Zespół z Centrum Badawczego Glenna NASA w Cleveland przesyłał strumieniowo materiał wideo 4K z samolotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem po raz pierwszy, korzystając z komunikacji optycznej (laserowej).
Wyczyn ten był częścią serii testów nowej technologii, która mogłaby zapewnić transmisję wideo na żywo z astronautów na Księżycu podczas misji Artemis. NASA polegała do tej pory na falach radiowych, aby przesyłać informacje do i z kosmosu. Komunikacja laserowa wykorzystuje światło podczerwone do przesyłania danych od 10 do 100 niż systemy radiowe.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie, NASA jeszcze nie znalazła życia na Marsie!
Współpracując z Air Force Research Laboratory i programem NASA Small Business Innovation Research, inżynierowie Glenna tymczasowo zainstalowali przenośny terminal laserowy na spodzie samolotu Pilatus PC-12. Następnie przelecieli nad jeziorem Erie, wysyłając dane z samolotu do naziemnej stacji optycznej w Cleveland. Stamtąd zostały one przesłane przez sieć naziemną do ośrodka testowego White Sands należącego do NASA w Las Cruces w Nowym Meksyku, gdzie naukowcy wykorzystali sygnały światła podczerwonego do wysłania danych.
Sygnały pokonały odległość 22.000 mil (~35,4 km) od Ziemi do Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) NASA, orbitującej platformy eksperymentalnej. LCRD przekazał następnie sygnały do ładunku ILLUMA-T (Integrated LCRD LEO User Modem and Amplifier Terminal) zamontowanego na orbitującym laboratorium, które następnie przesłało dane z powrotem na Ziemię. Podczas eksperymentów, High-Rate Delay Tolerant Networking (HDTN), nowy system opracowany w Glenn, pomógł sygnałowi skuteczniej przenikać przez chmury.
„Te eksperymenty to ogromne osiągnięcie” — powiedział dr Daniel Raible, główny badacz projektu HDTN w Glenn. „Możemy teraz wykorzystać sukces przesyłania strumieniowego filmów 4K HD do i ze stacji kosmicznej, aby zapewnić naszym astronautom Artemis w przyszłości nowe możliwości, takie jak wideokonferencje HD, co będzie ważne dla zdrowia załogi i koordynacji działań”.
Po każdym teście lotniczym zespół nieustannie ulepszał funkcjonalność swojej technologii. Testy lotnicze technologii kosmicznej często wykrywają problemy skuteczniej niż testy naziemne, pozostając jednocześnie bardziej opłacalne niż testy kosmiczne. Udowodnienie sukcesu w symulowanym środowisku kosmicznym jest kluczem do przeniesienia nowej technologii z laboratorium do fazy produkcyjnej.
Materiał wideo 4K został przesłany z samolotu PC-12 do naziemnej stacji optycznej w Cleveland.
(źródło wideo: NASA/Morgan Johnson)
Materiał wideo 4K został przesłany z samolotu PC-12 do naziemnej stacji optycznej w Cleveland. Stamtąd został przesłany przez sieć naziemną do ośrodka testowego White Sands firmy NASA w Las Cruces w Nowym Meksyku. Następnie sygnały zostały wysłane do statku kosmicznego NASA Laser Communications Relay Demonstration i przekazane do ładunku ILLUMA-T na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
„Zespoły w Glenn zapewniają, że nowe pomysły nie są tylko testami laboratoryjnymi, ale faktycznie działają w odpowiednim środowisku, zapewniając, że ta technologia może dojrzeć, aby poprawić życie nas wszystkich” — powiedział James Demers, szef operacji lotniczych w Glenn.
Loty były częścią inicjatywy agencji mającej na celu strumieniowe przesyłanie wideo o dużej przepustowości i innych danych z głębokiej przestrzeni, co umożliwi przyszłe misje załogowe poza niską orbitę okołoziemską. Podczas gdy NASA nadal rozwija zaawansowane instrumenty naukowe do przechwytywania danych o wysokiej rozdzielczości na Księżycu i poza nim, program Space Communications and Navigation, czyli SCaN, agencji obejmuje komunikację laserową w celu przesyłania dużych ilości informacji z powrotem na Ziemię.
Chociaż ładunek ILLUMA-T nie jest już zainstalowany na stacji kosmicznej, naukowcy będą kontynuować testowanie możliwości przesyłania strumieniowego wideo 4K z samolotu PC-12 do końca lipca, mając na celu opracowanie technologii potrzebnych do przesyłania strumieniowego powrotu ludzkości na powierzchnię Księżyca za pośrednictwem Artemis.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: NASA