Pierwszy konkurs „Miss AI” wywołał oburzenie za promowanie nierealistycznych standardów piękna

W kontrowersyjnym konkursie influencerskim „Miss AI 2024” nagrodzono trzy nieistniejące osoby, które zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję: Wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz zdobywczyni nagrody „Miss AI” „Kenzy Layli” (po lewej) i niezidentyfikowanej kobiety wygenerowanej przez sztuczną inteligencję obok niej
Wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz zdobywczyni nagrody „Miss AI” „Kenzy Layli” (po lewej) i niezidentyfikowanej kobiety wygenerowanej przez sztuczną inteligencję obok niej | fot. Kenza.Layli ( Instagram)

Platforma influencerów o nazwie Fanvue ogłosiła niedawno wyniki swojego pierwszego konkursu Miss AI, którego celem było ocenienie w mediach społecznościowych wygenerowanych przez sztuczną inteligencję influencerek, a także było to wygodnym chwytem reklamowym. „Zwyciężczynią” jest fikcyjna influencerka z Maroka na Instagramie – Kenza Layli, która ma ponad 200.000 obserwujących, ale konkurs już spotkał się z krytyką ze strony kobiet zajmujących się sztuczną inteligencją.

➔ Może Cię zainteresować TAKŻE: Badaczka sprawdza związki żonatych mężczyzn z dziewczynami AI

To kolejny krok na drodze do uprzedmiotowienia kobiet za pomocą sztucznej inteligencji. Jako kobieta pracująca w tej dziedzinie nie jestem zaskoczona, lecz rozczarowana.

– powiedziała serwisowi Ars Technica, badaczka sztucznej inteligencji Hugging Face, dr Sasha Luccioni

Według doniesień liczba influencerek na Instagramie generowanych przez sztuczną inteligencję rośnie, ponieważ ogólnodostępne narzędzia do syntezy obrazów, takie jak Stable Diffusion, ułatwiły generowanie nieograniczonej liczby prowokacyjnych zdjęć kobiet na żądanie. Techniki takie jak Dreambooth umożliwiają dostrojenie modelu sztucznej inteligencji do konkretnego tematu (w tym modelu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję) w celu umieszczenia go w różnych kontekstach i sytuacjach.

Trzy finalistki nagrody „Miss AI” – wszystkie wygenerowane przez sztuczną inteligencję – zdjęcie ze strony internetowej konkursu
Trzy finalistki nagrody „Miss AI” – wszystkie wygenerowane przez sztuczną inteligencję – zdjęcie ze strony internetowej konkursu | fot. Fanvue

Ta technologia generowania rzeczywistych osób budzi krytykę od czasu jej pojawienia się w 2022 roku, nic więc dziwnego, że krytycy uważają, że konkurs „Miss AI” stanowi niefortunny precedens i uprzedmiotawia kobiety. „W dziedzinie, w której występuje tak rażący brak różnorodności płci, nie jest zaskoczeniem, że zaczęto wykorzystuje się sztuczną inteligencję do generowania obrazów tego, jak wyglądają idealne kobiety” – stwierdziła Luccioni.

Jednak konkurs będący częścią tak zwanych „World AI Creator Awards” (WAICAS) wydaje się zaprojektowany w taki sposób, że nawet negatywne relacje służą jako reklama dla firmy, która zarabia na jakiejkolwiek uwadze w Internecie, niezależnie od tego, czy jest to sztuczna inteligencja, czy nie. W pewnym sensie ważniejsze jest to, że ​​podróbki generowane przez sztuczną inteligencję przeniknęły kulturę na tyle, że media takie jak CNN teraz pozornie odnoszą się do generowanych przez sztuczną inteligencję obrazów fałszywych ludzi, jakby byli ludźmi.

Profile z Instagrama 3 finalistek Miss AI 2024

W artykule CNN zatytułowanym „Pierwsza Miss AI została koronowana – i jest marokańską influencerką wpływającą na styl życia” (oryg. The first Miss AI has been crowned — and she’s a Moroccan lifestyle influencer) – pisze dziennikarka modowa Jacqui Palumbo: „Poznajcie Kenzę Layli, marokańską influencerkę mająca wpływ na styl życia, która chce wnieść do sztucznej inteligencji różnorodność i inkluzywność świata twórców, mająca prawie 200.000 obserwujących na Instagramie i kolejnych 45.000 na TikToku, Layli jest w całości stworzona przez sztuczną inteligencję, począwszy od jej zdjęć po podpisy i przemówienie pełne popularnych i chwytliwych haseł”.

Oczywiście nie da się spotkać Layli na żywo– ona nie jest prawdziwa!

Layli to dzieło Myriam Bessa, założycielki agencji Phoenix AI, która podobno otrzyma za swoje dzieło nagrodę w wysokości 5000 dolarów. CNN następnie cytuje przemówienie wideo Layli dotyczące akceptacji – wygląda jak wideo przedstawiające prawdziwą osobę, której twarz została zastąpiona przez sztuczną inteligencją:

„W miarę dalszych postępów będę angażować się w promowanie różnorodności i inkluzywności w tej dziedzinie, dbając o to, aby każdy miał miejsce przy stole postępu technologicznego.” Przemówienie to nie ma większego znaczenia, ponieważ rzekomo zostało wypowiedziane przez oprogramowanie lub napisane przez ludzkiego twórcę.

Dwie Vicemiss AI

W konkursie „Miss AI” przyznano nagrody także za drugie i trzecie miejsce:

  • Lalina, stworzona we Francji
  • Olicia C, stworzona w Portugalii.

Ich kanały na Instagramie zawierają także zdjęcia wirtualnych kobiet w bikini, zarówno w egzotycznych, jak i artystycznych sceneriach. Panel czterech sędziów, z których dwie jurorki wyglądają na stworzone przez sztuczną inteligencję, wyłonił zwyciężczynie Miss AI 2024.

Jurorki i jurorzy konkursu „Miss AI 2024”
Jurorki i jurorzy konkursu „Miss AI 2024” | fot. Fanvue

Mylące jest to, że regulamin konkursu łączy fikcyjne postacie z ich twórcami, stwierdzając, że uczestnicy byli oceniani na podstawie trzech kryteriów:

  • piękna (które obejmuje standardy konkursów piękności, takie jak „opanowanie” oraz odpowiedzi na pytania typu „Gdybyś mogła mieć jedno marzenie, aby uczynić świat lepszym miejscem, co by to było?”),
  • technologii (punkty za umiejętność wdrażania modelu AI i renderowania szczegółów wizualnych),
  • siłę społeczną (oparta na obserwatorach w mediach społecznościowych i zaangażowaniu fanów).

Badaczka etyki sztucznej inteligencji dr Margaret Mitchell (również w Hugging Face), na pytanie o jej przemyślenia na temat konkursu, odpowiedziała lawiną pytań. „Miało to wzmocnić pozycję twórców AI? Ale zwycięzca został wygenerowany przez sztuczną inteligencję? Czy są to twórcy, czy ludzie wygenerowani przez sztuczną inteligencję? A może po prostu „Kenza” została wygenerowana przez sztuczną inteligencję i ona wygrała, ale inni nie? Co tu się wyprawia?”

Kiedy zwrócono jej uwagę na wspomniany artykuł CNN, Mitchell odpowiedział: „OK, rozumiem. Konkurs jest przeznaczony dla kobiet wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, ale witryna WAICAS sprawia wrażenie, jakby wzmacniała pozycję twórców, a nie to, co faktycznie robi, czyli urzeczywistnianie nierealistycznego piękna standardy.”

Według Mitchell trend dotyczący osób wpływających na sztuczną inteligencję wydaje się przyspieszać problemy, które już istnieją w przypadku osób wpływających na ludzi: mogą swobodnie wybierać i manipulować obrazami, aby przedstawić nierealistyczny obraz rzeczywistości, który zdaniem niektórych badaczy może mieć negatywny wpływ na dziewczęta i kobiety oglądające je w internecie.

„Przeraża mnie myśl, jakie szkody wyrządzi to wizerunkowi dziewcząt” – powiedziała Mitchell. „Barbie stworzyła wystarczająco dużo problemów, a one nawet nie mają wyglądać jak prawdziwa osoba. Kiedy nagradzane są nierealistyczne standardy kobiecości, dziewczyny, które stają się kobietami, patrzą na siebie w lustrze i dostrzegają wszystkie cechy, do których nie pasują.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Fanvue | Ars Technica (Benj Edwards)