Dzisiaj mija rocznica uruchomienia pierwszej witryny internetowej przez Tima Bernersa-Lee z CERN-u.
![Tim Berners-Lee - CERN, pierwsza strona internetowa 20 grudnia 1990 r.](https://i0.wp.com/mobirank.pl/wp-content/uploads/2024/12/tim-berners-lee-pierwsza-strona-ww-CERN.webp?resize=1110%2C628&ssl=1)
Tim Berners-Lee nie mógł przewidzieć, ile filmików w sieci z kotami pojawi się kilka lat później. Pierwszą witrynę i serwer WWW uruchomił Tim Berners-Lee 20 grudnia 1990 roku. Witryna była początkowo dostępna tylko dla innych pracowników CERN-u, ale stała się dostępna dla każdego, kto miał połączenie z Internetem, w kolejnym roku. Witryna oparta na czystym tekście była przewodnikiem po korzystaniu z sieci.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: https://mobirank.pl/2015/03/15/pierwsza-i-najstarsza-domena-obchodzi-dzisiaj-30-lat/
To, na co patrzysz teraz na swoim telefonie lub komputerze, zaczęło się 34 lata temu. Internet zmienił nasze życie na lepsze, a czasem na gorsze, a jedną z najważniejszych dat w jego powstaniu był właśnie 20 grudnia 1990 roku. Tego dnia angielski informatyk Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę internetową i serwer. Pewnie nie zdawał sobie wówczas sprawy z tego, jak bardzo zmieni to bieg historii.
Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę Google jaka była pierwsza strona internetowa, wiele wyników poda, że została uruchomiona 6 sierpnia 1991 roku, ale tak naprawdę to właśnie tego dnia świat oficjalnie uzyskano do niej dostęp. Berners-Lee pracował w CERN-ie, Europejskiej Radzie Badań Jądrowych, a pierwsza strona internetowa była dostępna tylko dla osób w sieci CERN. Dopiero w sierpniu następnego roku strona stała się dostępna dla każdego, kto miał połączenie z Internetem.
Ponieważ idea serwera była wówczas nieznana, Berners-Lee musiał zostawić przestrogę dla swoich kolegów. Do komputera NeXT, na którym znajdował się projekt, dołączona była odręcznie napisana czerwonym atramentem etykieta z informacją: „Ta maszyna jest serwerem. NIE WYŁĄCZAJ GO!!”
W tamtym czasie projekt miał skromny zakres. Berners-Lee wyobrażał sobie sieć przede wszystkim jako narzędzie dla naukowców do udostępniania dokumentów i współpracy przy badaniach. Jednak nawet na tym wczesnym etapie potencjał sieci był oczywisty.
Jaka więc była pierwsza strona internetowa? Był to przewodnik po tym, jak korzystać z sieci, i nadal jest aktywny. Możesz ją sprawdzić tutaj. Podstawowa strona tekstowa zawierała linki do informacji o projekcie, szczegóły dotyczące dostępu do dokumentów za pomocą nowego systemu oraz instrukcje dotyczące konfigurowania własnego serwera.
Ta strona jest daleka od tego, co miało nastąpić później, takich jak koty grające na keyboardzie, teorie spiskowe i niekończące się debaty na temat tego, czy sukienka jest niebiesko-czarna, czy biało-złota. Utorowało to również drogę dla mojego i wielu innych serwisów.
Dzisiaj powinniśmy wszyscy podziękować panu Timowi Bernesowi-Lee, za to co zapoczątkował!
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: CERN | Android Authority