Tak, Qi2 zawsze wymagało magnesów!

Standard Qi2 działa tak samo jak MagSafe firmy Apple w innych produktach, w tym telefonach z Androidem. I tak, akcesoria Qi2 rzeczywiście muszą mieć magnesy!

Qi2 (logo) Wireless Power Consortium

Konsorcjum Wireless Power ogłosiło standard Qi2 na początku 2023 roku, skupiając się przede wszystkim na pierścieniu z magnesów, które pozwalają urządzeniom na lepsze dopasowanie i kompatybilność z akcesoriami. Atrakcyjność tego rozwiązania jest ogromna, mimo że prawie dwa lata później nie przyjęto go jeszcze na dużą skalę. Ale czy Qi2 naprawdę wymaga tych magnesów? Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsze bezprzewodowe ładowarki Qi2 już wkrótce

Zamieszanie w tej sprawie pojawiło się po raz pierwszy kilka miesięcy temu, gdy na stronie internetowej „Ładowanie za pomocą Qi” wyróżniono stronę „niemagnetyczną” i wyjaśniono, że istnieją dwa logo dla produktów Qi2. Jedno dla produktów z magnesami. Drugie dla produktów bez.

Strona, która została usunięta kilka dni po tym, jak ujrzała światło dzienne (jak możesz zauważyć, dlatego pierwotnie nigdy nie zajmowaliśmy się tą historią), była wprost sprzeczna ze wszystkimi poprzednimi ogłoszeniami WPC. Ta usunięta strona była również jedynym miejscem, w którym o tym wspomniano. Kiedy standard Qi2 został sfinalizowany w listopadzie 2023 roku (około 9 miesięcy przed tym, jak ta strona została wyróżniona), WPC jasno wyjaśniło:

Standard Qi v2.0 składa się z dwóch profili: Magnetic Power Profile (MPP), który opiera się na technologii MagSafe przekazanej przez Apple do WPC i oznaczonej logo Qi2, oraz ulepszenia istniejącego bezprzewodowego ładowania Extended Power Profile (EPP), który nie obejmuje magnesów, ale jest zgodny ze standardem Qi v2.0. Nowe produkty Qi v2.0 EPP będą oznaczone istniejącym logo Qi, które konsumenci znają i używają dzisiaj.

Innymi słowy, Qi2 występuje w dwóch głównych formach. Jest Magnetic Power Profile (MPP), który jest tym, co jest oznaczone jako „Qi2”. Istnieje również Extended Power Profile (EPP), który nadal jest markowany jako „Qi”, mimo że jest to wersja 2.0.0 (lub nowsza) standardu Qi.

Jeśli jednak pozostały jakieś wątpliwości, oficjalne konto WPC wyjaśniło to jeszcze dokładniej.

Produkty Qi2 mogą zamieszczać informację, że korzystają z Qi2 tylko wtedy, gdy zawierają magnesy.

Potwierdzenie pojawiło się w odpowiedzi na Twitterze/X do Chrisa Thomasa z Android Police. Jak pierwotnie powiedział WPC, wszystkie urządzenia korzystające ze standardu Qi2 bez „Magnetic Power Profile” nadal będą określane jako korzystające z Qi, przy czym oryginalne logo Qi nadal będzie w użyciu. Dotyczy to Galaxy Ring, który korzysta ze standardu Qi 2.0.0, ale nie ma magnesów, ale jest reklamowany tylko jako korzystający z Qi, a nie z Qi2.

Problem polega oczywiście na tym, że nadal czekamy na jakąkolwiek rzeczywistą adopcję Qi2. Na rynku jest mnóstwo akcesoriów Qi2, ale iPhone’y z MagSafe pozostają jedynymi urządzeniami certyfikowanymi dla Qi2 poza HMD Skyline, jedynym telefonem z Androidem, który przyjął ten standard.

Nie wydaje się, aby 2025 rok miał przynieść duże zmiany w tym zakresie. Potwierdzono, że OnePlus 13 ignoruje standard Qi2 – używając Qi 1.3.3 – podczas gdy seria Galaxy S25 ma dodać akcesoria magnetyczne, ale tylko za pośrednictwem etui.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9to5Google