Apple Intelligence może nieprędko trafić do Europy…

Niektóre z najbardziej oczekiwanych funkcji systemu iOS 18, w tym Apple Intelligence, mogą nie zostać wprowadzone na rynek UE w tym roku.

Apple Intelligence (key visual) i napis
fot. Apple

Z doniesień Bloomberga wynika, że ​​funkcje Apple Intelligence, iPhone Mirroring i SharePlay Screen Sharing nie będą tak szybko dostępne w krajach Unii Europejskiej. Funkcje te, których premiera ma nastąpić jeszcze w tym roku wraz z systemem iOS 18, prawdopodobnie będą sprzeczne z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA).

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: 18 kluczowych zapowiedzi z WWDC24

Jak każda duża firma technologiczna w ostatnim czasie, Apple też poświęciło sporo czasu sztucznej inteligencji podczas WWDC 2024. W prawdziwym apple’owym stylu system sztucznej inteligencji giganta nazwano Apple Intelligence. To rozwiązanie posiada kilka ciekawych nowych funkcji, które zadebiutują jeszcze w tym roku na wybranych urządzeniach i w ybranych krajach. Jednak Mark Gurman z Bloomberga donosi, że użytkownicy w UE będą musieli poczekać nieco dłużej, zanim będą mogli z niego skorzystać.

Oprócz Apple Intelligence funkcje takie jak klonowanie iPhone’a na ekranie komputera Mac czy udostępnianie ekranu SharePlay nie będą dostępne w UE. Apple twierdzi, że jest to spowodowane unijną ustawą DMA (Digital Markets Act), która nakłada na firmę liczne ograniczenia. Ustawa weszła w życie w 2023 roku i obejmuje sześciu głównych graczy, w tym Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft.

Rzecznik Apple’a wydał następujące oświadczenie dla Bloomberga: Obawiamy się, że wymagania DMA dotyczące interoperacyjności mogą zmusić nas do naruszenia integralności naszych produktów w sposób zagrażający prywatności użytkowników i bezpieczeństwu danych.

W rezultacie Apple Intelligence nie będzie dostępne w 27 krajach UE. Apple jeszcze oficjalnie nie skomentowało tej sprawy, ale wkrótce powinniśmy otrzymać oficjalne potwierdzenie. Chociaż istnieje szansa, że ​​wspomniane funkcje zostaną uruchomione w późniejszym czasie, będą wymagały poważnych modyfikacji, aby zachować zgodność z przepisami DMA.

➔ CZYTAJ TEż: Alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhonie nie będą działać, jeśli wyjedziesz poza UE

Co gorsza, Elon Musk zagroził zakazem kupowania urządzeń Apple w swojej firmie, porównując Apple Intelligence do odcinka popularnego programu telewizyjnego Black Mirror o tematyce dyntopijnej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bloomberg | Notebookcheck