Prawda, czy mit: jak często restartować telefon?

Nie twierdzimy, że NSA się myli, ale tak na serio – to jak często należy restartować smartfona i czy ktoś przeprowadził jakieś testy?

Jak często restartować telefon?
fot. Depositphotos

Czy powinieneś regularnie restartować telefon? Wydaje się, że powszechnie akceptowanym faktem jest, że powinieneś regularnie restartować swój smartfon. Prawie każde źródło, od producentów i dostawców usług po ekspertów technicznych i dziennikarzy, radzi to robić, a wiele nowoczesnych telefonów ma nawet funkcję automatyzującą regularne restarty. Ale czy to prawda? Czy kiedykolwiek zaniosłeś telefon do naprawy, tylko po to, aby dowiedzieć się, że jest zepsuty, ponieważ nie resetowałeś systemu wystarczająco często?

Im więcej o tym myślę, tym bardziej zastanawiam się, czy to nie stało się trochę mitem. Nie sugeruję, że jest to jakiś rodzaj spisku — być może twierdzenie „zrestartuj urządzenie” zaczęło krążyć jako zdroworozsądkowa rada wiele lat temu, bez zastanowienia się, czy jest nadal pomocna dzisiaj. Przyjrzyjmy się dowodom.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego warto restartować router?

Dokument NSA Mobile Device Best Practices zaleca cotygodniowe ponowne uruchamianie telefonu.
„Czy próbowałeś wyłączyć i włączyć ponownie?” to tak popularne hasło pomocy technicznej, że zostało sparodiowane w brytyjskim sitcomie The IT Crowd. Wszyscy wiemy, że jest w tym ziarno prawdy, jeśli masz natychmiastowy problem, taki jak zawieszanie się telefonu lub brak ładowania.

Ponowne uruchomienie telefonu resetuje wszystkie procesy i daje systemowi szansę na rozpoczęcie ich od nowa w prawidłowy sposób. Ale mówimy o wyłączeniu i ponownym włączeniu telefonu, gdy wszystko wydaje się działać płynnie. Czy regularne ponowne uruchamianie również pomaga w takiej sytuacji? Czy Twój telefon lubi drzemkę tak samo jak my?

Jeśli wyszukasz w Google’u informacje na ten temat, znajdziesz wszystkie strony sugerujące, że regularne ponowne uruchamianie telefonu może pomóc. Większość źródeł zgadza się, że ponowne uruchamianie co tydzień lub dwa jest wystarczające, chociaż niektóre twierdzą nawet, że codzienne ponowne uruchamianie jest dobrą praktyką.

NSA udziela tej samej porady

Co najbardziej uderzające, Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) udziela tej samej porady. Wygląda na to, że wiele opinii w internecie pochodzi z tego podejścia rządu USA. Dokument NSA Mobile Devices Best Practices zawiera sugestię, aby „wyłączać i włączać urządzenie co tydzień”, a informacja na drugiej stronie wskazuje, że może to „czasami” zwalczać ataki spearfishingowe i exploity zero-click.

Bezpieczeństwo to nie jedyna korzyść zachwalana przez ekspertów. Na przykład specjalista ds. napraw technicznych Asurion wspomina o radzie NSA, ale przytacza również inne korzyści, co do których panuje powszechna zgoda. Obejmują one mniejsze uszkodzenia sprzętu w czasie, lepszą wydajność i dłuższy czas pracy baterii. Wspólnym mianownikiem jest to, że ponowne uruchomienie usuwa pliki tymczasowe, dane z pamięci podręcznej i procesy w tle, co odciąża kilka aspektów systemu telefonu.

Wszystko brzmi dobrze, prawda? Eksperci twierdzą, że będziesz mieć szybszy telefon, dłuższą żywotność baterii i lepsze zabezpieczenia. Podziękujesz im później. Ale skąd będziesz wiedzieć, czy to rzeczywiście pomaga?

Cyfrowe placebo?

Technologia może być naszą specjalnością, ale nie twierdzimy, że mamy tak skomplikowaną wiedzę inżynierską jak niektórzy ze specjalistów. Dlatego nie można powiedzieć, że na pewno się mylą. Regularne restartowanie telefonu może być dobrą radą i nie zajmuje dużo czasu. W najlepszym razie można by pomyśleć, że nie zaszkodzi.

