„Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki” już do obejrzenia na Netflixie

Reporter Graham Hancock podróżuje po świecie w poszukiwaniu tajemniczych zapomnianych cywilizacji sięgających ostatniej epoki lodowcowej.

Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki (Netflix, 2024)

W najnowszym sezonie serialu dokumentalnego Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki (tyt. oryg. Ancient Apocalypse: the Americas) Graham Hancock przemierza Ameryki, poszukując prehistorycznej społeczności, której pradawna wiedza była przekazywana przez pokolenia i rozprzestrzeniła się po świecie.

Jest to prowokujący serial dokumentalny, w którym dziennikarz bada możliwość istnienia zaawansowanej starożytnej cywilizacji. A co, jeśli nasza wiedza o prehistorycznych ludziach nadaje się do wyrzucenia? W pierwszym sezonie serii Prehistoryczna apokalipsa dziennikarz Graham Hancock odwiedzał stanowiska archeologiczne na całym świecie, próbując ustalić, czy przed tysiącami lat mogła istnieć cywilizacja rozwinięta ponad nasze wyobrażenia.

W drugim sezonie Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki udaje się do tajemniczych miejsc na obszarach dwóch Ameryk, aby poszukać dowodów potwierdzających jego hipotezę, że zaawansowana cywilizacja została utracona w konsekwencji serii kataklizmów, które doprowadziły do ​​apokaliptycznego końca ostatniej epoki lodowcowej między 12.800 a 11.600 lat temu. Każdy odcinek bada nowe odkrycia dokonywane na półkuli amerykańskiej, która do niedawna była w dużej mierze niedostatecznie zbadana przez archeologów zainteresowanych początkami ludzkości. Odcinki rozgrywają się w takich miejscach jak Nowy Meksyk, Peru i Brazylia.

Serial został wydany w 2022 roku i dobrze oceniony, według Netflixa, ale nie obyło się bez kontrowersji. Według The Guardian, rdzenne grupy w Arizonie sprzeciwiły się kręceniu w tym stanie w drugim sezonie, chociaż ITN stwierdziło, że decyzje o tym, gdzie kręcić, zostały podjęte przez zespół na podstawie redakcji.

Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki (Graham Hancock)
Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki (Graham Hancock)

W międzyczasie sezon 1. doprowadził do opublikowania przez Society for American Archaeology otwartego listu wysłanego do szefa treści Netflixa Beli Bajaria i CEO ITN Rachel Corp, oskarżając program o „publiczne znieważanie archeologów i dewaluację zawodu archeologa na podstawie fałszywych twierdzeń i dezinformacji”.

Hancock powiedział: „Badanie tajemniczych początków cywilizacji jest moją pasją od wielu lat. Ameryka pozostała w dużej mierze niezbadana w tym kontekście, a moim celem w tym serialu było zbadanie przekonujących nowych dowodów, które, mam nadzieję, mogą wywołać zdrową debatę w społeczności archeologów”.

Ian Russell, szef programów międzynarodowych w ITN Productions, dodał: „Znany jako burzyciel, który kwestionuje tradycyjne idee dotyczące tego okresu historii, Graham wykorzystuje swoje umiejętności dziennikarskie, aby rozmawiać z ekspertami i społecznościami tubylczymi, aby poddać swoją teorię testowi”.

Producentem wykonawczym Ancient Apocalypse: The Americas jest Bruce Kennedy, a reżyserem Marc Tiley dla ITN Productions. Za postprodukcję odpowiada Ed Bengoa.


➔ Gdzie oglądać film „Prehistoryczna apokalipsa” online na VOD?

JustWatch logo small

Obejrzyj zwiastun drugiego sezonu serii Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki (w oryginale i po polsku):

Opisy odcinków serialu Prehistoryczna apokalipsa: Ameryki

  1. . Rozdział I 42 min: Od prastarych odcisków stóp po tajemnicze geoglify. Graham kontynuuje swoją wyprawę w przeszłość razem z ekspertami i ciekawskimi umysłami, w tym z Keanu Reevesem.
  2. Rozdział II 41 min: Graham poszukuje odpowiedzi na pytania, do jakich zmuszają pradawne dzieła sztuki, w tym mające 25 000 lat amazońskie malowidła i megality z Rapa Nui.
  3. Rozdział III 39 min: Graham porównuje ze sobą najdawniejsze tradycje ustne i dowiaduje się, że peruwiański kompleks Sacsayhuamán może być o wiele starszy, niż sądzili archeolodzy.
  4. Rozdział IV 41 min: Graham przygląda się zapomnianej technice rzeźbienia w skale i rozmyśla nad tym, jak pradawnym mieszkańcom Amazonii udawało się przeżyć w niegościnnym lesie deszczowym.
  5. Rozdział V 41 min: Graham zastanawia się, czy szamańskie tradycje używania ayahuaski w Amazonii oraz tytoniu w Nowym Meksyku mogą wyrastać ze wspólnego źródła.
  6. Rozdział VI 40 min: W meksykańskiej Świątyni Słońca Graham uświadamia sobie, jak rozwinięta była wiedza astronomiczna Majów, a także przygląda się ich skomplikowanemu kalendarzowi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Deadline