator przedstawia drogę telefonu, od specjalnego pojemnika w salonach T-Mobile do profesjonalnego zakładu przetwarzania odpadów.

Nieużywane smartfony to kopalnia cennych metali szlachetnych, takich jak miedź, srebro czy złoto. Może się wydawać, że z tak niewielkich urządzeń odzyska się ich niewielką ilość. Nic bardziej mylnego – wszystkie telefony obecnie używane w Polsce zawierają w sobie srebro o łącznej masie sięgającej nawet kilkudziesięciu ton, czyli równowartości 4 słoni! Ponadto odzyskanie go jest o wiele bardziej przyjazne środowisku niż wydobycie z głębi Ziemi, gdzie jego zasoby są ograniczone.

Zbiórka telefonów w T-Mobile

Mimo to, jak wynika z danych T-Mobile, tylko 8% społeczeństwa deklaruje, że przekazuje nieużywany sprzęt do recyklingu¹. Dlaczego pozwalamy naszym telefonom zbierać kurz na dnie szuflady? GSM Association wskazuje takie przyczyny, jak chęć posiadania zapasowego urządzenia czy obawy o bezpieczeństwo danych. Okazuje się także, że 21% respondentów badania GSMA zachowuje sprzęt, bo nie wie, co z nim zrobić².

Działanie w trosce o naturę

We wszystkich salonach T-Mobile znajdują się specjalne pojemniki do zbiórki starych lub uszkodzonych telefonów czy smartwatchy. Zebrane urządzenia zostaną poprawnie zutylizowane, a odzyskane surowce zostaną ponownie wykorzystane – to element akcji „Działamy w trosce o naturę”. Każdy – nawet nie będąc klientem tej sieci – może oddać stary telefon i tym małym gestem realnie wpłynąć na przyszłość naszej planety. Dla klientów operator przygotował specjalne oferty – 100 zł na nowe urządzenie za każdy oddany telefon lub smartwatch.

Pierwiastki odzyskiwane ze starych smartfonów (telefonów komórkowych)
Pierwiastki odzyskiwane ze starych smartfonów (telefonów komórkowych)

Ponadto w ramach akcji, wspólnie z firmą Biosystem, T-Mobile od kilku lat organizuje konkurs w  szkołach i przedszkolach, dla dzieci i młodzieży. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 91 placówek edukacyjnych, które zebrały łącznie ponad 2 tony telefonów. Wyniki tegorocznego poznamy w czerwcu – na najbardziej aktywne placówki czekają atrakcyjne nagrody!

Zbiórka telefonów w T-Mobile cieszy się coraz większą popularnością. W 2024 r. firma zebrała 56 tysięcy używanych telefonów.

Krótką animację można obejrzeć tutaj: Oddaj telefon do recyklingu

1 Badanie „Nieużywane smartfony” wykonane w dniach 24 31.08.2022 metodą CATI (n=2001), na zlecenie T-Mobile
2 https://www.tabletowo.pl/ile-telefonow-zalega-w-naszych-szufladach/

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: T-Mobile Polska