Od teraz, dzięki usłudze „Podpisz dokument” w aplikacji mObywatel, podpiszemy dokumenty e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną, wydawany jest w Polsce od 4 marca 2019. Co warto o nim wiedzieć?
- Dzięki e-dowodowi potwierdzisz tożsamość w instytucjach publicznych oraz złożysz elektroniczny podpis osobisty.
- Umożliwiają to certyfikaty w warstwie elektronicznej e-dowodu. Dwa z nich umieszczane są w nim automatycznie – certyfikat obecności oraz certyfikat identyfikacji i uwierzytelniania (tzw. profil osobisty).
- Certyfikat podpisu osobistego umieszczany jest natomiast w dokumencie na wniosek jego właściciela. Jeśli chcesz go mieć, poproś o niego w trakcie składania wniosku o e-dowód, zaznaczając odpowiednie pole w formularzu.
- Do warstwy elektronicznej e-dowodu możesz też dodać certyfikat podpisu kwalifikowanego. Nie zawnioskujesz o niego w urzędzie, ale możesz go kupić od dostawcy komercyjnego i wgrać do e-dowodu w dowolnym momencie.
- E-dowód posiada 6-cyfrowy numer CAN w prawym dolnym rogu na stronie ze zdjęciem oraz niewidoczny chip.
- Chip zawiera informacje o właścicielu e-dowodu, w tym dane biometryczne. Jest to zdjęcie biometryczne, a od listopada 2021 są to również odciski palców.
Certyfikat podpisu osobistego jest potrzebny do podpisania dokumentu w aplikacji mObywatel. Aby go aktywować, nadaj mu w urzędzie 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Zapamiętaj ten kod, ponieważ nie otrzymasz go na wydruku. Ustalasz go samodzielnie i podczas odbioru dokumentu wprowadzasz na specjalnym urządzeniu, aby aktywować certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie.
Dowiesz się teraz, jak łatwo i szybko podpisać dokument w aplikacji e-dowodem.
Jak podpisać dokument e-dowodem w aplikacji?
Nowa usługa w mObywatelu umożliwia podpisanie dokumentu w formacie PDF za pomocą e-dowodu. Aby to zrobić, przygotuj:
- Swój e-dowód oraz 6-cyfrowy PIN2 do certyfikatu podpisu osobistego.
- 6-cyfrowy numer CAN, który znajduje się na e-dowodzie, w prawym dolnym rogu na stronie ze zdjęciem. Będzie Ci on potrzebny do złożenia podpisu osobistego w aplikacji.
- Smartfon z modułem NFC – jest to rodzaj wbudowanej z tyłu telefonu anteny, która pozwala np. realizować płatności zbliżeniowe telefonem. Aby upewnić się, że Twój telefon posiada NFC, sprawdź jego ustawienia.
- Aplikację mObywatel w wersji nie niższej niż 4.52. Jeśli nie posiadasz tej wersji, pobierz aktualizację z oficjalnych sklepów App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu nową usługę zobaczysz albo na ekranie głównym aplikacji, albo w zakładce Usługi.
- Dokument do podpisu – może to być dowolny dokument w postaci pliku PDF. Maksymalna wielkość pliku to 10 MB. Jednocześnie możesz podpisać jeden dokument. Dodasz go do usługi ze swojego smartfona lub z innego miejsca, np. z dysku lub chmury.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Do 25 lutego zaktualizuj mObywatela, aby nadal z niego korzystać!
Podpisz dokument krok po kroku
- Wybierz usługę Podpisz dokument. Zapoznaj się z ekranem powitalnym.
- Przygotuj e-dowód i 6-cyfrowy PIN2.
- Wybierz dokument do podpisu. Możesz go dodać z plików na Twoim urządzeniu lub z zewnętrznego źródła, np. z dysku. Nie próbuj dodawać wielu plików – jednorazowo możesz podpisać w aplikacji jeden dokument.
- Przejdź do podpisywania dokumentu. Wpisz numer CAN e-dowodu, który znajdziesz na stronie ze zdjęciem.
- Wpisz 6-cyfrowy PIN2.
- Przyłóż e-dowód do modułu NFC z tyłu telefonu. Jeśli telefon jest w etui, nawiązanie połączenia może być utrudnione. Zdejmij wówczas z telefonu akcesoria ochronne, aby ułatwić komunikację między e-dowodem a NFC.
- Na ekranie smartfona zobaczysz informacje na temat procesu podpisywania dokumentu. Jeśli proces zakończy się pomyślnie, otrzymasz potwierdzenie podpisania pliku.

Gotowe – dokument został podpisany:
- Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Android podpisany plik automatycznie trafi do folderu z pobranymi plikami w Twoim smartfonie.
- Jeśli masz urządzenie z systemem iOS, po podpisaniu dokumentu możesz go otworzyć lub zapisać na smartfonie. Zapisz dokument, aby zachować go na urządzeniu. Możesz go też od razu udostępnić. Podpisane dokumenty nie są przechowywane w aplikacji mObywatel.
Podpisany plik posiada znak wodny na pierwszej stronie. Na stemplu wpisana jest data złożenia podpisu oraz imię i nazwisko osoby, która go złożyła. Znak wodny ma charakter informacyjny – jeśli chcesz upewnić się, że dokument został podpisany, skorzystaj z oprogramowanie E-dowód podpis elektroniczny na swoim komputerze. Otwórz w nim dokument, aby zobaczyć, kto i kiedy go podpisał.
Warto pamiętać, że podpis elektroniczny złożony w aplikacji mObywatel jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną. Jeśli chcesz się nim posłużyć w relacjach z inną osobą, firmą lub instytucją niepubliczną, druga strona musi wyrazić zgodę na użycie takiego podpisu, aby był on ważny.
Zapoznaj się z filmem instruktażowym i podpisuj dokumenty e-dowodem.
Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- przedłużenie ważności profilu w mObywatelu
- powiadomienia o nowościach w aplikacji,
- ePłatności w mObywatelu,
- zastrzeganie swojegu numeru PESEL,
- legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka i poselska,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Bilety kolejowe,
- zapowiedź: ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: mObywatel