Książka „Utracone cywilizacje. Jak rozkwitały i upadały imperia” to przełomowa historia świata widziana oczami mieszkańców rozkwitających i upadających imperiów.

Od wielkich imperiów Mezopotamii, przez imperium Khmerów i królestwo Widźajanagaru w Azji, aż do Songhaju w Afryce Zachodniej. Od Bizancjum do Majów, Inków i Azteków w Ameryce Środkowej. Od rzymskiej Brytanii do Wyspy Wielkanocnej. Paul Cooper, autor jednego z najpopularniejszych podcastów o historii Fall of Civilizations, pobranego ponad 100 milionów razy, wyrusza w podróż przez epoki i kontynenty w poszukiwaniu wielkich cywilizacji. Podąża ich śladami, by stać się świadkiem ich wzrastającej potęgi i bolesnego upadku.
Kultura wielkich imperiów przyćmiewała wszystko, a potęga zdawała się nie do złamania. Podbijały inne ludy i rosły w siłę. Wszystkie upadły.
W swojej książce „Utracone cywilizacje. Jak rozkwitały i upadały imperia” Paul Cooper posługuje się pojęciem „cywilizacji” odnoszącym do każdego dużego i wysoce zorganizowanego społeczeństwa. Jego zainteresowania skupiały się jedynie na procesach rozpadu imperiów – z tego względu w tej książce pominął takie przypadki jak imperia brytyjskie, osmańskie, hiszpańskie i sowieckie, których upadek polegał na oddaniu władzy przez jeden ośrodek w ręce wielu spadkobierczych reżimów.
Krąg tematyczny opowieści o upadających cywilizacjach został tutaj ograniczony do tych przypadków , w których doszło do znaczącej depopulacji centrów demograficznych i do rozkładu tkanki społecznej; w których opustoszały miasta, a budynki popadły w ruinę.
Autor opowiedział te historie nie po to, aby ująć je w jakiś zgrabnie sformułowany schemat, dzięki któremu będzie się nam wydawać, że to opowieści w ogóle nas nie dotyczą – a zdecydował się na to dlatego, że jego zdaniem jest wręcz przeciwnie, stanowią one dla nas lekcję.
Ta książka została podzielona na 3 części:
- Świat starożytny – w które przedstawiony został proces formowania się najstarszych społeczeństw miejskich na obszarze Mezopotamii i wschodniej części regionu basenu Morza Śródziemnego, które w cywilizacyjnym wyścigu ustąpiły miejsca śródziemnomorskim potęgom okresu antycznego: Kartaginie, i ostatecznie Rzymowi, a na druim krańcu świata – chińskiej dynastii Han, która w końcu także uległa dezintegracji.
- Świat średniowieczny – opisuje epokę, w której społeczeństwa i imperia rozproszone po całym świecie – takie jak Majowie i Khmerowie, królestwo Widźajanagaru i Bizancjum – walczą o zachowanie swojej spoistości, której zagrażają odśrodkowe siły rozkładu, w czasie kiedy zamieniają się cywilizacyjne fundamenty, a nowe technologie wstrząsają strukturami władzy.
- Zderzenie światów – autor przygląda się masowemu wymieraniu społeczeństw, do którego doszło w okresie kolonizacji, oraz ludom, które rozpadły się w pył, aby ustąpić miejsca nowoczesności.

W epilogu Cooper patrzy w przyszłość i stara się dociec, co może ona przynieść współczesnemu światu.
Książkę Utracone cywilizacje. Jak rozkwitały i upadały imperia Paula Coopera wydaną przez Znak Horyzont możesz kupić w polskich sklepach internetowych w cenie od ok. 82 zł w wersji papierowej (dostępny także e-book). Porównaj ceny w serwisie Ceneo:
Jeśli kupisz grę korzystając z naszego linku, otrzymamy niewielką prowizję. Dziękujemy!
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: „Nexus. Krótka historia informacji” Harariego – czyli na początku była informacja
O książce:
- tytuł oryginalny: Fall of Civilizations: Stories of Greatness and Decline
- tytuł polski: Utracone cywilizacje. Jak rozkwitały i upadały imperia
- autor: Paul Cooper
- oprawa: twarda
- ISBN: 978-83-240-9039-6
- EAN: 9788324090396
- liczba stron: 656
- wydawnictwo: Znak Horyzont
- format: 163×235
- tłumaczenie: Arkadiusz Bugaj
- data wydania polskiego: 27 stycznia 2025 roku
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Informacje wydawcy Znak Horyzont oraz fragmenty książki