Yuval Noah Harari o ludzkiej podróży od epoki kamienia do ery informacji i o wyborach, których musimy dokonać, aby przetrwać.
W swojej najnowszej książce Harari zachęca nas do zastanowienia się, w jaki sposób przepływ informacji stworzył nasz świat. I dlaczego obecnie mu zagraża. Przez ostatnie sto tysięcy lat my, homo sapiens, osiągnęliśmy ogromną moc. Ale pomimo wszystkich tych odkryć, wynalazków i podbojów dziś tkwimy w głębokim kryzysie, który zagraża istnieniu naszego gatunku. Świat stoi na skraju zapaści ekologicznej. Rosną napięcia polityczne. Mnoży się dezinformacja. Pędzimy w erę sztucznej inteligencji – obcej sieci informacyjnej, która grozi nam unicestwieniem. Dlaczego chociaż tak wiele osiągnęliśmy, działamy aż tak destrukcyjnie?
Opowieść to pierwsza technologia informacyjna, która opanował człowiek. Towarzyszy nam ona od tysiącleci. Dzięki niej staliśmy się jedynym gatunkiem, który potrafi współpracować w nieskończenie wielkich grupach i zdobyliśmy władzę na światem. Dziś, w obliczu nowej rewolucji informacyjnej, gdy zgromadzone przez nas dane liczone są już w zetabajtach, a sztuczna inteligencja generuje z nich kolejne, niemożliwe do ogarnięcia treści, nasza dotychczasowa przewaga staje się przekleństwem.
„Przeżywamy najgłębszą rewolucję informacyjną w historii ludzkości, ale nie możemy jej zrozumieć, jeśli nie zrozumiemy tego, co było wcześniej – mówi Yuval Noah Harari. – Historia, ostatecznie, nie jest badaniem przeszłości – jest badaniem zmian. Uczy nas, co się zmienia, a co pozostaje takie samo. Moim celem jest pokazanie, że podejmując świadome wybory, nadal możemy zapobiec najgorszym skutkom. Bo jeśli nie możemy zmienić przyszłości, to po co tracić czas na jej omawianie?”
Oczywiście tak jak prasa drukarska nie była przyczyną polowań na czarownice ani rewolucji naukowej, tak samo pojawienie sie radia nie było przyczyną ani stalinowskiego totalitaryzmu, ani amerykańskiej demokracji. Technologia stwarza jedynie nowe możliwości; które z nich wybierzemy, zależy już od nas.
— Yuval Noah Harari
Harari proponuje, aby zanalizować, w jaki sposób systemy takie jak Cesarstwo Rzymskie, Kościół katolicki czy partia bolszewicka posługiwały się informacją, aby osiągnąć swoje cele. Dobre i złe. Odnosi się także do pilnych wyborów, przed którymi stoimy, ponieważ inteligencja nieludzka zagraża naszemu istnieniu.
Informacje o książce
- tytuł oryginalny: Nexus. The Silicon Curtaion The Politics of Information Networks from the Stone Age to the AI Age
- tytuł polski: Nexus. Krótka historia informacji – Od epoki kamienia do sztucznej inteligencji
- autor: Yuval Noah Harari
- tłumaczenie:Justyn Hunia
- data premiery: 13.11.2024
- format: 130 x 205 mm
- oprawa: twarda
- liczba stron: 616
- wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
- ISBN: 978-83-08-08522-6
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Informacja wydawcy