Zanurz się nostalgicznym archiwum kaset magnetofonowych

Niemiecki projektant graficzny i graffitista Oliver,, który tworzy od 1989 roku, jest wielkim fanem „piękna i (czasem) dziwaczności” typowego wzornictwa kaset audio.

Tapedeck – wizerunki kaset magnetofonowych

Jego ambitny projekt archiwalny – tapedeck, ma na celu udokumentowanie szerokiej gamy kaset wyprodukowanych w drugiej połowie XX wieku. Kaseta magnetofonowa, wynaleziona w 1963 roku, weszła na rynek z chłodnym przyjęciem, ponieważ konkurowała z technologiami szpulowymi i 8-ścieżkowymi. Przydatność do nagrywania muzyki wraz z jej przenośnością ostatecznie postawiły ją na szczycie konkurencji, a jakość dźwięku poprawiała się w latach 70. W następnej dekadzie kaseta stała się ulubionym nośnikiem wśród konsumentów, wyprzedzając winyl i dominowała aż do lat 90., kiedy to płyty CD zastąpiły tę technologię.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Odtwarzacz kasetowy „It’s Real” to także głośnik Bluetooth

Taśmy audio, poza ich zastosowaniem do muzyki i występów, były narzędziami, za pomocą których każdy mógł dokonać podstawowych nagrań przy użyciu domowego sprzętu stereo. Medium to katalizowało zmiany społeczne dzięki swoim niewielkim rozmiarom, trwałości i możliwości kopiowania.

Na przykład taśmy undergroundowego punka i rocka przekazywały aspekty kultury zachodniej młodym pokoleniom za Żelazną Kurtyną, polityczną i fizyczną granicą, która dzieliła Europę Wschodnią i Zachodnią w latach 1945–1991.

Tapedeck – wizerunki kaset magnetofonowych

Świętując dziedzictwo kulturowe i estetykę technologii, którą nadal podziwiają entuzjaści dźwięku, tapedeck przybiera formę przeszukiwalnej wizualnej bazy danych zawierającej prawie tysiąc przykładów. Nazwa pochodzi od decka lub maszyny, na której odtwarzano taśmy. Można wyszukiwać konkretne egzemplarze według czasu odtwarzania, koloru, materiału i marki, kolekcja podkreśla charakterystyczny wygląd podwójnych rolek i rozpoznawalne kształty — mikrokosmos projektowania graficznego od lat 70. do 80. XX wieku.

Odkryj setki innych na stronie internetowej tapedeck, gdzie możesz również znaleźć informacje o przesyłaniu zdjęć taśm, które nie znajdują się jeszcze w archiwum.

Tapedeck – wizerunki kaset magnetofonowych

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Colossal