Nowe badanie naukowców z University of California San Francisco daje nam odpowiedź na to pytanie.
Zachęca się nas do picia większej ilości wody, ponieważ „jest dla nas dobra”. Teraz nowe badanie przetestowało to twierdzenie, analizując dowody z poprzednich badań, aby sprawdzić, czy zwiększenie ilości wypijanej wody rzeczywiście przynosi korzyści zdrowotne. Nasze ciała składają się w 60% z wody. Ten ważny płyn przyczynia się do szeregu niezbędnych funkcji, takich jak regulacja temperatury ciała, wypłukiwanie odpadów, działanie jako amortyzator dla mózgu i rdzenia kręgowego, wytwarzanie śliny i smarowanie stawów.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Naukowcy potwierdzają, że picie wody wydłuża życie
Zaleca się picie określonej ilości wody każdego dnia, aby zapobiec odwodnieniu, które może zaburzyć zdolność organizmu do wykonywania tych funkcji. Ale poza tym, jakie korzyści naszemu organizmowi przynosi picie wody – a konkretnie picie jej większej ilości? W nowym badaniu przeprowadzonym przez University of California San Francisco (UCSF) naukowcy szukali odpowiedzi na to pytanie.
W przypadku tak powszechnej i prostej interwencji dowody nie były jasne, a korzyści nie zostały dobrze udokumentowane, więc chcieliśmy przyjrzeć się temu bliżej.
— powiedział dr Benjamin Breyer, przewodniczący Wydziału Urologii UCSF i starszy autor badania
Badanie, które wykazało spadek poziomu cukru we krwi na czczo po zwiększeniu spożycia wody, mogło być spowodowane innymi czynnikami.
Ilości różnią się w zależności od tego, kogo zapytasz, ale Narodowa Akademia Medycyny USA sugeruje dzienne spożycie około 13 kubków o pojemności ośmiu uncji płynu (w sumie 3 l) dla mężczyzn w wieku od 19 do 30 lat i dziewięciu (w sumie 2,1 l) dla kobiet w tym samym wieku. Zwróć uwagę na użycie słowa płyn, które obejmuje wodę pitną i inne napoje.
Naukowcy systematycznie przeglądali dane z poprzednich randomizowanych badań klinicznych, które badały, w jaki sposób zwiększenie spożycia wody (z wyjątkiem jednego badania, w którym spożycie wody zostało zmniejszone) wpływało na zdrowie i problemy związane ze zdrowiem. Badania oceniały różne populacje, a powtarzające się główne punkty końcowe obejmowały utratę wagi, poziom glukozy we krwi na czczo, ból głowy, zakażenie dróg moczowych (UTI, z ang. Urinary Tract Infection) i kamienie nerkowe. Oto, co odkryli naukowcy.
Utrata wagi
W trzech badaniach dorośli z nadwagą i otyłością, losowo przydzieleni do picia 51 fl oz (1,5 l) wody dziennie przed posiłkami przez okres od 12 tygodni do 12 miesięcy, odnotowali większą utratę wagi w porównaniu z osobami z grup kontrolnych: 100%, 87% i 44% więcej wagi w porównaniu z grupami kontrolnymi.
Jednak w czwartym badaniu z udziałem 38 uczestników picie 68 fl oz (2 l) wody dziennie nie było związane ze zmianą wagi w okresie sześciu miesięcy. Badanie to różniło się od pozostałych trzech, ponieważ niektórzy z jego uczestników byli nastolatkami.
Stężenie glukozy we krwi na czczo
W badaniu 40 osób z cukrzycą typu 2, u których niedawno zdiagnozowano cukrzycę (w ciągu ostatnich pięciu lat), wypicie 8,5 fl oz (250 ml) wody przed śniadaniem, 17 fl oz (500 ml) przed lunchem i 8,5 fl oz przed kolacją przez 8 tygodni spowodowało znaczącą różnicę w poziomie glukozy we krwi na czczo (–32,6 mg/dl) w porównaniu z grupą kontrolną (5,3 mg/dl). Chociaż jest to duży spadek stężenia glukozy we krwi na czczo, z badania nie wynika jasno, czy był on spowodowany hemodylucją (dosłownie rozcieńczeniem krwi). Ponadto, ponieważ woda była przyjmowana przed posiłkami, zaobserwowane korzyści mogły być wynikiem zmniejszonego spożycia pokarmu lub utraty wagi (co miało miejsce w grupie leczonej).
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Smartwatche i inteligentne pierścienie nie mogą jeszcze mierzyć poziomu glukozy we krwi
Natomiast inne badanie z udziałem 60 uczestników wykazało, że wypicie 18,6 fl oz (550 ml) wody w ciągu dwóch godzin po przebudzeniu i 18,6 fl oz przed snem przez 12 tygodni faktycznie zwiększyło poziom glukozy we krwi na czczo o około 0,6 mg/dl. W badaniu tym wzięli udział dorośli uczestnicy, którzy nie przyjmowali leków i/lub nie zmieniali stylu życia w związku z cukrzycą.