Ale rzecz w tym, że bardzo trudno jest stwierdzić, jak prawdziwe są wszystkie te korzyści. Choć ta rada może brzmieć rozsądnie, wydaje się teoretyczna.

Spośród wielu stron internetowych zalecających regularne restartowanie telefonu nie widzieliśmy jeszcze żadnej, która ostatecznie udowodniłaby teorię restartowania. Nie można tu nikogo obwiniać — byłby to jeden z najtrudniejszych testów porównawczych. Musiałbyś uruchomić dwa identyczne telefony z tymi samymi ustawieniami i aplikacjami przez miesiące, a nawet lata, regularnie restartując jeden, a drugiego nie. Nie będziemy też tracić czasu na przeprowadzanie tego eksperymentu, ale to nie my składamy twierdzenie o restartowaniu.

Nowoczesne telefony mają perfekcyjnie zaprojektowane funkcje optymalizacji

Czy porada może opierać się na anegdotycznych i niekompletnych dowodach? Na przykład, będą przypadki, gdy zrestartujesz telefon i zauważysz wzrost wydajności. Może to być związane z nieefektywnym działaniem konkretnej aplikacji, a szybsza wydajność będzie krótkotrwała, zanim system znów zwolni. Ponowne uruchomienie może być szybkim rozwiązaniem, które zamaskuje część problemu, ale rzeczywiste rozwiązanie leży w rozwiązaniu konfliktu systemowego spowodowanego przez aplikację. A jeśli nie zauważysz natychmiastowej poprawy wydajności po zaplanowanym ponownym uruchomieniu, nie otrzymasz jej.

Czy może to pomóc w zwiększeniu kondycji baterii? Być może, ale jest to najtrudniejszy wskaźnik do zmierzenia bez testu równoległego, ponieważ baterie i tak z czasem ulegają degradacji. Jeśli chodzi o wydajne zarządzanie zasobami i pamięcią, nowoczesne telefony mają optymalizację doprowadzoną do perfekcji.

Zarówno Android, jak i iOS mają zaawansowane systemy do automatycznego zamykania nieaktywnych aplikacji, czyszczenia pamięci podręcznej i optymalizacji pamięci, wszystko to bez konieczności ponownego uruchamiania systemu. Nie jest już nawet konieczne ręczne zamykanie aplikacji, ponieważ zarządzanie pamięcią stało się tak dobre!

Wiele osób ma telefony działające przez tygodnie lub miesiące bez ponownego uruchamiania — idealne warunki do powodowania teoretycznych problemów — i nadal nie czują, że telefony cierpią z tego powodu. Podejrzewam, że Ty tez nie robisz restartów zbyt często i telefon działa bez problemu? Nigdy nie słyszeliśmy teżo problemie, który technik zdiagnozowałby jako spowodowany brakiem ponownego uruchamiania.

Czy powinieneś regularnie restartować telefon?

Możesz regularnie restartować telefon, jeśli czujesz taką potrzebę. Zachęca się nas do picia kombuchy każdego ranka, ponieważ mówi się, że jest zdrowa. Może tak jest, ale skąd mam to wiedzieć? Wcześniej było dobrze i teraz jest dobrze. Jeśli chodzi o regularne restartowanie telefonu, wydaje się, że jest podobnie i nie mamy wystarczających dowodów.

Uczciwie mówiąc, eksperci w tej sprawie nie próbują Ci niczego sprzedać. To nie jest spisek Big Restart, który ma na celu uzależnienie Cię od ponownego uruchamiania telefonu. Mogą mieć rację i jeśli chcesz regularnie restartować, rób to. Istnieje bardzo mało dowodów na to, że może to faktycznie zaszkodzić Twojemu telefonowi.

Nie znamy ostatecznej prawdy w tej sprawie, ale mocno podejrzewamy, że naukowcy też jej nie znają.

Jedyne, co możemy powiedzieć na pewno, to to, że tak naprawdę nie ma to aż tak dużego znaczenia. Nie jest to krytyczne dla kondycji Twojego telefonu. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że padniesz ofiarą włamania, złapiesz wirusa, upuścisz telefon do zlewu itd. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest niewielka optymalizacja, a w życiu są ważniejsze rzeczy, o które należy się martwić!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Authority | NSA
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi m.in. z Depositphotos