Najczęstsze kolory oczu na świecie: Jaki procent ludzi ma każdy z nich?

Czy kiedykolwiek spojrzałeś komuś w oczy i zastanawiałeś się, jak rzadki jest jego kolor oczu? Na szczęście wiemy, jaki procent ludzi na świecie ma dany kolor oczu.

Kolorowe oko
fot. Depositphotos

Podczas gdy niektórzy ludzie mają uderzająco błękitne lub głęboko zielone oczy, prawda jest taka, że ​​większość populacji na świecie ma tylko kilka dominujących odcieni oczu. Kolor oczu istnieje w odmianach od najciemniejszych odcieni brązu do najjaśniejszych błękitu. Widząc potrzebę ustandaryzowania systemu klasyfikacji, który byłby prosty, a mimo to wystarczająco szczegółowy do badań, Seddon et al. opracowali stopniowy system oparty na dominującym kolorze tęczówki (brązowy, jasnobrązowy, zielony, szary i niebieski) i zawartości brązowego lub żółtego pigmentu.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Apple opracowuje wyświetlacz dostosowujący się do wady wzroku użytkownika

W postrzeganiu koloru oczu można wyróżnić 3 podstawowe barwy: brązową, żółtą i szarą, a ich proporcje określają barwę oka. Na przykład jasnopiwne oczy mają dużo żółtego i trochę brązowego barwnika, niebieskie mają bardzo mało żółtego pigmentu i nie zawierają barwnika brązowego, zielone to oczy niebieskie z dość dużą ilością żółtego pigmentu. Szare oczy są szare, ponieważ mają niewiele żółtego i nikłe ilości brązowego pigmentu. Brązowe oczy są bogate w melaninę, która nie tylko nadaje im kolor, ale także zapewnia naturalną ochronę przed promieniowaniem UV.

Ale jak powszechny — lub rzadki — jest twój kolor oczu? Cóż, jeśli masz brązowe oczy, gratulacje — jesteś w większości!

Jak wyjaśnia HowStuffWorks, prawie 80 procent ludzi na całym świecie ma jakiś odcień brązu w kolorze swoich oczu, od jasnego karmelu do prawie czarnego.

Oczy jasnobrązowe (orzechowe, z ang. hazel eyes) to mieszanka brązu, złota, zieleni, a czasem nawet szarości. W zależności od oświetlenia mogą nawet zmieniać kolory jak pierścień nastroju. Tylko około 10 procent populacji na świecie ma taki kolor oczu i częściej występują w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Chociaż nie są najrzadsze, jasnobrązowe oczy nie są też najpopularniejszym kolorem oczu.

Ludzie o niebieskich oczach są rzadziej spotykani, ale ich kolor oczu ma fascynującą historię. Wszyscy ludzie o niebieskich oczach mogą prześledzić swoje pochodzenie do pojedynczej mutacji genetycznej, która miała miejsce tysiące lat temu w Europie. Obecnie tylko 10 procent światowej populacji ma niebieskie oczy, przy czym największe ich skupisko znajduje się w Europie Północnej.

Szare oczy są mniej powszechnym kolorem oczu. Chociaż mogą wyglądać podobnie do niebieskich oczu, często mają srebrny lub dymny wygląd, czasami z nutami zieleni lub orzecha. Tylko około 3 procent ludzi na świecie ma ten rzadki kolor oczu.

Udział populacji z danym kolorem oczu
Udział populacji z danym kolorem oczu | dane z HowStuffWorks

Zielone oczy są uważane za najrzadszy z „naturalnych” kolorów oczu. Zielone oczy występują u zaledwie 2 procent światowej populacji i są najczęściej spotykane w regionach celtyckich i nordyckich, ale czasami pojawiają się w innych populacjach. Zielone oczy uzyskują swój kolor z unikalnej mieszanki jasnej melaniny i rozpraszania Rayleigha, tego samego efektu, który sprawia, że ​​niebo wygląda na niebieskie.

Być może pewnego dnia, dzięki wszystkim postępom w zakresie modyfikacji genetycznych, będziemy w stanie zmienić czyjś kolor oczu, a nawet wprowadzić nowe kolory oczu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HowStuffWorks | BGR
zdjęcie i grafiki wykorzystane we wpisie pochodzą z Depositphotos