Na początku sklep z aplikacjami mobilnymi na urządzenia z systemem Android nazywał się Android Market i zadebiutował 22 października 2008 roku, dopiero w 2012 zmienił nazwę na Google Play.

Dokładnie szesnaście lat temu, 22 października 2008 roku zadebiutował Android Market – pierwszy sklep z aplikacjami i grami mobilnymi na Androida firmy Google. Nieco ponad trzy lata później sklep Android Market zmienił nazwę na Google Play Store, której używamy do dziś.
Google niemal zostało zmuszone do wprowadzenia poważnych zmian w sposobie prowadzenia sklepu Google Play, wynikających z konsekwencji sprawy sądowej, którą Epic Games wytoczyło firmie, ale ostatecznie Google udało się przekonać sędziego. Dzisiaj sklep z aplikacjami na Androida firmy Google jest bardzo ważną bramą dla milionów ludzi na całym świecie.
W sierpniu 2008 roku Google po raz pierwszy ogłosiło Android Market. Sklep z aplikacjami Apple’a dla iPhone’ów został otwarty wcześniej latem, a Google musiało wyjść z własnym rozwiązaniem do wyszukiwania i dystrybucji oprogramowania na Androida. Firma zaprosiła programistów do rejestracji jako sprzedawców, a kilka miesięcy później – 22 października 2008 roku, Android Market w końcu został otwarty dla biznesu.
Na początku Android Market był ograniczony tylko do aplikacji na urządzeniach z Androidem i dopiero na początku 2011 roku Google udostępniło użytkownikom internetowy (czyli w przeglądarce) interfejs sklepu. Trochę ponad rok później Google rozpoczęło swój poważny wysiłek odświeżenia marki, dając nam Google Play Store, który znamy do dziś. Podczas gdy Play Movies, Play Music i reszta mogły się przekształcić i zostać wchłonięte przez inne projekty na przestrzeni lat, Play Store przetrwał próbę czasu.
Do tej pory Google Play Store był centrum dystrybucyjnym Google’a dla wszelkiego rodzaju mediów wykraczających poza aplikacje i ostatecznie zobaczyliśmy, jak ewoluuje, aby obsługiwać również zarządzanie subskrypcjami. Nawet sposób, w jaki Google sprzedaje same aplikacje, zmienił się na przestrzeni lat, a Play Pass oferuje opcję subskrypcji w jednym miejscu.
Przez cały ten czas Google pracowało nad tym, aby katalog aplikacji na Androida był bezpieczny i dostępny, regularnie oczyszczając sklep Google Play z wszelkiego złośliwego oprogramowania, które przemyka się przez jego kontrole, a ostatnio zaczęto nawet usuwać aplikacje niższej jakości. Nawet w 2024 roku cały czas czekamy na nowe funkcje, takie jak Menedżer pobierania, którego zauważyliśmy w fazie rozwoju.
W sklepie Google Play Store wciąż mogą nastąpić duże zmiany — niezależnie od tego, czy firmie Google się to podoba, czy nie — ale bez względu na to, jak będzie działał i jaką nazwę przyjmie, wydaje się jasne, że sklep z aplikacjami na Androida firmy Google będzie służył jeszcze przez długi czas.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Google | Android Authority