Co się wydarzy w 2025 roku?

Jeśli ostatnie lata czegoś nas nauczyły, to tego, że wiele może się szybko zmienić. Podczas gdy wielu wydarzeń nie da się przewidzieć, czy można przewidzieć inne?

Przewidywania na 2025 roku (Ipsos, Statista)
Przewidywania na 2025 roku (Ipsos, Statista)

Firma badawcza Ipsos zapytała ponad 23.700 osób z 33 krajów na świecie o ich prognozy na nadchodzący rok, przeprowadzając ankietę na tematy od technologii po środowisko i bezpieczeństwo na świecie. Dane te opierają się na jednym badaniu i chociaż nie skupiają się na dodatkowej wiedzy ekspertów i analityków, oddają jakie są nastroje i stanowiska ludzi w różnych krajach i regionach.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Ericsson: 3-krotny wzrost globalnego ruchu mobilnego do 2030 roku

Jak pokazuje powyższy wykres przygotowany przez firmę Statista, wiele osób na całym świecie wydaje się zgadzać co do prawdopodobieństwa wzrostu globalnych temperatur. Osiem na dziesięciu respondentów stwierdziło, że w przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego ocieplenia na Ziemi. To przekonanie było najbardziej rozpowszechnione w Indonezji (91 procent), Filipinach (89 procent) i Malezji (88 procent). Podobnie, ponad siedmiu na dziesięciu (72 procent) respondentów stwierdziło, że spodziewa się większej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych w kraju, w którym mieszkają, niż w zeszłym roku.

Wielu respondentów wątpiło, czy rząd w ich kraju wprowadzi bardziej wymagające cele w celu szybszej redukcji emisji dwutlenku węgla, a tylko 52 procent respondentów stwierdziło, że prawdopodobne jest, że władze podejmą takie działania. Respondenci w Chinach byli najbardziej optymistycznie nastawieni do tej perspektywy (84 procent).

Poglądy na to, czy konflikty trwające obecnie na Bliskim Wschodzie i Ukrainie zakończą się w 2025 roku, były pesymistyczne. Tylko około dwie na dziesięć osób uważało, że tak będzie na Bliskim Wschodzie. Na Ukrainie, blisko trzech na dziesięciu uważało to samo, ale nadal oznacza to spadek o cztery punkty procentowe w porównaniu z prognozami z tego samego okresu rok temu.

Tylko jedna na trzy osoby na świecie uważała, że ​​ludzie w ich kraju staną się bardziej tolerancyjni wobec siebie, co oznacza spadek o dwa punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jeśli chodzi o świat cyfrowy online, prawie dwie trzecie respondentów stwierdziło, że spodziewają się, że AI (sztuczna inteligencja) zastąpi miejsca pracy w ich kraju w 2025 roku. Jednocześnie 43 procent zgodziło się, że AI doprowadzi do powstania wielu nowych miejsc pracy w ich kraju.

Na pytanie, czy respondenci uważają, że znacznie więcej osób będzie żyło w wirtualnym świecie w przyszłym roku, 59 procent respondentów zgodziło się, że prawdopodobnie tak będzie – w porównaniu z 56 procentami w 2022 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ipsos | Statista