Aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy już w grudniu!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w grudniu 2024 roku wyda aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy w wersji dla osób fizycznych.

Zapowiedź aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy od Ministerstwa Finansów

Już w przyszłym miesiącu w sklepach z aplikacjami mobilnymi ma pojawić się nowa rządowa apka e-Urząd Skarbowy dla osób fizycznych, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT umożliwiająca rozliczenie podatku. A z kolei w marcu przyszłego. roku w systemie e-Urzędu Skarbowego ma zostać dodany chatbot i płatności kartą.

W komunikacie Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podało plany wdrożenia nowych rozwiązań i udostępnienie kolejnych e-usług w czwartym kwartale 2024 roku oraz pierwszym kwartale 2025 roku.

Najciekawsza pozycją dla obywateli wydaje się być aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, która umożliwi bezpieczne, szybkie i komfortowe załatwianie spraw urzędowych online, podobnie jak wersja internetowa e-US. Dzięki aplikacji będzie można za pomocą smartfona uzyskać zaświadczenia, składać deklaracje podatkowe, udzielać pełnomocnictw i sprawdzać podatki.

Administracja skarbowa pracuje również nad rozszerzeniem katalogu deklaracji dla operatoró∑ platform webowych i SME, które będzie można składać w e-Urzędzie Skarbowym.

Najważniejsze zmiany planowane do wdrożenia w IV kwartale 2024 roku oraz I kwartale 2025 roku

  • Aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy – aplikacja umożliwi bezpieczne, szybkie i komfortowe załatwianie spraw urzędowych online. Użytkownicy będą mogli za jej pomocą między innymi uzyskać zaświadczenia, składać deklaracje, udzielać pełnomocnictw, sprawdzać swoje rozliczenia czy zapłacić podatek. Aplikacja zaoferuje również inne funckje, takie jak zarządzanie dokumentami, aktualizację danych, a po wyrażeniu zgody na e-Korespondencję – wysyłanie i odbieranie dokumentów w formie elektronicznej. Aplikacja będzie wdrażana w kilku etapach. W grudniu 2024 roku w aplikacji udostępnione zostanie konto osoby fizycznej, w lutym 2025 roku usługa Twój e-PIT.
  • Twój ePIT – 15 lutego 2025 r. udostępniona zostanie VII edycja usługi rozliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2024 rok.
  • Formularze SME – od 1 stycznia 2025 r. w e-Urzędzie Skarbowym udostępnione zostaną formularze SME, które umożliwią podatnikowi załatwienie wszystkich spraw w zakresie procedury szczególnej dla małych przedsiębiorców (SME), w tym przede wszystkim zgłoszenie do procedury ze wskazaniem państw, w których podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia oraz złożenie informacji kwartalnych.
  • Usługa GLOBE – 1 stycznia 2025 r. w e-Urzędzie Skarbowym wdrożona zostania usługa, która umożliwi klientom występowanie z wnioskiem o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego oraz udział w procedurze wydawania tej opinii w trybie Rozdziału 1B Działu II Ordynacji podatkowej.
  • Chatbot w e-Urzędzie Skarbowym – 31 marca 2025 r.planowane jest wdrożenie automatycznego narzędzia komunikacyjnego, które będzie informować o usługach dostępnych w e-US. Zadaniem chatbota będzie wspieranie użytkowników e-Urzędu Skarbowego w nawigacji po serwisie.
  • Płatności w e-Urzędzie Skarbowym – ministerstwo planuje usprawnić  proces płatności w serwisie e-US tak, aby klienci mogli wygodnie wpłacać podatki korzystając z różnych narzędzi, w tym z płatności kartą. Termin wdrożenia płatności kartą płatniczą zaplanowano na 1. kwartał 2025 roku.
  • Nowe deklaracje w e-Urzędzie Skarbowym – trwają ciągłe prace nad rozszerzeniem katalogu deklaracji, które udostępniane są w serwisie e-Urząd Skarbowy. Usługa zapewnia wyświetlenie wstępnie wypełnionych formularzy oraz ich skuteczne złożenie bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wdrożone zostaną m. in. formularze webowe dla operatorów platform cyfrowych w ramach ich obowiązków sprawozdawczych oraz formularze do zgłaszania międzynarodowych przewozów do rejestru SENT.
  • E-TOLL – od 1 listopada br. do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS dołączone zostaną nowe odcinki dróg płatnych.
  • KSeF – w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur przedstawione zostaną propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponowane zostanie etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF.
  • PUESC – ministerstwo wdroży zmiany w obszarze platformy PUESC. Będą one dotyczyć między innymi Cyfrowej Obsługi Zgłoszeń, TAX FREE i Cyfrowej Obsługi Wiążących Informacji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa – Plany wdrożenia kolejnych elektronicznych usług KAS