Nowa technologia znacząco może przyczynić się do poprawy zasięgu sieci 5G, wykorzystując szklane anteny, aby zamienić okna w stacje bazowe 5G.
Sieci 5G wykorzystują widmo składające się z wyższych częstotliwości niż 4G (LTE), co stwarza niewielki problem. Jeśli jest jedna rzecz, którą mogłeś zauważyć przez lata w zakresie 5G, to im wyższe częstotliwości, tym krótsze długości fal. Dlatego też fale radiowe o niskim paśmie są preferowane w przypadku krajowych sieci 5G, ponieważ mogą one obejmować większy obszar, choć z wolniejszą prędkością transmisji danych.
Dlatego też operatorzy sieci muszą wykorzystywać więcej stacji bazowych do użytku w ich sieciach 5G. Oprócz zajmowania miejsca, po prostu nie są przyjemne dla oka. Nowe rozwiązanie tego problemu odkryto w Japonii, gdzie brakuje miejsca na instalację stacji bazowych 5G. Ponadto operatorzy w tym kraju są zmuszeni do dzielenia się infrastrukturą. Użycie szklanej anteny zamienia szklane okna w stacje bazowe, a to odkrycie może zmienić sytuację, jeśli chodzi o rozszerzenie zasięgu bezprzewodowej usługi 5G.
Zaledwie w zeszłym miesiącu japońska firma telekomunikacyjna JTower ogłosiła, że wdrożyła szklaną antenę wyprodukowaną przez AGC. Ta ostatnia jest największą firmą produkującą szkło na świecie. Japoński dostawca usług bezprzewodowych NTT Docomo również był zaangażowany, a pierwsza szklana antena została zainstalowana w oknie w tokijskiej dzielnicy Shinjuku.
„Nie sądzę, aby pomysł wykorzystania przezroczystych materiałów przewodzących jako anteny istniał wcześniej. Trwałość anteny została znacznie zwiększona poprzez umieszczenie materiałów przewodzących pomiędzy szkłem” – Kentaro Oka, AGC
Shota Ochiai, kierownik ds. marketingu w firmie produkującej szkło AGC, powiedział, że szklana antena jest „pierwszą na świecie anteną, która zamienia okno w stację bazową, którą można przymocować do okna budynku od wewnątrz i zamienić teren zewnętrzny w obszar usługowy bez psucia krajobrazu miejskiego lub zewnętrznego wyglądu budynku”. Innymi słowy, stację bazową 5G można zastąpić oknem, które jest częścią budynku. Dzięki temu obszar może być używany jako sieć 5G bez psucia estetyki miasta lub obniżania wartości budynków w tym obszarze.
Stacja bazowa składa się z anteny i bezprzewodowego transceivera (nadajnik-odbiornik), a w Japonii znajduje się ich 860.000 na budynkach, wieżach i słupach energetycznych. Szklana antena wykorzystuje przezroczyste materiały przewodzące wraz z przezroczystą żywicą przewodzącą. Materiały te są umieszczone pomiędzy dwoma arkuszami szkła. Grubość szklanej anteny można modyfikować w zależności od utraty sygnału lub odbicia sygnału. „Szklana antena wykorzystuje naszą opatentowaną technologię, aby wygładzić zakłócenia w kierunku fal radiowych, gdy przechodzą przez okno” — powiedział Ochiai z AGC.
Szklana antena jest zoptymalizowana pod kątem sygnałów w paśmie C
Produkt nazywa się WAVEANTENNA i jest instalowany na wewnętrznej powierzchni okna, ukrytego, z umieszczeniem na górze lub na krawędziach okien. Kable będą widoczne, ale nadal jest to ulepszenie w porównaniu do znalezienia miejsca na umieszczenie stacji bazowej 5G. WAVEANTENNA współpracuje z sygnałami 5G w paśmie sub-6 GHz, które obejmuje niskie i średnie pasma fal radiowych preferowane obecnie przez amerykańskich dostawców usług bezprzewodowych.
AGC twierdzi, że antena jest zoptymalizowana do użytku z sygnałami w zakresie od 3,7 GHz do 4,5 GHz. To prawie idealnie pasuje do zakresu 3,7 GHz-4,2 GHz pasma środkowego pasma C.
Jeśli technologia stanie się szeroko stosowana, powinna być w stanie poprawić zasięg 5G głównie na obszarach miejskich, gdzie trudno znaleźć lokalizacje do umieszczenia stacji bazowych. Ponadto użycie WAVEANTENNA ułatwia zastosowanie właściwej wysokości instalacji.
Nowa technologia może negatywnie wpłynąć na czołowe firmy zajmujące się produkcją stacji bazowych 5G, takie jak Samsung Electronics, Huawei, LM Ericsson, Intel, Nokia, Qualcomm, ZTE i NEC.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: PhoneArena