Jak będzie wyglądał człowiek za milion lat?

Aby zrozumieć przyszłą ewolucję człowieka, musimy bliżej przyjrzeć się naszej przeszłości.

Człowiek z różnymi urządzeniami na głowie i lśniącą (błyszczącą skórą)
fot. Depositphotos

Czy nasi potomkowie będą cyborgami z najnowocześniejszymi implantami maszynowymi, kończynami, które mogą odrastać i aparatami zamiast oczu niczym z powieści science fiction? Czy ludzie mogą przekształcić się w gatunek hybrydowy składający się z istot biologicznych i sztucznych? A może moglibyśmy stać się mniejsi lub wyżsi, chudsi lub grubsi, a nawet mieć inne rysy twarzy i kolor skóry?

Oczywiście tego nie wiemy, ale aby rozważyć to pytanie, cofnijmy się o milion lat i zobaczmy, jak wtedy wyglądali ludzie. Po pierwsze, Homo sapiens nie istniał. Milion lat temu prawdopodobnie istniało kilka różnych gatunków ludzi, w tym Homo heidelbergensis, który miał pewne podobieństwa zarówno z Homo erectus, jak i współczesnymi ludźmi, ale miał bardziej prymitywną anatomię niż późniejszy neandertalczyk.

W najnowszej historii, w ciągu ostatnich 10.000 lat, nastąpiły znaczące zmiany, do których ludzie musieli się dostosować. Życie na wsi i obfitość żywności doprowadziły do ​​problemów zdrowotnych, do rozwiązania których wykorzystaliśmy naukę, w tym do leczenia cukrzycy za pomocą insuliny. Jeśli chodzi o wygląd, ludzie stali się grubsi, a w niektórych obszarach wyżsi.

Być może zatem moglibyśmy ewoluować, stając się mniejsi, aby nasze ciała potrzebowały mniej energii, sugeruje Thomas Mailund, starszy wykładowca bioinformatyki i Big Data na Uniwersytecie Anglia Ruskin w Londynie, co byłoby przydatne na gęsto zaludnionej planecie.

Życie wśród wielu ludzi to nowy stan, do którego ludzie muszą się dostosować. Kiedy byliśmy łowcami-zbieraczami, codziennie dochodziło do zaledwie kilku interakcji. Mailund sugeruje, że możemy ewoluować w sposób, który pomoże nam sobie z tym poradzić. Na przykład zapamiętywanie imion ludzi może stać się znacznie ważniejszą umiejętnością.

I tu wkracza technologia. „Implant w mózgu umożliwiłby nam zapamiętywanie imion ludzi” – mówi Thomas. „Wiemy, jakie geny biorą udział w budowaniu mózgu, który dobrze zapamiętuje imiona ludzi. Może po prostu to zmienimy. Brzmi to bardziej jak science fiction. Ale możemy to zrobić już teraz. Możemy go wszczepić, ale nie wiemy, jak go podłączyć, aby był użyteczny. Dochodzimy do tego, ale jest to bardzo eksperymentalne.

„To już nie jest kwestia biologiczna, to kwestia technologiczna” – powiedział.

Obecnie ludzie mają implanty, które pozwalają naprawić uszkodzony element ciała, taki jak rozrusznik serca lub implant biodrowy. Być może w przyszłości implanty będą stosowane po prostu w celu ulepszenia człowieka. Oprócz implantów mózgowych możemy mieć bardziej widoczne elementy technologii jako element naszego wyglądu, takie jak sztuczne oko z kamerą, która potrafi odczytywać różne częstotliwości kolorów i efektów wizualnych.

Gatunki na tle genomu

Wszyscy słyszeliśmy o zaprojektowanych dzieciach. Naukowcy dysponują już technologią umożliwiającą zmianę genów zarodka, choć jest ona kontrowersyjna i nikt nie jest pewien, co stanie się dalej. Jednak w przyszłości, jak sugeruje Mailund, niezmienianie niektórych genów może zostać uznane za nieetyczne. Może to wiązać się z wyborem cech dziecka, więc być może ludzie będą wyglądać tak, jak chcą, żeby wyglądali ich rodzice.

„To nadal będzie selekcja, teraz jest to tylko selekcja sztuczna. To, co zrobimy z psami, zrobimy z ludźmi” – powiedział Mailun.

To wszystko jest raczej hipotetyczne, ale czy trendy demograficzne mogą dać nam pojęcie o tym, jak możemy wyglądać w przyszłości?

Ewolucja człowieka w robota

Czy technologia wpłynie na naszą ewolucję? „Przewidywanie miliona lat to czysta spekulacja, ale przewidywanie na bliższą przyszłość jest z pewnością możliwe przy użyciu bioinformatyki poprzez połączenie obecnej wiedzy na temat zmienności genetycznej z modelami zmian demograficznych w przyszłości” – mówi dr Jason A. Hodgson.

Teraz mamy próbki genetyczne kompletnych genomów ludzi z całego świata, genetycy lepiej rozumieją zmienność genetyczną i jej strukturę w populacji ludzkiej. Nie możemy dokładnie przewidzieć, jak będzie postępować się zmienność genetyczna, ale naukowcy zajmujący się bioinformatyką szukają trendów demograficznych, aby dać nam o tym pewne pojęcie.

Hodgson przewiduje, że obszary miejskie i wiejskie będą coraz bardziej zróżnicowane genetycznie. „Cała migracja pochodzi z obszarów wiejskich do miast powoduje wzrost różnorodności genetycznej w miastach i zmniejszenie w obszarach wiejskich” – mówi. „Można zauważyć zróżnicowanie ze względu na miejsce zamieszkania ludzi”.

Ręka robota dotykająca palcem palec człowieka
fot. Depositphotos

Będzie się to różnić na całym świecie, ale na przykład w Wielkiej Brytanii obszary wiejskie są mniej zróżnicowane i mają więcej przodków, którzy przebywali w Wielkiej Brytanii przez dłuższy okres, w porównaniu z obszarami miejskimi, które mają większą populację migrantów.

Niektóre grupy rozmnażają się w większym lub niższym tempie. Na przykład populacje w Afryce szybko się powiększają, więc liczba tych genów wzrasta z większą częstotliwością na poziomie populacji globalnej. Obszary o jasnym kolorze skóry rozmnażają się wolniej. Dlatego, jak przewiduje Hodgson, kolor skóry z globalnej perspektywy będzie ciemniejszy.

„Niemal na pewno jest tak, że w skali globalnej częstotliwość występowania ciemnego koloru skóry wzrasta w porównaniu z jasnym kolorem skóry” – stwierdza. „Spodziewałbym się, że za kilka pokoleń przeciętny człowiek będzie miał ciemniejszy kolor skóry niż obecnie”.

A co z przestrzenią? Jeśli ludzie rzeczywiście skolonizują Marsa, jak będziemy wyglądać? Przy niższej grawitacji mięśnie naszego ciała mogą zmienić strukturę. Być może będziemy mieli dłuższe ręce i nogi. Czy w zimniejszym klimacie przypominającym epokę lodowcową moglibyśmy stać się jeszcze bardziej pulchni i mieć izolujące owłosienie na ciele, jak nasi neandertalscy krewni?

Nie wiemy, ale z całą pewnością zmienność genetyczna człowieka wzrasta. Co roku na każdą z 3,5 miliarda par zasad w ludzkim genomie pojawiają się około dwie nowe mutacje, mówi Hodgson. Co jest dość niesamowite – i sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, że będziemy wyglądać tak samo za milion lat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BBC Earth (Lucy Jones)
zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą z Depositphotos