OPPO: Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?

Badanie „Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?” zostało przeprowadzone w czerwcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OPPO na grupie ponad 1000 osób.

Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?
Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?

W dobie szybkiego rozwoju technologii, sztuczna inteligencja (AI) dla wielu wciąż pozostaje zagadką. Mimo to na rynku można zaobserwować, iż coraz więcej Polaków dostrzega, że AI może znacząco ułatwić im życie. Gdy użytkownicy poznają jej możliwości i praktyczne zastosowanie, niepewność zamienia się w ciekawość, a chęć korzystania rośnie na tyle, że są skłonni za nią zapłacić. Możliwości AI w smartfonach ciągle się rozwijają, a użytkownicy nie traktują ich już tylko jako narzędzi komunikacji, ale też jako osobiste centra rozrywki. Tak wykazały wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie OPPO przez ARC Rynek i Opinia, w którym sprawdzono, czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach.

Wracamy do korzeni – najpierw komunikacja, potem rozrywka

Smartfon wraca do swoich korzeni jako narzędzie komunikacji międzyludzkiej, pokazując, że w erze zaawansowanej technologii prostota wciąż ma ogromną wartość. 94 proc. ankietowanych Polaków wskazało, że wykorzystuje go właśnie do komunikowania się z innymi.

Mimo dostępności aplikacji do rozmów wideo i czatów, proste wiadomości tekstowe pozostają najpopularniejsze – 85 proc. badanych przyznało, że wysyła SMS-y, a 64 proc. kontaktuje się za pomocą komunikatorów. Popularne jest także korzystanie ze smartfona w celu sprawdzenia maila (75 proc.) oraz przeglądania mediów społecznościowych (72 proc.).

Na przestrzeni lat smartfony stały się też osobistymi centrami rozrywki – w takim celu korzysta z nich aż 88 proc. przebadanych Polaków. Dzięki tym urządzeniom mają oni natychmiastowy dostęp do wiadomości ze świata oraz prognozy pogody, co wskazało 75 proc. badanych. Niemal 2/3 ogląda filmiki zamieszczone na platformach społecznościowych, a także czyta artykuły. Natomiast 44 proc. ankietowanych traktuje smartfon jako sprzęt do grania, który mogą zabrać ze sobą w każde miejsce. Niewiele mniej, bo 41 proc., ogląda na tych urządzeniach seriale i filmy.

Wybrane statystyki mobilne (PL, 2024)
Wybrane statystyki mobilne (PL, 2024)

Dla ponad czterech na pięciu użytkowników ważnym aspektem są zdjęcia (82 proc.). Warto jednak zauważyć, że 1/4 z nich nie korzysta z aparatu fotograficznego, co może dziwić, zważając na to, że smartfony to urządzenia, z którymi na co dzień niemal się nie rozstajemy. Regularnie zdjęcia robi zaś 78 proc. badanych, korzystając z zaawansowanych funkcji fotograficznych, które umożliwiają uwiecznianie ważnych chwil z rodziną i przyjaciółmi w najwyższej jakości. Zrobione zdjęcia edytuje i retuszuje 31 proc. ankietowanych. Najczęściej te modyfikacje dotyczą korekcji światła, redukcji czerwonych oczu, usuwania niepotrzebnych obiektów, a także tworzenia kolaży. Natomiast 41 proc. respondentów publikuje te zdjęcia w mediach społecznościowych.

Chcemy korzystać z funkcji AI, ale dopiero, kiedy zobaczymy ich możliwości w praktyce 

Blisko połowa badanych korzysta z narzędzi AI (48 proc.). Ponad połowa z nich (27 proc.) przyznała, że nie zdawała sobie sprawy, że to sztuczna inteligencja, mimo iż aż 83 proc. badanych wykorzystuje do tego celu smartfon, który we współczesnym świecie możemy traktować jako podręcznego asystenta w kieszeni. Na drugim miejscu znalazł się komputer – 50 proc. przebadanych właśnie za jego pomocą korzysta z narzędzi AI.

