„Ignis”, czyli „ogień” – to oficjalna nazwa polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
W poniedziałek 2 grudnia 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik, przedstawiono nie tylko oficjalną nazwę misji, ale również jej najważniejsze założenia. Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną z udziałem polskiego astronauty – dr. Sławosza Uznańskiego, będzie nosić nazwę „IGNIS”, czyli z języka łacińskiego ogień. To też symbol kreatywności, energii i pasji. Polska misja jest przedsięwzięciem technologiczno-naukowym, które przyniesie korzyści nie tylko dla naszego kraju, ale także dla międzynarodowej społeczności.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: NASA przesłała strumieniowo pierwsze wideo 4K z samolotu na stację kosmiczną
Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych, w tym badania mikrobiomu ludzkiego, testy nowych materiałów czy projekty z zakresu sztucznej inteligencji. Jest to wielka szansa dla polskiego sektora kosmicznego na budowanie unikalnych kompetencji i przyspieszenie komercjalizacji technologii kosmicznych.
Misja Ax-4
Polska misja będzie częścią misji Ax-4, w której udział weźmie dr Sławosz Uznański, wybrany – po trwającym rok procesie selekcji – do rezerwy astronautów ESA w listopadzie 2022 r. Pokonał ponad 22 tys. konkurentów. Od 1 września 2023 r. jest astronautą projektowym ESA.
AX-4 będzie drugą komercyjną misją załogową z udziałem astronauty projektowego ESA. Misja jest finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt jest realizowany we współpracy z ESA. W trakcie trwania misji dr Uznański przeprowadzi kilkanaście eksperymentów technologiczno-naukowych zaproponowanych przez polskie firmy i instytucje.
Astronauta projektowy ESA będzie pełnił funkcję specjalisty misji pod dowództwem Peggy Whitson – dyrektor ds. lotów załogowych w Axiom Space i byłej astronautki NASA. Dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie, a pierwszym, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W skład załogi wchodzą również pilot Shubhanshu Shukla z Indii oraz specjalista misji Tibor Kapu
z Węgier.
W oczekiwaniu na ostateczne zatwierdzenie misji przez międzynarodowy komitet, który jest odpowiedzialny za Międzynarodową Stację Kosmiczną – Multilateral Crew Operations Panel (MCOP), załoga Ax-4 przechodzi wymagające szkolenie w ośrodkach na całym świecie. Szkolenia odbywają się w centrum szkolenia astronautów European Astronaut Centre ESA w Niemczech, jak również
w ośrodkach obsługiwanych przez Axiom Space, NASA i SpaceX w Stanach Zjednoczonych oraz JAXA w Japonii. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną załogę wyniesie rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon od SpaceX.
Eksperymenty naukowe podczas misji „Ignis”
Podczas 14-dniowej misji, załoga będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji, dotyczące m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Zaangażuje się również w działania edukacyjne.
Misja „Ignis” to przełomowe wydarzenie nie tylko dla naszego sektora kosmicznego. Trzynaście polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów – otworzy nowe możliwości dla polskich badań, a w dłuższej perspektywie zwiększy konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Polski astronauta projektowy ESA dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie i tym samym najlepszym ambasadorem polskiej nauki i przemysłu, a także inspiracją dla następnych pokoleń.~
— mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Patch misji „Ignis”
Patche są integralną częścią każdej misji, a astronauci noszą je podczas lotu, co jest tradycją zapoczątkowaną sześć dekad temu. Emblematy te zazwyczaj odzwierciedlają osobowość astronauty, cele misji i kreatywność samego artysty. Ignis w języku łacińskim oznacza „ogień” właśnie taką nazwę przyjęła misja.
Centralnym motywem patch’a misji jest biało-czerwony orzeł nawiązujący do polskiego godła i barw narodowych. Rozpostarte skrzydła orła tworzą kontury Tatr, a bardziej precyzyjnie – Orlej Perci. Natomiast kształt orlego ogona przypomina płomień. W nazwie misji – „Ignis” – druga litera „i” przyjmuje formę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powyżej gwiazdy układają się w konstelację Tarcza Sobieskiego. Jest to hołd zarówno dla polskiej tradycji, jak i dla wielkiego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza (1611–1687). Srebrna linia w górnej części patch’a symbolizuje horyzont – świt nowej ery w eksploracji kosmosu.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!