Złoty wiek seriali telewizyjnych już się skończył?

Seriale telewizyjne wciąż cieszą się dużą popularnością i pomimo niewielkich perturbacji ich liczba rośnie, a pomysły z pewnością szybko się nie skończą!

Szacunkowa roczna liczba nowych seriali w USA (2010-2023)
Szacunkowa roczna liczba nowych seriali w USA (2010-2023)

Pomimo faktu, że „tradycyjny” model telewizji (tj. telewizja na żywo, transmisja i telewizja kablowa) znalazł się w ostatnich latach pod silną presją ze strony usług przesyłania strumieniowego i zmieniających się nawyków dotyczących konsumpcji mediów, wiele osób twierdzi, że ostatnia dekada była w rzeczywistości złotym okresem era telewizji, czyli złotym wiekiem seriali telewizyjnych, które cieszyły się zainteresowaniem, uznaniem krytyków i uznaniem jak nigdy dotąd.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Nominacje do nagród Emmy 2024: „Shōgun” i „The Bear” na szczycie

Nie dalej niż dziesięć lat temu trudno byłoby znaleźć w Hollywood uznanego, odnoszącego sukcesy aktora, który chciałby zagrać główną rolę w serialu telewizyjnym. Aktor telewizyjny był używany jako obraźliwe określenie tych, którym nie udało się zrobić kariery na dużym ekranie.

W dzisiejszych czasach wyszukane produkcje, takie jak przebojowy hit HBO Gra o tron czy Stranger Things Netflixa przyciągają prawdopodobnie więcej uwagi niż większość hollywoodzkich hitów, a aktorstwo telewizyjne nie tylko straciło swoje dotychczasowe piętno, ale jest teraz prestiżowym występem, do którego wiele hollywoodzkich gwiazd dąży.

Wzrost uznania dla seriali telewizyjnych, pozornie nienasycony apetyt konsumentów na nowe treści, które można pochłonąć, i oczywiście wejście na rynek bogatych graczy oferujących wyłącznie transmisję strumieniową, takich jak Netflix, Amazon i Apple, doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu produkcji oryginalnych – seriali telewizyjnych w ciągu ostatniej dekady.

Według szacunków FX Networks Research liczba oryginalnych seriali telewizyjnych (z wyłączeniem powtórek) wyemitowanych w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 216 w 2010 roku do 600 w 2022 roku – moment ten jest obecnie powszechnie uważany za „szczytowy poziom telewizji”. W ubiegłym roku, częściowo ze względu na strajk scenarzystów z Hollywood, a częściowo z powodu przeniesienia nacisku ze wzrostu za wszelką cenę na rentowność, liczba seriali telewizyjnych spadła o 14 procent, do 516.

Prezes FX John Landgraf – ważna postać w branży telewizyjnej – przewidział tę tendencję na 2022 rok, mówiąc, że rok ten będzie „szczytowy w erze telewizji”, jeszcze zanim strajk scenarzystów zakłócił produkcję przez większą część 2023 roku.

„Nie widzimy wchodzenia na rynek nowych głównych dostawców programów telewizyjnych, tak jak miało to miejsce nieprzerwanie przez ostatnią dekadę lub dłużej” – wyjaśnił Landgraf w sierpniu 2022 roku. „I tak naprawdę jest kilku wcześniejszych dostawców programów telewizyjnych, którzy w pewnym sensie wychodzą z rynku. Innymi słowy, jesteśmy teraz w punkcie, w którym tak naprawdę nie widzimy pojawiania się nowych dostawców, ale w pewnym stopniu ich zmniejszenie”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: FX Networks Research | Statista