Korzystanie z narzędzi AI w Polsce (2024)
Korzystanie z narzędzi AI w Polsce (2024)

Osoby niekorzystające z narzędzi AI podchodzą z pewną rezerwą do tej technologii. Jedynie 15 proc. z nich przyznaje, że dodanie do ich smartfonów funkcji opartych na AI sprawiłoby, że korzystanie z tych urządzeń byłoby bardziej satysfakcjonujące. Twierdzą, że są przyzwyczajone do wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej (36 proc.), nie ufają sztucznej inteligencji (24 proc.), a także uważają, że AI zaburza rzeczywistość (24 proc.). Jednak przebadani Polacy, którzy dali szansę AI – poznali narzędzia i wykorzystują je na co dzień, uważają, że ta technologia to oszczędność czasu (56 proc.) oraz wygoda (43 proc.). Ważne jest dla nich także to, że mogą „dopytać” o pewne rzeczy (41 proc.) oraz że nie muszą szukać samodzielnie odpowiedzi na nurtujące ich kwestie (39 proc.).

Najchętniej korzystamy z AI prywatnie

Aż 92 proc. respondentów korzysta z narzędzi AI w celach prywatnych – głównie dla rozrywki. Ponad połowa badanych (54 proc.) zadaje chatowi AI pytania na wszelkie tematy, które ich nurtują. Sztuczna inteligencja służy im także do przerabiania zdjęć (50 proc.) – narzędzia AI do edycji i retuszu zdjęć dostępne w smartfonach są jednymi z trzech najchętniej wykorzystywanych narzędzi. Uwzględnili oni także narzędzia do tłumaczenia tekstów i tłumaczenia głosowego. Warto zaznaczyć, że ankietowani częściej te funkcje chcieliby wykorzystywać w domu niż w biurze.

Wśród ankietowanych popularne są także takie prywatne aktywności jak: uczenie się języków obcych (36 proc.), granie w gry (35 proc.) oraz nagrywanie filmików (27 proc.). Ci, którzy wykorzystują narzędzia AI w celach zawodowych, czyli 27 proc. badanych, najczęściej tworzą teksty (61 proc), tłumaczą teksty (60 proc.) lub robią research (57 proc.). 

Jesteśmy gotowi zapłacić za narzędzia AI

Wyniki badania pt. „Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?” pokazują, że ponad połowa przebadanych Polaków (59 proc.) byłaby skłonna płacić za dostęp do narzędzi opartych na AI. Z tej grupy, niemal jedna trzecia (32 proc.) przeznaczyłaby na ten cel nie więcej niż 10 zł miesięcznie. Podobny odsetek osób (29 proc.) – między 11 a 20 zł. Według ankietowanych najlepszym rozwiązaniem byłby miesięczny abonament, tę opcję wskazało 37 proc. lub jednorazowa opłata za dostęp do funkcji AI (30 proc.).

Skłonność do płacenia za dostęp do narzędzi AI w Polsce (2024)
Skłonność do płacenia za dostęp do narzędzi AI w Polsce (2024)

OPPO interesuje się polskim rynkiem

OPPO kolejny rok z rzędu zleciło ARC Rynek i Opinia przeprowadzenie badania, w którym zbadało preferencje Polaków. W poprzednich latach przyjrzało się temu, jakie czynniki mają wpływ na ich decyzje zakupowe odnośnie do telefonów i jak według nich powinien wyglądać idealny smartfon, a także jakie mają preferencje dotyczące fotografii mobilnej oraz co wiedzą na jej temat.

Tym razem OPPO zależało na określeniu preferencji Polaków względem narzędzi AI w smartfonach. Koreluje to ze strategią marki, która zakłada demokratyzację AI – smartfony OPPO z funkcjami AI mają być dostępne dla wszystkich i przy tym mają być przystępne cenowo. OPPO na polskim rynku realizuje ją w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „UżywAI – to proste!”, która promuje smartfony z rodziny OPPO Reno12 5G. W modelach z tej serii znajdziemy funkcje AI, które m.in. mają poprawiać komunikację – jak AI LinkBoost, dająca możliwość elastycznego przełączania sieci w oparciu o środowisko sieciowe użytkownika, czy sprawiać, że utrwalone na zdjęciu wspomnienia będą wolne od niechcianych obiektów, dzięki Gumce AI. OPPO nie pobiera opłat od użytkowników za korzystanie z funkcji AI – w serii OPPO Reno12 5G oferuje je za darmo.

5 kluczowych wniosków z badania Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?
5 kluczowych wniosków z badania Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?

Metodologia 

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO w czerwcu 2024 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-65 lat, podsiadające smartfon na własny użytek. Liczebność próby wynosiła 1023 osoby.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: OPPO Polska