Gra planszowa „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” już wkrótce!

Wydawnictwo Sorry We Are French zapowiedziało nowy tytuł – tym razem ruszymy śladami polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.

Gra planszowa „In the Footsteps of Marie Curie”
Gra planszowa „In the Footsteps of Marie Curie”

Gra planszowa Śladami Marii Skłdowskiej-Curie (tyt. oryg. In the Footsteps of Marie Curie) to kolejny tytuł wydawnictwa Sorry We Are French stojącego za świetną grą planszową Śladami Darwina (tyt. oryg. In the Footsteps of Darwin). Nowy tytuł został stworzony przez innych twórców – za grą stoi Florian Fay, a ilustracje wykonali Vaiana Hinault i David Sitbon. Gra jeszcze nie jest dostępna w sprzedaży w oryginalnej wersji językowej i nie wiemy kiedy może pojawić się po polsku.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Polska planszówka „EcoLogic” do kupienia na Gamefound

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie, była polską pionierską naukowczynią w dziedzinie radioaktywności, uznawaną dziś za jedną z największych uczonych w historii.
W grze Śladami Marii Skłodowskiej-Curie (bo tak prawdopodobnie mógłby brzmieć polski tytuł gry) wcielamy się w rolę młodych naukowców pracujących u boku Marii, pomagając jej w badaniach. Razem odkryjemy rad, przeprowadzimy eksperymenty, udoskonalimy swoje laboratorium, napiszemy rozprawę (pracę dyplomową) i zdobędziemy Nagrody Nobla!

Poznawanie kluczowych momentów w życiu badaczki

In the Footsteps of Marie Curie to gra rodzinna gra dla 2 do 4 graczy, w której młodzi naukowcy pomagają słynnej naukowczyni w jej różnych badaniach nad radem. Używając maszyny w jej laboratorium, reprezentowanej przez wieżę z sześcianów, możemy manipulować i przekształcać swoje zasoby, aby przeprowadzać różne eksperymenty na blendzie smolistej, uranie i radzie. Możemy również ulepszyć swój warsztat za pomocą kart, które oferują różne bonusy. Pisząc pracę naukową, możemy zbierać coraz ciekawsze bonusy.

Jak grać w grę planszową „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”?

W swojej turze będziesz wykonywać 4 kroki:

  • Użyj maszyny Warsztat: tutaj bierzesz kostki wskazane na kafelku Warsztatu z rezerwy i wrzucasz je do wieży z kostkami. Te, które spadną na dno wieży, są dostępne do twoich badań!
  • Badania: w tej fazie musisz wybrać między zbieraniem zasobów z dna wieży a pisaniem Tezy. Twoje zasoby są umieszczane w kolbie Erlenmeyera. Jeśli zdecydujesz się na pisanie Tezy, otrzymasz bonusy wskazane na kafelku Tezy.
Karty z gry planszowej „In the Footsteps of Marie Curie”
Karty z gry planszowej „In the Footsteps of Marie Curie”
  • Przeprowadź swoje eksperymenty: tutaj możesz podjąć szereg działań w wybranej przez siebie kolejności, takich jak zakup karty Aktywności, przekształcanie zasobów, potwierdzanie swojego Celu osobistego lub potwierdzanie kafelków Doświadczenia.
  • Odpoczynek: to koniec twojej tury! Sprawdź liczbę zasobów w kolbie Erlenmeyera i przesuń znacznik Warsztatu na następne pole.

W trakcie gry będziesz śledzić najważniejsze wydarzenia z życia Marii Skłodowskiej-Curie na osi czasu. Po dotarciu do końca osi czasu gracz z największą liczbą punktów wygrywa grę!

Pudełko gry „In the Footsteps of Marie Curie”
Pudełko gry „In the Footsteps of Marie Curie” (Sorry We Are French)

Prawdziwe tło historyczne gry

Podobnie jak w przypadku Śladami Darwina (tyt. oryg. In the Footsteps of Darwin), Śladami Marii Curie (tyt. oryg. In the Footsteps of Marie Curie) zawiera specjalną broszurę z informacjami na temat życia wybitnej naukowczyni i jej przedmiotu badań: radioaktywności.

Możesz w niej odkryć główne etapy jej odkryć radu, jej spotkania z ówczesnymi wybitnymi naukowcami, takimi jak Einstein, i historię stojącą za jej podwójną Nagrodą Nobla. A jeśli zastanawiasz się, jak oszacować wiek skamieniałości, znajdziesz odpowiedź w tej broszurze!

Zawartość gry

Zawartość gry „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” od Sorry We Are French
Zawartość gry „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” od Sorry We Are French
  • 1 wieża z kostkami
  • 1 plansza główna
  • 4 plansze osobiste
  • 47 kart aktywności
  • 24 kafelki eksperymentów
  • 16 kafelków tez
  • 5 kafelków celów
  • 3 kafelki warsztatu
  • 54 kostki zasobów
  • 29 żetonów punktów zwycięstwa
  • 1 kafel Marie Curie
  • 1 znacznik osi czasu
  • 1 znacznik warsztatu
  • 1 znacznik pierwszego gracza
  • 1 woreczek z materiału
  • 1 podręcznik zasad
  • 1 broszura z dodatkiem

Zobacz profil gry w serwisie Board Game Geek (BGG).

W oczekiwaniu na grę o Marii Skłodowskiej-Curie zagraj też w „Śladami Darwina”

Niestety, nie ma jeszcze możliwości zamówienia gry w przedsprzedaży, ale będzie można ją znaleźć w sklepie Gigamic podczas Spiel Essen na stoisku 6F300. Będzie można też spotkać się z twórcą gry Florianem Fayem i zdobyć autograf na grze! Szczegóły znajdziesz na kanałach wydawnictwa Sorry We Are French w social mediach.

Gra z tej samej serii – Śladami Darwina w polskiej wersji językowej została wydana przez Wydawnictwo Rebel i była nominowana do prestiżowej nagrody Spiel Des Jahres 2024.

Śladami Darwina – gra planszowa
Śladami Darwina – gra planszowa

Poniżej możesz sprawdzić, gdzie najtaniej kupić ten tytuł:

Jeśli kupisz grę korzystając z naszego linku, otrzymamy niewielką prowizję. Dziękujemy!

Dodatek „Śladami Darwina: Korespondencja” latem 2025 roku

Dodatek Śladami Darwina: Korespondencja (In the Footsteps of Darwin: Correspondence Expansion) do podstawowej gry Śladami Darwina ma ukazać się już latem 2025 roku.

Rozszerzenie „Śladami Darwina: Korespondencja” (In the Footsteps of Darwin: Correspondence Expansion)
Rozszerzenie „Śladami Darwina: Korespondencja” (In the Footsteps of Darwin: Correspondence Expansion)

A tak opisuje to rozszerzenie wydawca:

Anglia, jest rok 1856. Karol Darwin kończy pisanie „O powstawaniu gatunków”, podczas gdy Ty wracasz do domu. Twoja korespondencja w trakcie podróży się opłaciła, ponieważ jego książka wkrótce zostanie opublikowana…

W tym rozszerzeniu do Śladami Darwina korespondujesz ze znakomitym naukowcem, uzyskujesz wsparcie postaci historycznych i dokonujesz fascynujących nowych odkryć. Rozszerzenie Korespondencja (tyt. oryg. Correspondence) dodaje kilka nowych funkcji do gry podstawowej: nowe żetony publikacji, żetony klasyfikacji, żetony kopert i nowe postacie, takie jak Emma Darwin i królowa Wiktoria.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Planszowa Gra Roku 2024 już 28 września!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sorry We Are French