Serial „Dożywotniacy to unikalna szansa spojrzenia przestępcom prosto w twarz. 2 sezon polskiej produkcji „Dożywotniacy” w środy o godz. 21:00, od 16 października na Crime+Investigation Polsat.
Dożywocie to najsurowszy wymiar kary w polskim prawie. Obecnie w Polsce odbywa ją 535 osób. Każda z nich zabiła, zwykle z premedytacją i ze szczególnym okrucieństwem. Polski serial dokumentalny Dożywotniacy to zapis rozmów z tymi, którzy resztę swojego życia spędzą za kratkami i zgodzili się opowiedzieć swoją historię przed kamerą. Wypowiedzi dożywotniaków uzupełniają inscenizacje i komentarze ekspertów – m.in. profesorów prawa, psychologów i funkcjonariuszy służby więziennej.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Październik 2024 roku w HISTORY i HISTORY2
W drugim sezonie programu zobaczymy pięć kolejnych osób, które odsiadują karę dożywotniego pozbawienia wolności. Niektórzy z tych przestępców żałują tego, co zrobili, inni uważają życie ludzkie za bezwartościowe i bez zawahania się zrobiliby to jeszcze raz. Choć każda historia jest inna, to łączy ich jedno: bohaterowie programu do końca życia będą zmagali się ze swoją przeszłością w więziennych murach. Ich jedyną nadzieją na wyjście z więzienia jest warunkowe przedterminowe zwolnienie.
„Dożywotniacy” – w środy, od 16 października o 21:00 tylko na Crime+Investigation Polsat:
Odcinek 1. Janusz Kulmatycki
Podczas procesu media pisały o nim Diabeł. Od dziecka popełniał przestępstwa. Kradzieże, włamania do sklepów, biur i pomieszczeń administracyjnych w peerelowskich zakładach pracy. Już jako nastolatek trafił do poprawczaka. Później były kolejne odsiadki. W 1992 r., podczas rutynowej kontroli, zastrzelił policjanta. Sąd skazał go na karę śmierci, którą w drugiej instancji zamieniono na dożywocie. Kulmatycki od 32 lat przebywa w więzieniu. Nawrócił się i, jak twierdzi, przeszedł wewnętrzną przemianę.
Odcinek 2. Rafał Paluchowski
Badający go psychologowie jednogłośnie orzekli, że jest ponadprzeciętnie inteligentny, znakomicie funkcjonuje w więzieniu, nie sprawia kłopotów, choć ma wyraźne cechy dysocjacyjne, psychopatyczne. Może być bardzo niebezpieczny.
Wiosną 2000 r. 20-letni Rafał Paluchowski zastrzelił jubilera podczas napadu na jego sklep w Skierniewicach. Przez następnych 12 lat wymykał się śledczym, choć wielokrotnie trafiał do więzienia za inne przestępstwa. W końcu, w 2014 r. usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności za morderstwo.
Odcinek 3. Ireneusz Mikołajczyk
Marzył, żeby zostać zawodowym żołnierzem. Nie przyjęto go jednak, bo podczas dorywczej pracy przy remoncie mieszkania, okradł jego właściciela. W 2012 r. Wyjechał do Wielkiej Brytanii. W Wolverhampton Mikołajczyk razem ze swoim kolegą włamali się do domu starszego małżeństwa. Właściciele niespodziewanie wrócili do domu, więc napastnicy zamordowali ich przy pomocy młotka i noża. Sąd brytyjski skazał Mikołajczyka na dożywocie. Od 8 lat odsiaduje wyrok w Polsce.
Odcinek 4. Łukasz Pokorzyński
Oszustwo bankowe, które zorganizował w Oleśnicy, przynosiło mu ogromne zyski. Patent był prosty: Pokorzyński wyszukiwał w okolicy kandydatów na tzw. „słupy”. To przeważnie osoby naiwne i biedne, często z problemem alkoholowym. W zamian za niewielkie wynagrodzenie, kazał im założyć konto w banku, przejmował ich bankomatowe karty, a następnie, wykorzystując lukę w systemie bankowym, wyciągał pieniądze z bankomatów, debetując konta. Dwie wykorzystane przez Pokorzyńskiego osoby domagały się pieniędzy. Pokorzyński ze swoim wspólnikiem wywieźli ich do lasu. Jedną zastrzelili i zakopali. Druga, ciężko ranna, uciekła.
Odcinek 5. Jacek Klepadło
60-letni robotnik z Podlasia wiele lat spędził na emigracji. W Stanach pracował przy azbestach, później wyjechał do Belgii, gdzie pracował przy remontach mieszkań. Po pewnym czasie sprowadził z Polski swoją dziewczynę Barbarę, która zaczęła pracować jako sprzątaczka. W 2012 r. Klepadło, podczas domowej kłótni, zasztyletował kochankę i ciężko ranił jej przyjaciółkę. Zbrodnię popełnił w szale zazdrości, podejrzewając Barbarę o zdradę. Po dwóch latach odsiadki w Brukseli, belgijskie władze odesłały go do polskiego więzienia.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Crime+Investigation Polsat