Google pracuje nad systemem Microfuchsia

Aktualizacje na stronie Google’a ujawniają, że system operacyjny Fuchsia wkrótce będzie dostępny na urządzeniach z Androidem.

FuchsiaOS by Google (ikona, logo)

W 2016 roku usłyszeliśmy, że Google pracuje nad systemem operacyjnym o nazwie Fuchsia, ale na komercyjne urządzenie – Nest Hub pierwszej generacji – trafił on dopiero w 2021 roku. Spekulowano, że Fuchsia będzie uniwersalnym systemem operacyjnym, który działałby na wszystkich inteligentnych urządzeniach, w tym telefonach i zegarkach, ale jak dotąd tak się nie stało. I chociaż Fuchsia być może w najbliższym czasie nie zastąpi Androida, może działać jako maszyna wirtualna na urządzeniach z Androidem – sugeruje nowy raport.

Fuchsia to system operacyjny typu open source, ale w przeciwieństwie do Androida i ChromseOS nie jest oparty na zmodyfikowanej wersji jądra Linuksa. Zamiast tego został zbudowany od podstaw w oparciu o nowe mikrojądro o nazwie Zircon. W przeciwieństwie do konwencjonalnego jądra systemu operacyjnego, mikrojądro zapewnia lepszą wydajność i elastyczność. Architektura Zircona pozwala również Fuchsii na zmniejszenie ilości zaufanego kodu działającego w systemie, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo i stabilność.

Według doniesień Google pracuje nad nowym projektem o nazwie Microfuchsia, który powinien umożliwić działanie Fuchsii na istniejących urządzeniach poprzez wirtualizację. Wirtualizacja tworzy wirtualną wersję urządzenia, które działa w odrębnym środowisku komputerowym, głównie w celu uruchomienia innego systemu operacyjnego. Maszyna wirtualna jest oddzielona od reszty systemu, dzięki czemu programy działające w podstawowym systemie operacyjnym i wewnątrz maszyny wirtualnej nie mogą się wzajemnie zakłócać.

Według Fuchsia Gerrit mikrofuksja będzie działać na programach do wirtualizacji, takich jak QEMU i pKVM. pKVM został opracowany przez Google z warstwowym podejściem do bezpieczeństwa, aby bezpiecznie uruchamiać obciążenia w izolowanym środowisku. Firma opracowała nawet mocno okrojoną wersję Androida o nazwie „Microdroid”, aby wykonywać te obciążenia.

Możliwe, że Microfuchsja będzie działać w podobny sposób jak Microdroid. Krótko mówiąc, można go używać do wykonywania zadań, które wymagają bezpiecznego wykonania.

Nie wiadomo, dlaczego Google chce stworzyć Mikrofuchsję, gdy Microdroid służy temu samemu celowi, ale może to wynikać z tego, że Fuchsja jest uważana za bezpieczniejszą i wydajniejszą.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: