Smartfony wkrótce z obrazowaniem podobnym do rentgena?

Naukowcy pracują nad technologią, która umożliwi użytkownikom smartfonów prześwietlanie obiektów stałych. Smartfony wkrótce pozwolą nam wykorzystywać obrazowanie podobne do rentgenowskiego?

Obrazowanie rentgenowskie - smartfon
fot. Depositphotos

Wyobraź sobie, że masz telefon, który pozwala patrzeć przez ściany. Według IEEE Xplore (za pośrednictwem CBS News) projekt, nad którym pracowano od 15 lat, poczynił znaczne postępy. Celem jest opracowanie chipa, który umożliwi użytkownikom smartfonów widzenie przez stałe powierzchnie podobnie jak promienie rentgenowskie. Jak wiadomo promienie rentgenowskie są szkodliwe dla człowieka, dlatego zamiast faktycznie wykorzystywać promieniowanie rentgenowskie, telefon wykorzystuje sygnały z zakresu od 200 GHz do 400 GHz.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Laser rentgenowski zamienia plastik w diamenty

Jak dotąd testy wykazały, że technologia ta potrafi przejrzeć kurz, gęstą mgłę i cząsteczki unoszące się w powietrzu, przez które światło normalnie nie przenika. W nowszym teście badaczom udało się przejrzeć kartonowy arkusz. Zanim zaczniemy się tym zbytnio ekscytować, w raporcie zauważono, że może minąć kilka dobrych lat, zanim użytkownicy smartfonów będą mogli widzieć przez ściany i obiekty za pomocą sygnałów gigahercowych.

Technologia jest opracowywana na Uniwersytecie Teksasu w Dallas. Dr Kenneth O, profesor inżynierii elektrycznej na uniwersytecie UT Dallas i dyrektor Texas Analog Center of Excellence, jest jednym z autorów raportu szczegółowo opisującego najnowsze osiągnięcia badaczy. Doktor O powiedział: „Nie wiem, czy pamiętasz film Forrest Gump, ale jest tam cytat: «Życie jest jak pudełko czekoladek: nigdy nie wiesz, na co trafisz». Ale teraz? Dowiesz się.”

„Superbohaterowie tacy jak Superman – wszyscy z nimi dorastaliśmy” – powiedział dr O. „Możliwość przejrzenia rzeczy, wizja rentgenowska była zawsze czymś ekscytującym i inspirującym”. Profesor zauważa również, że „powinieneś móc skanować normalnie, tak jakbyś robił zdjęcie, i móc łatwo przechwycić obraz”.

Jednym z problemów związanych z obecnie dostępną technologią jest to, że uzyskanie obrazu przechodzącego przez obiekt zajmuje wiele godzin ze względu na liczbę pikseli. Jednak dr O twierdzi, że przy odpowiednich środkach technologia ta może zapewnić natychmiastowe obrazy i być dostępna dla smartfonów już za kilka lat. Powiedział: „Już istnieje podstawowa technologia. Naprawdę chciałbym, żeby była dostępna dla wszystkich”.

Docelowo smartfony wyposażone w te chipy będą mogły zaglądać do kopert i paczek. Urządzenia takie mogłyby być również wykorzystywane przez szpitale do sprawdzania poziomu nawodnienia pacjentów.

Obecnie technologia wymaga, aby obiekt, przez który telefon chce patrzeć, znajdował się w odległości nie większej niż cal od urządzenia. Uniemożliwia to złodziejowi stanięcie z dala od celu, aby potajemnie skorzystać z technologii i przejrzeć walizkę lub torbę danej osoby w celu znalezienia danych osobowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PhoneArena
zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą z Depositphotos