To, czy picie większej ilości wody zmniejsza nawracające bóle głowy, jest nadal kwestią sporną
Ból głowy
Dwa badania oceniające wpływ zwiększenia spożycia wody o 50,7 fl oz (1,5 l)/dzień przez trzy miesiące u pacjentów z nawracającymi bólami głowy dały sprzeczne wyniki. Jedno, w którym wzięło udział 102 dorosłych, wykazało, że interwencja wiązała się z poprawą wyniku Migraine Specific Quality of Life (MSQL) uczestników o 4,5 punktu i zgłaszaniem mniejszej liczby dni z co najmniej umiarkowanym bólem głowy; jednak wyniki nie były statystycznie istotne. Ponadto tylko 21% uczestników w grupie interwencyjnej ukończyło badanie.
W innym badaniu zastosowano tę samą interwencję u dorosłych z migreną lub bólem głowy napięciowym, a efekt nie był statystycznie istotny w odniesieniu do MSQL, stosowania leków, liczby epizodów, średniej intensywności bólu głowy ani godzin bólu głowy. Chociaż wielkość próby w tym badaniu była niska i wynosiła 18 uczestników.
Zakażenie układu moczowego (UTI) i nadreaktywny pęcherz
W badaniu randomizowanym 140 kobiet przed menopauzą z nawracającymi UTI, które normalnie piły mniej niż 50,7 fl oz (1,5 l) płynu dziennie, zwiększyło spożycie wody o 50,7 fl oz/dzień. Picie większej ilości wody każdego dnia wiązało się z mniejszą średnią liczbą epizodów UTI w okresie 12 miesięcy, a także mniejszą liczbą zabiegów antybiotykowych i dłuższym czasem między epizodami.
W innym badaniu zbadano, czy zwiększenie spożycia wody zmieniło bakterie chorobotwórcze znajdujące się w drogach moczowych. Czternaście niedowodnionych (pijących mniej niż 50,7 fl oz/dzień) kobiet przed menopauzą zwiększyło dzienne spożycie wody do 64 fl oz (1,9 l), ale nie było różnicy w bakteriach między tymi, które piły więcej wody, a tymi, które tego nie robiły: odpowiednio 7% w porównaniu z 8%.
W kolejnym badaniu randomizowano 24 dorosłych z nadreaktywnym pęcherzem, który powoduje nagłą, niekontrolowaną potrzebę oddawania moczu i zbadano wpływ zwiększenia lub zmniejszenia spożycia płynów na objawy. Zmniejszenie spożycia płynów o 25% wiązało się ze zmniejszoną częstością oddawania moczu, parciem na mocz i nykturią lub częstym oddawaniem moczu w nocy.
Kamienie nerkowe
Przez długi czas osoby z kamieniami nerkowymi lub podatne na kamienie nerkowe były namawiane do picia dużej ilości wody, aby im zapobiec lub pomóc je wydalić. Naukowcy przyjrzeli się dwóm badaniom, w których zbadano związek między zwiększonym spożyciem wody a ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych.
W jednym badaniu zdrowych dorosłych w wieku od 25 do 50 lat porównano picie 68 fl oz (2 l) dodatkowej wody dziennie z grupą kontrolną i stwierdzono, że ryzyko powstania kamieni nerkowych spadło w grupie leczonej i wzrosło w grupie kontrolnej.
Następnie przeprowadzono badanie 221 pacjentów, którzy po pierwszym epizodzie kamieni nerkowych zostali poproszeni o zwiększenie spożycia wody do 68 fl oz (2 l) dziennie lub o niezmienianie spożycia wody. W ciągu pięciu lat wskaźnik nawrotu kamieni nerkowych był znacznie niższy – spadł o ponad połowę – w grupie interwencyjnej.
Krótko mówiąc, picie większej ilości wody wiązało się ze statystycznie istotnymi wynikami w zakresie utraty wagi i unikania kamieni nerkowych. Inne pojedyncze badania sugerowały, że picie większej ilości wody przynosiło korzyści związane z zapobieganiem bólom głowy, ZUM i kontrolą cukrzycy, ale nie osiągnęły istotności statystycznej.
Naukowcy twierdzą, że niski koszt i niezwykle niskie prawdopodobieństwo, że woda spowoduje skutki uboczne, powinny zachęcić do przeprowadzenia bardziej dobrze zaprojektowanych badań w celu oceny korzyści zdrowotnych sugerowanych w pojedynczych badaniach, które przejrzeli.
„Ilość rygorystycznych badań okazała się ograniczona, ale w niektórych określonych obszarach istniała statystycznie istotna korzyść” – powiedział Breyer. „Naszym zdaniem jest to pierwsze badanie oceniające korzyści ze spożycia wody w odniesieniu do wyników klinicznych w szerokim zakresie.
„Wiemy, że odwodnienie jest szkodliwe, szczególnie u osób z historią kamieni nerkowych lub infekcji dróg moczowych. Z drugiej strony, osoba, która czasami cierpi na częste oddawanie moczu, może odnieść korzyści z picia mniejszej ilości wody. Nie ma uniwersalnego podejścia do spożycia wody”.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: UCSF | New Atlas
zdjęcia wykorzystane we wpisie z Depositphotos