Firefox 128 obsługuje teraz klucze dostępu na Androidzie 14

Firefox w wersji 128 na Androida 14 obsługuje teraz klucze dostępu (passkeys) do zewnętrznych menedżerów haseł, podobnie jak przeglądarka Chrome.

Mój Firefox - przeglądarka

Urządzenia z Androidem 13 i starszym nadal obsługują menedżera haseł Google’a tylko dla kluczy wygenerowanych w przeglądarce Firefox. Nowa wersja przeglądarki Firefox 128 usprawnia także zarządzanie hasłami i naprawia błędy związane z uprawnieniami, respektując preferencje użytkownika.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Przyszłość bez haseł – Google wprowadza passkeys

Nawet jeśli korzystasz z menedżera haseł, kontrolowanie wszystkich danych logowania wymaga trochę zarządzania. Niezależnie od tego, czy logujesz się do witryny internetowej za pomocą urządzenia mobilnego, czy komputera stacjonarnego, synchronizacja danych uwierzytelniających wymaga czasu i wysiłku. Przeglądarki przeszły długą drogę, jeśli chodzi o ułatwienie tego procesu, a Mozilla ulepsza przeglądarkę Firefox, aby pójść o krok dalej.

Najnowszy dziennik zmian Mozilli potwierdza, że ​​Firefox obsługuje teraz funkcję Androida 14 zaprojektowaną w celu konsolidacji kluczy dostępu (passkeys) i narzędzi logowania innych firm.

Począwszy od wersji 128 przeglądarki Firefox, gdy utworzysz klucz do konta w obsługiwanych witrynach, Firefox może przekazać te dane uwierzytelniające do menedżera haseł — nawet jeśli korzystasz z menedżera haseł innej firmy, pod warunkiem, że aplikacja obsługuje również uaktualnione dane uwierzytelniające Menedżera pod systemem Android 14.

Pod systemem Android 13 (i starszych) hasła utworzone w przeglądarce Firefox nadal mogą być obsługiwane wyłącznie przez menedżera haseł Google’a. Jednak w przypadku użytkowników systemu Android 14 systemowy menedżer poświadczeń może teraz przekazywać klucze do obsługiwanych aplikacji do zarządzania hasłami innych firm, takich jak 1Password.

Następnie, gdy nadejdzie czas zalogowania się do tej aplikacji lub witryny, pojawi się menedżer haseł w celu uwierzytelnienia, a po wykonaniu tej czynności do zalogowania zostanie użyty Twój klucz — hasło nie będzie potrzebne.

Co jeszcze nowego w Firefoksie 128?

Obsługa klucza dostępu pod systemem Android 14 to nie jedyna nowość w tej aktualizacji. Ogólnie zarządzanie hasłami zostało usprawnione, ponieważ pole „potwierdź hasło” będzie teraz automatycznie zgodne z wartością wpisaną w polu początkowego hasła w witrynach, które wymagają dwukrotnego wprowadzenia nowego hasła.

➔ ZOBACZ TEŻ: Passkeys w Proton Pass na wszystkich urządzeniach!

Istnieje również poprawka dotycząca pozwolenia „Przybliżona lokalizacja”, zapewniająca prawidłowe działanie. A dla tych, którzy wolą tryb portretowy podczas słuchania dźwięku, Firefox nie będzie już automatycznie przełączał się w tryb poziomy po wejściu na pełny ekran. Wreszcie Firefox szanuje preferencje użytkownika podczas udostępniania linków z innych aplikacji, nie zmuszając już stron do ponownego otwarcia w oryginalnej aplikacji, jeśli wybrana jest opcja „Pytaj przed otwarciem”.

Na urządzeniach firmy Apple sekcja Ostatnio zapisane na stronie głównej to teraz Zakładki. Pokazuje 8 ostatnio zapisanych zakładek i nie wyświetla już elementów listy czytelni. Firefox obsługuje teraz wiele jednoczesnych okien przeglądarki pod systemem iPadOS.

Mozilla nie jest jedyną, która wprowadza zmiany mające na celu uproszczenie procesu logowania w swojej przeglądarce — Google dodał niedawno tę samą funkcję kluczy dostępu do przeglądarki Chrome.

Pod koniec 2023 roku poczyniono wysiłki w kierunku udoskonalenia funkcji autouzupełniania w przeglądarce. Kiedy pierwotnie zauważono go za flagą, pokazywała opcję, która umożliwiała użytkownikom automatyczne wypełnianie pól wejściowych hasłami przechowywanymi w systemie Android (a nie tylko Menedżerem haseł Google i Chrome). Ponieważ coraz więcej osób przechodzi na klucze dostępu, funkcje automatycznego uzupełniania haseł mogą wydawać się kwestią dyskusyjną. Niemniej może usunąć frustrację związaną z logowaniem się do witryny, z której rzadko korzystasz.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mozilla | Android Police