Nowe badania ujawniły ukryte przejścia pod Zamkiem Sforzów, co potencjalnie potwierdza legendy związane z projektami Leonarda da Vinci.

Projekt badawczy Politechniki Mediolanu we współpracy z Zamkiem Sforzów i Codevintec wykorzystał zaawansowane technologie, takie jak radar penetrujący grunt i skanowanie laserowe, aby odkryć liczne ukryte przejścia pod Zamkiem Sforzów.
W ramach pracy doktorskiej Politechnika Mediolanu przeprowadziła zaawansowane badania technologiczne we współpracy z Zamkiem Sforzów, przy wsparciu technicznym Codevintec.
Badania ujawniły liczne podziemne przejścia pod zamkiem, szczególnie na obszarze, na którym kiedyś znajdowała się „Ghirlanda”, czyli mur zewnętrzny. Niektóre z tych przejść mogą być powiązane z tajnymi szlakami wojskowymi przedstawionymi na rysunkach Leonarda da Vinci. Zapisy historyczne sugerują, że Ludovico il Moro zlecił budowę podziemnego przejścia, aby odwiedzić ukochaną żonę, Beatrice d’Este, która została pochowana w bazylice Santa Maria delle Grazie.
To przejście zostało uwiecznione na rysunkach Leonarda i od dawna jest przedmiotem legend i poważnych spekulacji. Jednak teraz, dzięki technologii, wydaje się, że jego istnienie można potwierdzić. Istnieje jednak wiele innych tajnych przejść.
Zaawansowane technologie ujawniają ukryte struktury
W badaniu wykorzystano zaawansowane technologie, takie jak GPR i skanery laserowe, aby stworzyć dokładną mapę podpowierzchni zamku i podziemnych struktur. Instrumenty te były w stanie ujawnić podziemne jamy i przejścia około stopy lub dwóch pod powierzchnią.
Jak wyjaśnił Franco Guzzetti, profesor geomatyki na Politechnice w Mediolanie: „Celem jest stworzenie cyfrowego bliźniaka Zamku Sforzów, cyfrowego modelu, który nie tylko pokazuje obecny wygląd Zamku, ale także pozwala nam eksplorować przeszłość, ujawniając starożytne struktury, które nie są już widoczne”.

Oprócz zapewnienia zapisu historycznego, zebrane dane można zintegrować z rzeczywistością rozszerzoną, aby opracować projekty immersyjnych doświadczeń, które łączą historię i innowację.
Francesca Biolo, badaczka z Wydziału ABC Politechniki, również zauważyła: „Technologia NRD wzbogaciła nasz model 3D, dostarczając danych o dobrze znanych, ale niedostępnych przestrzeniach, ujawniając nieznane ścieżki i sugerując pomysły na dalsze badania tych tajnych przejść”.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Politecnico di Milano | SciTechDaily