W serwisie streamingowym Max zadebiutowała przejmująca produkcja oparta na faktach zatytułowana „Strefa interesów”.

Nagrodzony Oscarem film opowiada o rodzinie Rudolfa Hössa żyjącej w cieniu obozu zagłady. W Strefie interesów brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech.
W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Strefa interesów to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy Under the Skin oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka Idy i Zimnej wojny.
Strefa interesów to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal (Zimna wojna, Ida). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.
Polskim koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.
Obsada: Sandra Hüller (Hedwig Höss), Christian Friedel (Rudolf Höss), Ralph Herforth (Oswald Pohl).
Twórcy: reżyseria i scenariusz: Jonathan Glazer; zdjęcia: Łukasz Żal; muzyka: Mica Levi; produkcja: Ewa Puszczyńska, James Wilson, Reno Antoniades, Len Blavatnik, Danny Cohen, Tessa Ross, Ollie Madden, Daniel Battsek, Magdalena Malisz, Bartek Rainski, Bugs Hartley, David Kimbangi; dźwięk: Tarn Willers, Johnnie Burn, Oliver Vorderbruegge, Jim Ogden; montaż: Paul Watts; scenografia: Joanna Kuś, Katarzyna Sikora, Chris Oddy; kostiumy: Małgorzata Karpiuk.
W serwisie Max można obejrzeć także film dokumentalny „Cień komendanta”, który pokazuje historię Hansa Jürgena Hössa, 87-letniego syna komendanta, który musi zmierzyć się z dziedzictwem pozostawionym przez swojego ojca.
Kiedy Hans był małym chłopcem cieszył się szczęśliwym dzieciństwem w willi stojącej tuż za murami obozu w Auschwitz i nie zdawał sobie sprawy z tego co dzieje się w jego sąsiedztwie. W tym samym czasie żydowska wiolonczelistka Anita Lasker-Wallfisch dosłownie grała o swoje życie w obozie.
Osiem dekad później Hans i Anita spotykają się w Londynie. W tym przejmującym spotkaniu uczestniczą też ich dzieci Kai Höss oraz Maya Lasker-Wallfisch. Jak będzie wyglądała rozmowa czwórki bohaterów z tak odmiennym rodzinnym dziedzictwem i doświadczeniem życiowym?
Cień komendanta to także historia relacji córki z matką oraz ojca z synem, rozwijających się w cieniu wydarzeń w obozie w Auschwitz, które odcisnęły piętno nie tylko na tych dwóch rodzinach, ale miały wpływ na całe pokolenia. To opowieść o miłości, poczuciu winy, wybaczaniu, ale też nadziei, akceptacji i współczuciu.
Film przedstawia także oryginalne fragmenty z zapomnianej autobiografii Rudolfa Hössa napisanej krótko przed jego egzekucją.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Gutek Film | Max