Wkrótce będziesz mógł zachować prywatność swoich danych kontaktowych dzięki funkcji Shielded Email, która pozwala tworzyć aliasy e-mail chroniących przed spamem.
Google najwyraźniej pracuje nad systemem aliasów do przekierowywania wiadomości e-mail – z podobnego rozwiązania Ukryj mój adres email, wprowadzonego wraz systemem iOS 15 w 2021 roku, mogą korzystać użytkownicy usług Apple’a. Funkcja o nazwie „Shielded Email” Google’a podobnie ma na celu ukrycie głównego adresu e-mail przed aplikacjami, stronami czy usługami, które go wymagają.
Wydaje się, że każda usługa, aplikacja i strona internetowa, z której korzystasz w dzisiejszych czasach, chce, abyś założył w niej konto. Ile razy sprawdzałeś jedną z nich, tylko po to, aby na chwilę się zatrzymać, gdy poprosi o Twój adres e-mail? Jasne, Gmail jest absolutnym mistrzem w filtrowaniu spamu, ale za każdym razem, gdy udostępniasz swój adres e-mail komuś nawet trochę podejrzanemu, czy czujesz, że bawisz się z ogniem i ryzykujesz całą masę niechcianych kontaktów? Ni edziwi więc to, że Google pracuje nad sprawdzonym już przez Apple’a rozwiązaniem.
Jeśli spam związany z tymczasowym adresem e-mail kiedykolwiek stanie się problemem, możesz po prostu wyłączyć przekierowywanie.
W miniony piątek serwis Android Authority dotarł do funkcji Shielded Email w menu ustawień automatycznego wypełniania. Niestety, stuknięcie tej opcji obecnie przekierowuj do pustej strony na myaccount.google.com
.
Nie trzeba dodawać, że powinno to ułatwić życie, jeśli chcesz chronić swój rzeczywisty adres e-mail i unikać spamu. Mamy więc nadzieję, że zobaczymy tę funkcję wkrótce na urządzeniach z systemem Android.
Wygląda więc na to, że funkcja Shielded Email (Chroniony E-mail) składa się z systemu do tworzenia jednorazowych lub ograniczonych aliasów e-mail, które będą przekazywać wiadomości na Twoje główne konto. I chociaż moglibyśmy sobie wyobrazić, że coś takiego może być całkiem przydatne w Chromie, tutaj wygląda na to, że Google buduje to specjalnie do obsługi aplikacji, które proszą o Twój adres e-mail.
Informacje zawarte w kodzieporuszają kilka powodów poza spamem, dla których możesz chcieć zachować prywatność swojego głównego adresu e-mail, takich jak ograniczenie zakresu, w jakim Twoja aktywność online może być śledzona, i zminimalizowanie osobistego ryzyka związanego z potencjalnymi przyszłymi naruszeniami danych.
Wszystko to brzmi jak świetny pomysł, zakładając, że Google ostatecznie go zrealizuje. Czy adresy będą one unikalne dla każdego użycia w sposób, który można śledzić, jeśli Twoje informacje później wyjdą na jaw? Czy możemy spodziewać się jakichkolwiek ograniczeń co do tego, kto może z tego korzystać lub w jakim zakresie? Jest jeszcze wiele pytań dotyczących tej usługi, ale będziemy śledzić przyszłe wydania Google Play Services w nadziei, że dowiemy się więcej o planach Google’a.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Android Authority | Google