Aktualizacja RCS standaryzuje odpowiedzi na wiadomości, edycję, reakcje i więcej dla Androida i iPhone’a

Niwa aktualizacja RCS standaryzuje odpowiedzi na wiadomości, edycję, reakcje i więcej dla urządzeniach z systemami Android i na iPhone’a.

GSMA logo i dymek ze skrótem RCS

Stowarzyszenie GSMA Association (GSMA™) jest odpowiedzialne za utrzymanie usług Rich Communication Services (RCS), a najnowsza aktualizacja standardu dodaje „Rozszerzone przesyłanie wiadomości”, które powinno poprawić interoperacyjność wiadomości pomiędzy urządzeniami z Androidem i iPhone’em (iOS). Universal Profile 2.7 został ukończony w czerwcu (i opublikowany w lipcu tego roku) z „obsługą bardziej wciągających komunikatorów”. Zawiera on między innymi:

  • włączanie odpowiedzi i reakcji (w tym reakcji niestandardowych) na wysłane i odebrane wiadomości,
  • nadawca może edytować, odwołać i usunąć wiadomość, którą wysłał.

Obecnie zarówno aplikacja Wiadomości na iOS-a, jak i Wiadomości Google na Androida konwertują reakcje (tapbacki na iPhonie) w rozmowach SMS, dzięki czemu pojawia się rzeczywisty emoji. Włączenie tej możliwości do standardu powinno oznaczać, że aplikacje klienckie nie będą musiały skutecznie tłumaczyć każdej reakcji emoji.

W specyfikacji Reakcje odnoszą się do emoji lub emotikonów. Z wiadomością może być powiązanych wiele wiadomości „od tego samego nadawcy”, ale można je usunąć po fakcie.

Dostępna jest także obsługa reakcji niestandardowych, którymi może być „istniejący lub wygenerowany obraz”. Może to być naklejka aktywna, Genmoji lub Photomoji.

  • Wiadomość o reakcji niestandardowej to wiadomość dotycząca przesyłania pliku z rozszerzonymi nagłówkami

Tymczasem system iOS 18 nie obsługuje obecnie odpowiedzi wbudowanych ani wątkowych od użytkowników Androida, które zawierają informację, do jakiej wiadomości odniósł się nadawca. Ta aktualizacja RCS dodaje te informacje:

RCS Standard Update (czerwiec 2024) – odpowiedzi
RCS Standard Update (czerwiec 2024) – odpowiedzi

Oprócz usuwania wiadomości możliwość edytowania treści wysłanych z powodu literówek jest prosta.

RCS Standard Update (czerwiec 2024) – edycja wiadomości
RCS Standard Update (czerwiec 2024) – edycja wiadomości

Możliwość odwołania lub cofania wiadomości jest opisana w następujący sposób:

  • Klient RCS zapewnia możliwość odwołania wiadomości RCS wkrótce po wysłaniu tej wiadomości.

W ramach tej aktualizacji standardów firma RCS „rozszerzy raportowanie spamu na komunikację między osobami”.

  • Wiadomość raportująca o spamie umożliwia klientowi zgłoszenie użytkownika RCS jako spamera lub osoby identyfikującej zaangażowanej w oszustwo, wysyłanie nieodpowiednich treści lub inne niewłaściwe zachowanie.
  • Wiadomości raportujące spam są przesyłane w wiadomości systemowej raportującej spam (SIP MESSAGE) do serwera aplikacji. Są one kierowane do parametru konfiguracyjnego IMSPAM-REPORTING-URI i powinny być wysyłane tylko przez klientów RCS. Serwer aplikacji usługodawcy będzie przetwarzał wiadomości zgłaszające spam i podejmował jednostronne działania blokujące.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: GSMA Operator Platform Group: Rich Communication Service (RCS) – June 2024 Publications | 9TO5Google