Do jakich instytucji można wysłać list polecony przez internet?

e-Doręczenia, czyli system do wysyłki listów poleconych przez internet wystartował i wysyłka pism przez system obowiązuje większość urzędów w Polsce.

e-Doręczenia (Ministerstwo Cyfryzacji)
e-Doręczenia (Ministerstwo Cyfryzacji)

Od 1 stycznia 2025 roku można oficjalnie wysyłać i odbierać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa zapewnia wygodny, tańszy i bezpieczniejszy sposób wymiany korespondencji między instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami i obywatelami. Na stronie internetowej rozwiązania uruchomiono wyszukiwarkę, która pozwala szybko sprawdzić, jakie podmioty używają już e-Doręczeń.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Papierowe awizo odchodzi do lamusa – Poczta Polska wdraża e-Doręczenia 

e-Doręczenia jako elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem 2025 roku. Od 1 stycznia większość urzędów, instytucji i zawodów zaufania publicznego musi udostępnić obywatelom opcję prowadzenia korespondencji poprzez nowy system.

Oznacza to zarówno możliwość odbierania, jak i wysyłania doręczeń w formie cyfrowej. Osoby zainteresowane wymianą pism w ramach nowej usługi mogą łatwo sprawdzić, czy wybrany podmiot publiczny korzysta już z e-Doręczeń

W pierwszym etapie wdrożenia nowego rozwiązania taką formę wymiany korespondencji musi umożliwić większość urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych czy urzędów miast i gmin, a także jednostek publicznych oraz przedstawicieli zaufania publicznego.

Docelowo adres oraz skrzynkę do doręczeń elektronicznych muszą posiadać wszystkie podmioty publiczne oraz duża grupa podmiotów niepublicznych. 

Pismo z urzędu otrzymasz przez internet

e-Doręczenia to wygodna i szybka forma korespondencji między obywatelami i przedsiębiorcami a instytucjami publicznymi. System pozwala zaoszczędzić czas i koszty związane z tradycyjnym przesyłaniem dokumentów, ponieważ od teraz wszystkie urzędowe pisma i decyzje można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. Bez potrzeby wizyty na poczcie czy w urzędzie, bez konieczności odbioru awizo, które trafiło do skrzynki podczas nieobecności w domu.

Jak zacząć korzystać z e-Doręczeń?

Aby korzystać w nowego rozwiązania, wystarczy założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń. Można to zrobić w kilku prostych krokach, składając wniosek poprzez stronę mObywatel.gov.pl. Po aktywacji osobista skrzynka do doręczeń elektronicznych jest dostępna z poziomu komputera lub telefonu w dowolnym miejscu i o każdej porze.

Więcej informacji na temat o e-Doręczeniach znajduje się na stronie gov.pl/web/e-doreczenia.

Sprawdź instrukcję, jak krok po kroku założyć elektroniczną skrzynkę do e-Doręczeń.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji