W aplikacji mObywatel dostępna jest nowa funkcja – zgłaszanie nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”.
Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, takie jak treści prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci. Zgłoszenia obsługiwane są przez zespół Dyżurnet.pl działający w ramach NASK.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy już w grudniu!
Wraz z najnowszą aktualizacją (oznaczoną numerem 4.45) wprowadzono nowy rodzaj incydentów, które można zgłosić w usłudze Bezpiecznie w sieci. Są to nielegalne treści, np. materiały w internecie, na których widać niepokojące zachowania wobec dzieci.
Do czego służy nowa opcja Nielegalne treści?
Dotychczas użytkownicy usługi „Bezpiecznie w sieci” mogli za jej pośrednictwem szybko zgłosić podejrzane działania i treści w internecie, takie jak złośliwa strona internetowa, podejrzana wiadomość SMS, podejrzana wiadomość e-mail czy oszustwo. Zgłoszenia te były przyjmowane w prosty, intuicyjny sposób, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z usługi.
Podobnie jest teraz z funkcją zgłaszania nielegalnych treści, obejmującą możliwość raportowania materiałów przedstawiających na przykład niepokojące zachowania wobec dzieci.
To szczególnie ważne, ponieważ liczba zgłoszeń związanych z wykorzystywaniem dzieci w sieci stale rośnie. Jak wynika z danych Dyżurnet.pl, tylko w pierwszym półroczu 2024 roku zarejestrowano 10,3 tys. zgłoszeń dotyczących treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – to znaczący wzrost w porównaniu do 2,6 tys. zgłoszeń odnotowanych w całym 2023 roku.
Dzięki „Bezpiecznie w sieci” użytkownicy mogą bezpośrednio wpływać na podnoszenie standardów bezpieczeństwa w sieci i przeciwdziałać niepokojącym zjawiskom.
Jak skorzystać z nowej opcji Nielegalne treści?
Aby skorzystać z tej opcji, trzeba być użytkownikiem najnowszej wersji aplikacji mObywatel (4.45 i późniejszych) i mieć w niej potwierdzoną tożsamość, czyli dodany dokument, jak na przykład mDowód.
- Zaloguj się do aplikacji mObywatel (w wersji 4.45 lub wyższej).
- Wejdź do usługi Bezpiecznie w sieci (znajdziesz ją na liście wszystkich usług, do której trafisz po naciśnięciu Usługi na dole ekranu).
- Naciśnij Zgłoś incydent, następnie Nielegalne treści.
- Zapoznaj się z informacjami i naciśnij Dalej.
- Dodaj adres strony, na której znajdują się nielegalne treści. W jednym zgłoszeniu możesz dodać maksymalnie 4 adresy stron. Jeśli chcesz, możesz także dodać krótki opis ze swoimi uwagami.
- Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o statusie sprawy lub zaznacz, że chcesz wysłać zgłoszenie anonimowo.
- Naciśnij Wyślij.
Co ważne, każdy użytkownik może zdecydować, czy przekazuje swoje zgłoszenie anonimowo, czy też chce załączyć swój adres e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o statusie sprawy.
Aktualizacje mObywatela udostępniane są stopniowo. Jeśli więc ktoś jeszcze nie ma możliwość zaktualizowania aplikacji, należy uzbroić się w cierpliwość – będzie możliwa do pobrania przez wszystkich użytkowników najszybciej, jak to możliwe.
Co stanie się ze zgłoszeniami? Przekazanie do Dyżurnet.pl
Zgłoszenia użytkowników będą uważnie analizowane przez ekspertów NASK – wyznaczony do tego zespół Dyżurnet.pl. Jeśli dany przypadek będzie tego wymagał, zgłoszenie będzie przekazane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.
Dyżurnet.pl to zespół ekspertów NASK, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa NASK-PIB został wskazany jako jeden z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe tzw. CSIRT.
Nie ma znaczenia, czy użytkownik przekaże zgłoszenie anonimowo, czy poda adres e-mail. Wszystkie zgłoszenia będą traktowane równie poważnie. Możliwość pozostania anonimowym służy wyłącznie większemu komfortowi osoby zgłaszającej.
Bezpiecznie w sieci – trzy funkcje w jednej usłudze
Dzięki usłudze „Bezpiecznie w sieci” można:
- Włączyć powiadomienia o zagrożeniach – Powiadomienia ostrzegają o niebezpieczeństwach w Internecie.
- Zgłosić podejrzane treści – Umożliwia zgłaszanie dziwnych SMS-ów, e-maili lub fałszywych stron. Dostępna jest opcja anonimowego zgłoszenia – użytkownik decyduje, czy chce pozostać anonimowy.
- Dowiedzieć się, jak zgłaszać podejrzane treści – Usługa zawiera instrukcje, jak krok po kroku zgłaszać zagrożenia.
Od startu usługi, czyli od 13 sierpnia 2024 roku, użytkownicy przekazali już prawie 5 tysięcy zgłoszeń.
Najważniejsze funkcje aplikacji to między innymi:
- bon energetyczny
- przedłużenie ważności profilu w mObywatelu
- powiadomienia o nowościach w aplikacji,
- ePłatności w mObywatelu,
- zastrzeganie swojegu numeru PESEL,
- legitymacja emeryta i rencisty, adwokacka i poselska,
- mPrawo jazdy,
- mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
- Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
- Karta Dużej Rodziny (mKDR),
- mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
- e-recepta,
- Małopolska Karta Aglomeracyjna,
- Bilety kolejowe,
- Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).
- zapowiedź: ePaszporty w Polsce są realne, ale jeszcze nie wiemy kiedy
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji