Nothing zrobiło coś niesamowitego przy okazji wydania CMF Phone 1

Nothing otworzyło swoją platformę CMF dla zewnętrznych projektantów, potencjalnie wywołując twórczą rewolucję – bo przecież CMF Phone 1 jest modułowy z możliwością dodawania nieograniczonych akcesoriów.

CMF Phone 1 - STL specyfikacja

Jedną z najbardziej fascynujących cech CMF Phone 1 jest jego modułowość. Tylny panel można łatwo zdjąć i wymienić, a jest nawet miejsce na montaż akcesoriów. Ale teraz Nothing otwiera nowe możliwości w świecie smartfonów, otwierając platformę CMF zewnętrznym projektantom i udostępniając im pliki STL, ale nie do edycji – społeczność potrzebuje odpowiedniego pliku CAD.

We wpisie menadżera społeczności Nothing na oficjalnym forum CMF udostępniono społeczności oficjalne specyfikacje fizyczne tylnej obudowy nowego smartfona. Pomysł polega na wykorzystaniu możliwości dostosowywania telefonu CMF Phone 1 i umożliwieniu każdemu posiadania danych potrzebnych do stworzenia własnego, nieoficjalnego panelu tylnego. A na początek Nothing udostępniło nawet oficjalny plik STL, który według firmy jest gotowy do druku.

Chociaż zrobiono więcej niż jakikolwiek inny producent smartfonów, to tak naprawdę to nie wystarczy, aby rozpocząć kreatywną rewolucję. Problemem jest plik STL, który w zasadzie jest zbiorem punktów kartezjańskich 3D, które definiują wiązkę trójkątów tworzących obiekt 3D. Pobierając model 3D z Printables.com lub Thingiverse.com, pobierasz plik STL. Problem w tym, że plikami STL nie można manipulować, więc model wydany przez Nothing nie pomoże nikomu w stworzeniu zmodyfikowanego panelu tylnego. Do tego potrzebny będzie plik STEP lub IGES, który jest zasadniczo plikiem 3D SVG i stanowi standard branżowy dla CAD.

Ten problem zauważył serwis Android Police oraz użytkownicy w odpowiedziach na oryginalny wpis – już pojawiają się prośby o pliki STEP, a menedżer społeczności Nothing powiedział, że pracuje nad uzyskaniem tych plików. Nie powstrzymuje to jednak ludzi od publikowania plików Blendera i udostępniania ich społeczności. Członek forum 3DPrintedCat udostępnił już sześć projektów i zaprosił innych do komentowania pracy. Inni użytkownicy udostępniają swoje także wydruki w formie wydruków FDM.

Specyfikacja techniczna CMF Phone 1
Specyfikacja techniczna CMF Phone 1

Istnieje już kwitnąca społeczność twórców tworzących obudowy do telefonów za pomocą drukarek 3D, ale oficjalne wsparcie ze strony producenta OEM to zupełnie inny poziom. Jeśli nie ma nic poważnego we wspieraniu tego rodzaju zaangażowania społeczności, podejrzewam, że wkrótce zobaczymy odpowiedni plik CAD.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Nothing Community | ANdroid POlice