Twój iPhone i Mac mogą przestać działać w 2554 roku

Przypuśćmy, że w 2554 roku twoi dalecy potomkowie wyciągają z szuflady iPhone’a 16 z 2024 roku i nagle czas cofa się do 1970 roku – dlaczego?

Zapętlony zegar
fot. Depositphotos

Być może kiedyś widziałeś oprogramowanie lub usługę, które wskazywały, że ​​coś zostało w niej utworzone lub zapisane 1 stycznia 1970 roku? To początek epoki Uniksa ((ang. Unix Epoch), tzw. czas uniksowy lub (ang. Unix timePOSIX time), którego wiele usług używa jako stałego punktu do liczenia sekund nieskokowych. Pod systemem Windows Microsoft używa daty 1 stycznia 1601 roku, a komputery Mac używały 1 stycznia 1904 roku, przed przejściem na epokę Uniksa wraz z przejściem z HFS na APFS. Jednak implementacja Apple’a oznacza, że ​​Twój MacBook lub iPhone cofnie się do daty 1 stycznia 1970 roku, gdy uruchomisz go w 2554 roku.

Apple miało kiedyś znacznie większy problem

Poprzednie ograniczenie MacBooków było jeszcze gorsze, bo coś dziwnego mogło się zadziać już 2038 roku. Wraz z przejściem na APFS (Apple File System) komputery Mac przyjęły epokę Uniksa (rozpoczynającą się od 1 stycznia 1970 roku) do pomiaru czasu, dostosowując się do większości systemów opartych na Uniksie.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza sieć splątanych kwantowo zegarów atomowych

Jednak implementacja APFS pod systemem macOS oznacza, że ​​Twój Mac będzie mógł wskazywać daty tylko do 6 lutego 2554 roku. Po tym terminie czas będzie się powtarzać i zacznie się odliczanie od 1 stycznia 1970 r. Chociaż jest to odległy problem, ustala górny limit dat w obecnym systemie plików Apple’a i oznacza, że ​​wiele rzeczy prawdopodobnie zepsuje się na Twoim Macu, gdy nadejdzie ten dzień.

Oczywiście, mało prawdopodobne jest, aby ktokolwiek czytający ten artykuł dożył tego roku, a jeśli Apple będzie nadal istnieć do tego czasu i nadal będzie wypuszczać nowe MacBooki i iPhone’y, istnieje prawdopodobieństwo, że znajdzie jakieś rozwiązanie. Jednak ten problem był znacznie poważniejszy. Poprzednim ograniczeniem MacBooków i iPhone’ów był 6 lutego 2040 roku, a zostało to zmienione dopiero po wprowadzeniu APFS, gdy Apple przeszło na 64-bitowy pomiar czasu. Apple używa 64-bitowych nanosekund całkowitych bez znaku, dlatego ograniczenie jest stosunkowo niskie.

Licznik wehikułu czasu - symulacja
Licznik wehikułu czasu – symulacja | fot. XDA Developers

To ograniczenie jest również w dużej mierze specyficzne wyłączne dla urządzeń Apple’a. Podczas gdy 32-bitowe maszyny Unix będą miały problemy 19 stycznia 2038 roku, 64-bitowe maszyny Unix mogą liczyć do 2^64 sekund. To jest 1,8446744e+19 sekund lub 584 542 046 091 lat. W zależności od tego, czy maszyna mierzy czas w sekundach, milisekundach czy nanosekundach, zmienia się liczba lat, do których może liczyć, a liczenie w nanosekundach jest powodem, dla którego ograniczeniem Apple’a jest „tylko” rok 2554.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Co to jest attosekunda i dlaczego warta była Nagrody Nobla?

A co z Windowsem? Czy tylko użytkownicy Apple mają faktycznie problem?

Windows może reprezentować czas od 1 stycznia 1601 roku do około 30828 roku. Dzieje się tak, ponieważ Windows liczy czas w odstępach 100 nanosekund, a jedyną wadą tej metody jest to, że nie można liczyć czasu w nanosekundach na komputerach z systemem Windows. Jednak ten poziom precyzji jest rzadko potrzebny, a 100-nanosekundowe tykania są więcej niż wystarczające dla większości użytkowników.

Jednak użytkownicy Apple’a nie mają się o co martwić. Apple prawie na pewno zaktualizuje swoje systemy operacyjne, aby obsługiwały znacznie szerszy zakres dat, a prawdopodobnie na wiele lat przed rokiem 2554, jeśli w ogóle będzie to wtedy problemem. Mówimy o dacie oddalonej o ponad 500 lat, więc twierdzenie, że jest to problem w jakikolwiek sposób, kształcie lub formie, jest oczywiście znaczącą przesadą.

Mając to na uwadze, epoki są ogólnie ciekawym sposobem śledzenia czasu na komputerach, a różne systemy operacyjne robią to na różne sposoby. Apple ma technicznie najdokładniejszy sposób odliczania czasu, ale ma tę małą „wadę” w postaci wcześniejszego zakończenia kalendarza w… 2554 roku.

Jeśli jakimś cudem czytasz ten artykuł w 2554 roku (przed 6 lutego!) i masz starego iPhone’a lub Maca np. z 2024 roku, to chyba powinieneś zrobić kopię zapasową swoich danych, bo po wskazanej dacie mogą ulec zniszczeniu.

Licznik wehikułu czasu z datami w DeLoreanie z „Powrotu do przyszłości”
Licznik wehikułu czasu z datami w DeLoreanie z „Powrotu do przyszłości”

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

autor: Adam Conway z XDA Developers
zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą m.in. z Depositphotos