Microsoft spędził aż 17 lat na badaniu nowego materiału i architektury dla obliczeń kwantowych – tak powstał nowy układ Majorana 1.

Microsoft uważa, że dokonał kluczowego przełomu w obliczeniach kwantowych, odblokowując potencjał komputerów kwantowych do rozwiązywania problemów na skalę przemysłową. Gigant oprogramowania spędził 17 lat pracując nad projektem badawczym mającym na celu stworzenie nowego materiału i architektury dla obliczeń kwantowych i prezentuje procesor Majorana 1 – pierwszy procesor kwantowy Microsoftu oparty na tej nowej architekturze.
Rdzeniem komputera kwantowego są kubity, jednostka informacji w obliczeniach kwantowych, bardzo podobna do bitów binarnych, których używają obecnie komputery. Firmy takie jak IBM, Microsoft i Google od lat próbują uczynić kubity tak niezawodnymi jak bity binarne, ponieważ są one o wiele delikatniejsze i bardziej wrażliwe na szum, który może powodować błędy lub prowadzić do utraty danych.
Majorana 1 może potencjalnie zmieścić milion kubitów na jednym chipie, który jest niewiele większy od procesorów w komputerach stacjonarnych i serwerach. Microsoft nie używa elektronów do obliczeń w tym nowym chipie; używa cząstki Majorany, którą fizyk teoretyczny Ettore Majorana opisał w 1937 roku.
Microsoft osiągnął ten kamień milowy, tworząc to, co nazywa „pierwszym na świecie topoprzewodnikiem”, nowy typ materiału, który może nie tylko obserwować, ale także kontrolować cząstki Majorany, aby tworzyć bardziej niezawodne kubity.
Microsoft przedstawił swoje badania w recenzowanym artykule opublikowanym w Nature, wyjaśniając, w jaki sposób jego badacze byli w stanie stworzyć kubit topologiczny. Firma Microsoft pomogła stworzyć nowy materiał z arsenku indu i aluminium oraz umieściła osiem topologicznych kubitów na chipie, który ma nadzieję, że ostatecznie będzie można skalować do 1 miliona.

Pojedynczy chip z milionem kubitów mógłby wykonywać symulacje, które są o wiele dokładniejsze i pomóc w lepszym zrozumieniu świata przyrody oraz odblokować przełomy w medycynie i nauce o materiałach. To obietnica komputerów kwantowych od lat, a Microsoft uważa, że jego topoconductor, czyli topologiczny nadprzewodnik, jest kolejnym wielkim przełomem.
Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) wybrała Microsoft jako jedną z dwóch firm, które przejdą do ostatniej fazy projektu Underexplored Systems for Utility-Scale Quantum Computing (US2QC). Microsoft zbuduje teraz odporny na błędy prototyp komputera kwantowego oparty na topologicznych kubitach „w ciągu lat, a nie dekad”.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Microsoft | The Verge